0) O O lil wwmi 16 Shell Altice BAIVI VOEDSEL EILAND MOET ZELF VERBOUWEN Gezond eten is voor de lokale bevolking van Bonaire haast onbetaalbaar. Het eiland moet meer voedsel zelf gaan produceren. Dat dat niet eenvoudig is, weet Aletta van Beeck, bekend van Boer Zoekt Vrouw. jiX Kort Voor 9,79 euro naar Rome Ryanair stunt met buitenlandse vluchten van nog geen 10 euro. Hoogstwaarschijnlijk om (boze) klanten weer wat gunstiger te stemmen. Zo zijn vanaf Eindhoven Airport tussen r oktober en 28 februari 25 bestem mingen te boeken voor 9,79 euro naar Rome, Venetië, Barcelona en Ibiza. Vanaf Maas tricht vertrekken twee spotgoedkope vluch ten. De reputatie van Ryanair liep vorige week een deuk op toen bleek dat het bedrijf komende weken meer dan 2.000 vluchten moet schrappen. Klanten reageerden woe dend. Volgens Ryanair nemen (te) veel me dewerkers momenteel hun vrije dagen op. Pilotenvakbonden zeggen dat het vliegend personeel het bedrijf de rug toekeert uit on vrede over de relatief lage salarissen. Unilever koopt Carver Korea Unilever koopt het Zuid-Koreaanse cosme ticabedrijf Carver Korea voor bijna 2,3 mil jard euro. De huidige eigenaren zijn inves teerder Bain Capital en zakenbank Goldman Sachs. Carver Korea levert onder het merk AHC zo'n duizend verschillende cosmetica- producten, met name in Zuid-Korea, China en de Verenigde Staten. Grieken van het 'strafbankje' Griekenland is van het Europese strafbankje af. De EU-landen hebben ingestemd met het beëindigen van een disciplinair regiem vanwege een buitensporig tekort. De bespa- ringskuur werd ingesteld nadat in 2009 dui delijk werd dat Griekenland afstevende op een enorm begrotingstekort van 15 procent. McGregor probeert het weer De modemerken McGregor, Gaastra en Adam gaan het nog een keer proberen - nu onder de vleugels van Du Soutien Beheer. Het fonds wordt geleid door Rens van de Schoor, die eerder al zorgde voor een nieuwe kans voor onder meer Miss Etam en Promiss. Doniger Fashion Group, het vorige moederbedrijf van de drie modemerken, ging eerder deze maand failliet. Flitsen Arcelor Mittal In de keuken van haar groen gepleisterde huis trekt Marbi Frans de kastjes open. Een blikje roastbeef, het prijsstickertje zit er nog op: 7,50 Amerikaanse dollar, ofwel 6,30 euro. „Hier, drie sinaasappels: 2 dollar. Ik heb ook in Nederland gewoond. Voor hetzelfde bedrag koop je daar bij Albert Heijn een grote zak." Ze pakt haar stevige bovenarm vast. „Je ziet het, wij Bonairianen zijn fors. Dat ligt aan de slechte kwaliteit van ons eten. En we zijn zo druk bezig met overleven, dat we geen tijd hebben om te sporten." De moeder van drie kinderen en een pleegkind is per maand ze ker 750 dollar kwijt aan eten. Een kwart van het inko men dat zij en haar man verdienen door baantjes op elkaar te stapelen. Hij werkt als brandweerman, duikinstructeur en taxichauffeur; zij maakt schoon, babysit en geeft naailes. Boodschappen zijn duur in het Caribische deel van Nederland, waar bijna alles per schip of vlieg tuig moet worden aangevoerd. De supermarkten liggen vol met producten uit de VS, Europa en Zuid-Amerika. Veel eilandbewoners leven rond de armoedegrens. Zij kunnen zich de Nederlandse witlof, die voor 6,99 dollar per kilo bij de lokale AH ligt, niet veroorloven. Dat leidt op Bo naire, Saba en Sint Eustatius tot een eenzijdig en weinig gezond voedingspatroon, constateerden onderzoekers van Wageningen Universiteit. Veel kip, rijst, aard appelen en funchi (maismeel), maar ook gemaksvoedsel. De afhaalchinees en snèk (lo kale snackbar) serveren veel eten voor weinig geld. Het gevolg: zes op de tien Bo nairianen kampt met overgewicht (tegenover vier op de tien Nederlanders), diabetes komt op het eiland veel voor. Om die problemen aan te pakken, moet het eiland meer zelfvoorzienend worden, stelde het kabinet vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Deels met subsidie uit Nederland worden daarom lokale land bouwprojecten gestimuleerd. Zo zijn kasjes uitge deeld waarmee mensen zelf voedsel kunnen verbou wen. Want op het eiland - dat ooit de graanschuur van Curasao was - is weinig landbouw meer over. Geitenfarm Vroeger produceerde Bonaire volop geitenvlees, mais en houtskool, zegt Edison Rijna, de gezaghebber (zeg maar burgemeester) van het eiland. „Elke familie had zijn eigen knoek, een stukje land waar ze gei ten hielden en groenten teelden." Maar de bomen zijn gekapt, de akkertjes verdwenen. De meeste eilanders wonen tegenwoordig in de hoofd stad Kralendijk en werken in het toerisme. Het platteland ligt er dor en ver laten bij. Op Bonaire zijn slechts twee full time boeren. De ene heeft een legbat terij die het eiland van eieren voorziet. En dan is er de geitenfarm van de Ne derlandse Aletta van Beeck, bekend van Boer Zoekt Vrouw. In de schaduw van de paar bomen op haar 4,5 hec tare land knabbelen 65 geiten aan het droge gras. Als ze aan Aletta's lo kroep horen dat het voedertijd is, ko men ze van alle kanten aangestoven. PfiÉP^ mei SUPERSTUNT RYANAIR BEDRIJFSOVERNAME BEGROTINGSTEKORT DOORSTART MODEKETEN Het Nederlandse ingenieursbureau Arca- dis is aangewezen als hoofdontwerper voor een project om Manhattan tegen overstro mingen te beschermen. Financiële details zijn niet bekendgemaakt. New York werd in 2012 hard getroffen door de orkaan Sandy. De topman van Uber heeft zijn excuses aangeboden aan Londenaren voor de fouten die het bedrijf achter de taxi-app heeft ge maakt. Vrijdag werd bekend dat Londen de vergunning van Uber intrekt vanwege 'veilig heidsredenen'. O dinsdag 26 september 2017 De gas- en olie maatschappij eindigde aan kop van de AEX. m Het Franse tele- combedrijf be leefde een min dere dag op de Amsterdamse beurs. De staalfabriek verloor wederom. Het bouwbedrijf sloot de rij in de MidKap. GO Bonaire smacht Annemieke van Dongen Rincon Marbi Frans fotoannemiekevan dongen E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16