Belgisch slachthuis weer open na dierenleed Zuid-Korea vervult laatste wens van veteraan 10 Tiener ingeënt tegen bacterie Verdachtvan tweede moord Inreisverbod: Trump sterker Het was zijn laatste wens: begraven worden in Korea. Morgen is het zover. Dan wordt de urn met de as van Joop Aldewereld (88) bijgezet op de erebegraafplaats voorVN-militairen in Busan. IZEGEM Het omstreden slacht huis Verbist in het Belgische Ize- gem gaat woensdag onder streng toezicht weer open. Dat zegt de Vlaamse minister van Dierenwel zijn Ben Weyts. Het slachthuis kwam twee weken geleden onder vuur te liggen na een undercover video van Animal Rights, waarin te zien is hoe runderen met stokken in een box worden gejaagd en elek trische schokken krijgen. De dieren konden zien hoe andere runderen bij hun poten werden opgehangen en de keel werd doorgesneden. Het slachthuis moest dicht en verloor bijna al zijn klanten. Na het nemen van maatregelen mag het slachthuis nu weer open. Zo moest het personeelslid uit het filmpje worden ontslagen en moest er iemand worden aangenomen om de dieren snel te bedwelmen. Verder mag er alleen nog worden geslacht als er een verantwoorde lijke van Dierenwelzijn in de ruimte toezicht houdt en mag de elektrische veedrijver alleen nog worden gebruikt in aanwezigheid van een inspecteur. Dierenrechtenorganisaties heb ben voor morgen een protestactie bij het slachthuis aangekondigd. Hij wilde maar wat graag beroeps militair worden. Dus vertrok Joop Aldewereld uit Monnickendam begin jaren 50 naar Korea. Want wie als vrijwilliger vocht in de Koreaanse Oorlog (1950-1953) had goede kans op een toekomst bij defensie. Aldewereld had al enkele jaren in Nederlands-Indië gezeten en was een getraind commando. Die konden ze wel gebruiken in Korea. Hij belandde er achter de mitrailleur. Begin dit jaar, op 4 februari 2017, overleed Johan Theodoor Aldewe reld op 88-jarige leeftijd. Hij had nog één wens: begraven worden in het land waar hij met hart en ziel had gestreden. Dat was nog niet zo eenvoudig, want niet elke oud-Koreastrijder komt in aanmerking voor een plek op de erebegraafplaats, zegt Paul Gommers, voorzitter van de Vereniging Oud Korea Strijders (VOKS). „De Koreanen willen precies weten wanneer iemand er gevochten heeft." Gelukkig kwam er toestemming. Gommers is een van de twee Nederlanders die Aldewereld be geleidt naar zijn laatste rustplaats, de militaire erebegraafplaats in Busan. Hij hielp de laatste wens van de oorlogsveteraan in vervul ling gaan „We bezochten Zuid- Korea vorig jaar voor de bijzetting van de as van Nico Wessels, een andere oud-strijder die vocht in de Koreaanse Oorlog. Joop was zo on der de indruk van de plechtigheid en van het land - toen hij er ver trok was alles plat en nu heb je er hypermoderne steden - dat hij de Nederlandse ambassadeur vroeg of hij er na zijn dood ook begraven kon worden." Volgens Gommers kwam de toestemming drie maanden voor dat Aldewereld overleed. „Joop was op", zegt de VOKS-voorzitter. „Hij zei steeds: het hoeft voor mij niet meer. Mijn tijd zit erop. Hij was hartpatiënt, had problemen met zijn pacemaker en zag zijn gezondheid achteruitgaan. Joop wilde dolgraag nog een keer naar Korea, maar artsen raadden hem telkens af te reizen. Vorig jaar liet zijn gezondheid dat voor het eerst toe. Maar goed dat hij gegaan is. Na terugkeer in Nederland belandde hij in het ziekenhuis." Gommers is blij dat de laatste wens van Aldewereld in vervul ling gaat. „Joop was weduwnaar en had geen contact met zijn familie. Logisch dat hij bij zijn oud-strijd makkers begraven wil worden." De urn met de as van Aldewe reld kwam gisteren aan op de in ternationale luchthaven van Seoul, begeleid door een delegatie van Joop Aldewereld is de tweede Nederlandse oud-strijder die over zee stierf, maar wiens as op de militaire begraafplaats wordt bij gezet. De eerste Nederlandse oor logsveteraan die deze eer te beurt viel, vorig jaar, was Nico Wessels (85). Aldewereld is de zesde bui tenlander die bijgezet wilde wor den en wiens verzoek werd inge willigd. De Franse oorlogsveteraan Raymond Bernard was volgens Koreaanse media in 2015 de eerste. Aldewereld was een van de 636 vrijwilligers in het Nederlands Detachement van de VN. Dit deta chement vocht met de Amerika nen tegen het door de Sovjet-Unie gesteunde Noord-Korea. Dat viel op 23 juni 1950 Zuid-Korea binnen op bevel van Kim Il-sung. De lei der van de communistische volks republiek wilde de Korea's vereni gen tot één communistische staat. De strijd kostte het leven aan 2,5 miljoen Koreaanse burgers. Vol gens het Koreaanse ministerie van Veteranenzaken stierven 40.670 militairen van de vijftien VN- bondgenoten, raakten er 104.280 gewond en 4.116 vermist. In Busan liggen 23.000 VN-militairen be graven, afkomstig uit tien landen. Onder hen 117 van de 124 Neder landers die sneuvelden. de VOKS. Bij aankomst was er een ontvangstplechtigheid in aanwe zigheid van de Zuid-Koreaanse minister van Veteranenzaken Pee Woo-Jin. Ze betuigde met een diepe buiging de laatste eer aan de veteraan, van wie slechts één zwart-witfoto bestaat die is gemaakt tijdens de oorlog. De urn wordt morgen bijgezet op de militaire erebegraafplaats in Busan. Ook dan is er een plechtig heid. Daar zijn onder anderen de minister van Veteranenzaken en de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Korea bij aanwezig. dinsdag 26 september 2017 A Het slachthuis in Izegem. FOTO KURT DESPLENTER DEN HAAG Brugklasleerlin gen worden volgend jaar opgeroepen zich te laten inenten tegen de bacterie meningokokken W. Minister Edith Schippers van Volks gezondheid heeft daartoe besloten omdat de bacte rie, die hersenvliesontste king en bloedvergiftiging kan veroorzaken, sinds een jaar om zich heen grijpt. Ook 14 maanden oude ba by's krijgen in de loop van volgend jaar het vaccin. Ze worden nu al ingeënt tegen een ander type van de bac terie, maar dat vaccin wordt vervangen door een middel dat ook tegen de W-variant beschermt. AMSTERDAM De 44-jarige verdachte van de moord op een vrouw uit Amsterdam- Zuidoost is mogelijk ook betrokken geweest bij de dood van een Roemeense vrouw in 2004. Het gaat om de 30-jarige Mirella Mos wier stoffelijke resten werden aangetroffen in een aantal vuilniszakken in Zuidoost. Het Openbaar Ministerie (OM) brengt hem hiermee in verband omdat zijn dna matcht met het dna dat op de vuil niszakken is aangetroffen. Sjonny W. werd in juni aan gehouden op verdenking van betrokkenheid bij de vermissing van de even eens 30-jarige Sabrina Oosterbeek. WASHINGTON Het Ameri kaans hooggerechtshof behandelt de beroepszaak tegen het inreisverbod van president Donald Trump voorlopig niet. Op 10 okto ber was een zitting ge pland waarin de argumen ten van betrokken partijen zouden worden aange hoord. Hun is gevraagd een nieuwe afweging te maken nu de regering met een aangepaste versie is geko men. Het inreisverbod be trof inwoners van islamiti sche landen. Trump kwam met verdere beperkingen om terrorisme tegen te gaan. Voortaan krijgen ook reizigers uit N-Korea en Tsjaad geen visum voor de VS. Experts menen dat hij juridisch nu sterker staat. Joop Aldewereld is weer bij zij n strij dmakkers Caspar Naber Monnickendam A De Koreaanse minister buigt voor de urn met de as van veteraan Joop Aldewereld. fotoepa A Joop Aldewereld. WWW.VERBIST.BE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10