v Douane onderschept miljoenen medicijnen te r 1 8 WERELDWIJDE CONTROLE Nederlanders kopen hun erectiepillen en slaaptabletten massaal onlineDeze krant ging op pad met de Douane, die tienduizenden levensgevaarlijke' medicijnen uit de post viste. ode viagrapilletjes? Die zijn toch blauw? De douanebeambten fronsen hun wenk brauwen. Ze hebben net een saaie bruine Ldoos door de scanner gehaald, in een postsorteercentrum in Amsterdam-Sloterdijk. Op het la bel stond 'muziekspelletjes', maar het pakket voelde net iets lichter dan je van de inhoud mag verwachten. Het blijkt de jackpot. Op het compu terscherm lichten duizenden pille tjes op. „We hebben half Nederland verdrietig gemaakt", merkt een me dewerker droogjes op. Want de na- maakviagra wordt direct in beslag ge nomen. Vorige week doorzocht de Douane, in samenwerking met de Inspectie voor de Gezondheidszorg en RIVM, ruim to.ooo pakketjes specifiek op il legale geneesmiddelen. Bij 315 pak ketjes was het raak, hierin zaten bijna 50.000 neppillen. De middelen waar we ons het meest voor schamen, werden het vaakst onderschept: via- gra, afslankpillen, antibiotica voor soa's en slaap- en kalmeringsmidde len. We bestellen ons letterlijk een on geluk, zegt Mariëlle Zwaagstra, labo rante bij de Douane. Ze wijst op een stapel markeerstiften, waarbij in de huisjes in totaal een kilo poeder ver stopt zat. Bestemd voor kippenborst- jes in de sportschool, die hun spieren willen oppompen. „Het ging om handel in de zuivere stof. Van een kilo kun je al 10.000 pillen maken. Maar het risico dat de dosis te hoog is en dat je dood neervalt, is groot." Bijwerkingen Dat gevaar beseffen we onvoldoende, benadrukt de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. We bestellen rode vi agrapilletjes online zonder dat er een lampje gaat branden. „Vaak klopt de dosis niet, zitten er gevaarlijke stof fen in, doet het middel niet wat het belooft of geeft het ernstige bijwer kingen", waarschuwt hoofdinspec teur Hans Schoo. Neem de Indonesische afslankpil len die deze ochtend zijn onder schept. De verpakking belooft heel wat: de koper is slechts vijftien strips verwijderd van een wespentaille. Maar het plantaardige middeltje dat zo onschuldig wordt aangeprijsd is in werkelijkheid sibutramine, een levensgevaarlijke stof die al in 2010 Vorige week werden post pakketten in 123 landen ex tra gecontroleerd op valse pillen. In totaal namen dou anediensten 470 duizend pakketjes in beslag, werden bijna 3.600 websites offline gehaald en werden 354 men sen gearresteerd. De vangst was groter dan bij eenzelfde actie in 2016, meldt Interpol die de opera tie 'Pangea' leidt. Toen wer den niet 25 maar 'slechts' 12 miljoen geneesmiddelen on derschept, maar tdestijds de den ook twintig landen min- der mee. Tijdens de jaarlijkse actieweek werkt de Neder landse Douane een week lang samen met de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) en RIVM. In Nederland was de vangst dit jaar mager met bijna 50 duizend medicijn bestellingen. Twee jaar gele den werd het driedubbele onderschept. „Zo'n actie week blijft een momentop name. De ene keer vangen we meer dan de andere keer. Maar vergeet niet dat we het hele jaar door controleren en handhaven op illegale han del in medicijnen", zegt IGZ-hoofdinspecteur Hans Schoo. Volgens de Inspectie neemt de illegale handel in geneesmiddelen alleen maar toe, in Nederland én wereld wijd.. Het opsporen en vervol gen van leveranciers blijft moeilijk, zegt Schoo. „De IP- adressen van de websites zijn vaak niet te traceren." Vorig jaar heeft de inspectie bij tien websites het beta lingsverkeer lamgelegd. „Het is een traject van de lange adem. Goede samen werking is hierbij onont beerlijk." Vanaf volgend jaar krijgen online verkopers van geneesmiddelen zonder EU- logo een boete, die kan oplo pen tot 60 duizend euro. 1 van de Europese markt is gehaald. Gebruikers kregen last van duizelig heid, slapeloosheid, droge mond en hartkloppingen. Vorig jaar kreeg de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit een melding over een jonge vrouw die was overleden aan acute hartproblemen na het drinken van de afslankthee. Tijdens de internationale actie week worden vooral pakketjes gecon troleerd uit landen die in dit illegale spul grossieren. De top drie risicolan den zijn India, Thailand en China. Het is niet verboden om medicijnen online te bestellen, maar let op het EU-logo op de site, waarschuwt Schoo. „Bestel geen geneesmiddelen via een website met artsen en apo thekers die je zelf niet kent. Hier kle ven grote gezondheidsrisico's aan." Intussen rolt deze ochtend het ene pakketje na het andere door de scan ner. Leuker dan die doos vol viagra wordt het deze ochtend niet. Enger evenmin. Al weet Jon Brandjes, ope rationeel manager van de Douane, de spanning goed op te voeren. „Een keer in de zoveel tijd vinden we slan gen of schorpioenen tussen de post. Levend, ja." Hij wijst op een terra rium, speciaal uitgerust met op- staande randjes zodat er niks uit kan kruipen. „Behalve spinnen, want die kunnen springen." Het kan gekker: zijn collega vond eens een menselijke schedel in een steelpannetje, compleet versierd met kraaltjes en haar. Het bleek Indonesi sche voorouderverering. Geen slang, spin of schedel van daag. De douanebeambten vissen nog wel een pakket met verdovende zalf- vaak gebruikt door tandartsen - uit de postrekken. Ze onderscheppen autoshampoo met anabole steroïden. Ook vinden ze een poedertje uit In dia dat hoofdpijn zou moeten bestrij- maandag 25 september 2017 GO Slaapkamergeheimen komen per postpakket Hanneke van Houwelingen Amsterdam AMSTERDAM Bij een we reldwijde actie hebben douanediensten 25 mil joen illegale medicijnen onderschept, in Nederland bijna 50.000 stuks. Vooral erectiemiddelen, afslank pillen en slaaptabletten zijn populair. Wereldwijd werden 470.000 pakketten in be slag genomen en 354 mensen gearresteerd. Douanier Mariëlle Zwaagstra scant de vloeistoffen uit een buitenlands pakket. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8