II II Ruimte voor twee windparken op Tholen )LEN 19 Open dag van jarige brandweerpost trekt veel publiek Aan vrijwilligers geen gebrek. In Borssele moesten zelfs mensen op de wachtlijst. Vrijwilligers Geef dat ding maar aan ons!" Twee jongens kunnen zaterdagmiddag niet meer aanzien hoe twee meiden tevergeefs met een stormram op een deur staan te beuken. Ze pak ken het ding over, maar hoe hard ze ook tekeergaan, ook voor hen blijft de deur dicht. „Dat is toch best lastig", geven ze met enige gêne toe. Het open beuken van een deur - sommige mensen lukt het overi gens wel - is één van de vele activi teiten die bezoekers kunnen doen tijdens de open dag van de brand weerpost in het dorp Borssele. Die bestaat 75 jaar. „Wij vonden dat we dat niet ongemerkt voorbij konden laten gaan", zegt brand weerman Peter Walhout. Daar dachten veel dorpsbewoners en mensen van verder weg blijkbaar ook zo over, gezien de drukte bij de kazerne aan de Quistenburg. Maar hij is zo gek op de brandweer dat we het ritje maar hebben gemaakt Met name een 'vlucht' door de lucht in het bakje van de hoog werker is erg populair. Wie mee wil, moet aansluiten in de rij. El ders op het terrein en in de ka zerne gaan kinderen op de foto als brandweerman, maken mensen een ritje in een historische brand weerauto en leven de allerklein sten zich uit op een springkussen. Ook de demonstraties zijn popu lair. Tientallen mensen staan ach ter de hekken wanneer brand weerlieden laten zien hoe ze een gewond persoon uit een auto be vrijden. Een kleine brandweer man in spe zit op de arm van zijn moeder gefascineerd te kijken hoe de deur uit de auto wordt geknipt. Dat wil hij later ook wel doen. Toch zullen ze in Borssele waar schijnlijk weinig aan de 4-jarige Teun hebben. „We komen uit Vlissingen", zegt z'n moeder. „Maar hij is zo gek op de brand weer dat we het ritje maar hebben gemaakt." Wervingsactie Hoewel Borssele maar een klein dorpje is, beschikt het over een zeer ruime brandweerpost. Dat heeft alles te maken met de Wes- terscheldetunnel en de naburige industrie. „Wij zijn de eerste die naar de tunnel gaan als zich daar iets voordoet", zegt Walhout. In tegenstelling tot veel andere pos ten hebben ze in Borssele over het aantal vrijwilligers niets te klagen. Momenteel zijn het er zeventien. „Een paar jaar geleden hebben we nog een wervingsactie gehouden", Wij zijn de eersten die naar de tunnel gaan als zich daar iets voordoet vertelt Walhout. „Zes mensen hebben zich toen aangemeld. Dat waren er zoveel dat we er twee op de wachtlijst hebben moeten plaatsen. Eén van hen begint bin nenkort aan z'n opleiding. We hebben hier een heel jonge ploeg." LINTJE Tholen komt, als het aan burge meester en wethouders ligt, niet vol te liggen met zonnepanelen. Ze stellen de gemeenteraad voor om naast het al vergunde park aan de Ceresweg bij Tholen-stad nog één andere grootschalig zonnepark toe te staan. Dat moet dan wel in de buurt van de Ceresweg komen. Daar, ten zuidwesten van het stadje, wil energiemaatschappij Eneco op korte termijn 50.000 zon nepanelen plaatsen. De rijkssubsi die voor het project is inmiddels verstrekt. De gemeente heeft als eis gesteld dat het zonnepark groten deels aan het zicht wordt onttrok ken door groen. Dat zal als het aan het college ligt ook bij een eventu eel tweede park een vereiste zijn. De deur lijkt ook weer op een kier te staan voor de komst van nieuwe grote windmolens. Een paar jaar geleden stapte de raad vrij stevig op de rem. Op Tholen staan er nu wel genoeg, was de teneur. Nu willen B en W het licht weer op groen zetten voor de komst van turbines. Nieuwe windparken blijven taboe. Een molen mag er alleen komen als hij aansluit op één van de bestaande parken bij Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland of Anna Jacobapolder. Deur gaat weer op een kier voor nieuwe windmolens Als de raad hiermee akkoord gaat, biedt dat perspectief voor de inwo ners van Sint Philipsland die graag een dorpsmolen willen bouwen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de leefbaarheid. Ze willen deze plaatsen nabij de bestaande windmolens bij de Anna Jacoba polder. Overigens wil het college wel wat coulanter zijn voor dorps molens ten behoeve van de leef baarheid. Als het ruimtelijk kan, mogen ze best ergens komen waar ze niet direct aansluiten bij een be staand windpark. Bedrijven of agrariërs die een kleine windmolen op hun terrein willen plaatsen, mogen dat nog steeds met een maximale tiphoogte van twintig meter. Voor burgers blijft dit taboe. Vanwege de moge lijke geluidsoverlast acht het college het met name binnen de bebouwde kom onwenselijk dat daar kleine windturbines worden geplaatst. B en W willen als eis stellen dat bij nieuwe zonneparken of grote windmolens 25 procent van de op brengst wordt besteed in het kader van duurzaamheid of leefbaarheid. maandag 25 september 2017 BE Best lastig, een deur open beuken Rob Paardekam Borssele -Moeder van Teun (4) A Thijs Besseling uit 's-Gravenpolder geniet met volle teugen van de open dag van de brandweer, fotos johan van der heijden -Peter Walhout, brandweerman Met de open dag in de fraaie kazerne in Borssele was het feest nog niet compleet, 's Avonds, tijdens de bindings avond voor brandweerlieden uit heel de gemeente, verraste burgemeester Gerben Dijkster- huis twee trouwe vrijwilligers met een koninklijke onder scheiding. Aart van Wingen uit Baarland is al vanaf 1983 lid van de blus- groep in zijn woonplaats. Hij was hoofdbrandwacht. Van Wingen nam zaterdag afscheid van de brandweer. Frank van der Jagt uit Heinkenszand is 20 jaar lid en momenteel werk zaam als bevelvoerder en ploegleider. Beide heren A Frank van der Jagt (I) en Aart van Wingen mogen zich sinds zaterdag Lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Van der Jagt gaat overigens gewoon door als vrijwilliger in Heinkenszand. Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60