'Voortdurende vorm van keuzestress' Inbraakgolf in Kapelle 28 buitenboordmotoren weg in Den Osse en Burghsluis 17 UITSLAG Francis Haring (I) en Jan-Willem Jansen, fotos lex de meester De tocht der tochten wordt-ie ook wel genoemd. En dat is niet voor niets. Want een route is er niet. Schippers en maten horen pas vlak voor de start welke locaties ze ver plicht moeten aandoen. Oh ja, varen mag natuurlijk alleen op wind en getij. Dus motor uit. En slapen? Dat doe je maar in je eigen tijd. Succes! Met die boodschap voeren woensdagavond 18 koppels strijd vaardig en enthousiast uit. Op dat moment weten ze slechts een paar dingen zeker: ze moeten voor zon dagmiddag T4.00 uur langs negen verplichte locaties zeilen. Extra punten zijn binnen te slepen door vijftien (voorgeschreven) havens aan te doen (zoals getijdehaven Hoedekenskerke) en door acht vaar geulen te varen. En... er is slechts één nacht - die van vrijdag op zater dag - waarin iedereen verplicht tien uur moet rusten en dus ook stil moet liggen. Hoe je de rest van je rust pakt, moet je onderling aan boord maar uitvechten. Het is voor de 38ste keer dat de Vlissingse Vereniging voor Water toerisme Schelde in Vlissingen de duotocht, de duotocht light en de duotocht solo heeft georgani seerd. „Alles draait om strategie en planning", vertelt Sal Cracau. Sa men met Willem van Ouwerkerk vormt hij de harde kern van de or ganisatie. „Het gaat om: hoe goed kan ik zeilen met mijn maat, hoe goed zijn de vaareigenschappen van mijn schip, hoe goed is je kennis van de Deltawateren en hoe goed kun je een planning maken op basis van weerbeeld en getijde. Die planning gooi je trouwens tig keer op een dag om, afhankelijk van de omstandig heden. Het is een doorlopende vorm van keuzestress: gaan we nu rechts of links. De kwaliteit van de bemanning bepaalt of je gaat win nen, niet louter de snelheid." Het vaargebied is de Zuid-Weste- lijke Delta, van de grens bij Blan- kenberge tot aan Dordrecht. Elke deelnemer krijgt een track-and- trace-kastje zodat de organisatie on line de schepen kan volgen. Het gaat om: hoe goed kan ik zeilen met mijn maat container bij jachthaven Den Osse bij Brouwershaven zijn donderdag twintig buitenboordmotoren ge stolen. De container was openge broken. Een week eerder zijn er ook zo'n acht buitenboordmoto ren en zes vouwfietsen gestolen bij de jachthaven Burghsluis. „Ik trof de volgende ochtend de container met een doorgeknipt slot aan", zegt havenmeester Leo Hoppe van Den Osse. „De ketting- resten lagen nog op de grond. Je hoort vaker dat er buitenboord motoren gestolen worden, maar tot nu toe waren we de dans ont sprongen. Maar nu was het ook bij ons raak. Ik zou niet weten wat we verder nog kunnen doen om dit te voorkomen. Ze lagen al in een af gesloten container. Ja, stroom erop zetten misschien. Maar dat is ook nogal wat." Een week eerder werden in de nacht van maandag op dinsdag drie buitenboordmotoren gesto len bij jachthaven Burghsluis. „En in de nacht van dinsdag op woens dag waren er weer vijf of zes weg. En ook zes vouwfietsen", zegt ha venmeester Ad de Hamer. Professioneel In tegenstelling tot bij Den Osse, waren er in Burghsluis geen resten meer te vinden. „Ze hebben het heel professioneel gedaan. Er wa ren geen slijpsporen of restanten van doorgeknipte sloten meer te vinden. Ook aan de boten was ver der helemaal niks te zien. Ook op de plaats waar de vouwfietsen stonden was niks terug te vinden." De Hamer heeft de indruk dat de daders stuk voor stuk de jacht havens af gaan. „Daar lijkt het ten minste op. Maar dat is mijn eigen indruk." De ligplaatshouders in Burghsluis zijn door de vereniging gewaarschuwd hun spullen goed op te bergen. „Binnenkort hebben we als vereniging een vergadering. Daarin zullen we wel brainstor men hoe we dit nog beter kunnen voorkomen. Maar dat is moeilijk." KAPELLE In Kapelle zijn afgelo pen twee weken vijf woninginbra ken of pogingen tot woninginbraak geweest. Dat heeft de politie giste ren bevestigd. In de nacht van vrij dag op zaterdag, 23 september, is in gebroken in een huis aan de Dui zendblad. De daders hebben een slot geforceerd om binnen te ko men. Het is nog onbekend wat er gestolen is. De inbraak van vrijdag nacht was de vijfde in korte tijd. De eerste werd gepleegd tussen 25 en 19 september in een woning aan de El- starstraat. De daders hadden het slot geforceerd. Op r6 september werd een poging tot inbraak ontdekt in een woning aan het Duizendblad. De bewoners schrokken wakker toen er een ruit werd vernield. Er is niets gestolen. De bewoners hebben wel aangifte gedaan. Op 2t september werd 's nachts ingebroken in een woning aan de Ambachtsherenwegeling. Uit het huis zijn een tas en een por temonnee gestolen. Diezelfde nacht is ook een poging tot inbraak gedaan aan de Odin- straat. De daders zijn zonder iets te hebben meegenomen, ervandoor gegaan. De politie adviseert waardevolle spullen uit het zicht op te bergen en de woning goed af te sluiten. Als er buurtbewoners zijn die eigen be wakingscamera's hebben, wil de politie dat graag weten. „Als wij goed een overzicht hebben van waar er allemaal particuliere of commerciële bewakingscamera's staan, kan dat ons helpen", aldus politiewoordvoerster Mireille Aal- ders. maandag 25 september 2017 je tussen het zeilen door Duotocht (boot en bemanning) 1. Prince of Tides, Maarten Sjouke en Willem van Veen 2. Sigmund (winnaar van vorig jaar), Koert Marinissen en Ro gier Visser 3. Tramontana, Durk-Jan Lagen dijk en Hans van Liere Duotocht light (tweedaagse versie) 1. Framboise, Jean-Jacques, Johan Duotocht solo 1. Piccolo, Onno van de Weg Jeffrey Kutterink Vlissingen Sal Cracau BROUWERSHAVEN Uit een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58