Rondshoppen geneest niet MENSEN ZONDER INTERNET DIE WEL DE ALLEREERLIJKSTE REVIEWS WILLEN LEZEN GA NAAR TELETEKST MENSEN MET INTERNET GA NAAR) (j tweakers Nest van Aziatische hoornaar onvindbaar Hulpverleners 16 ZE DUOTOCHT RACE OP WIND EN GETIJ Commentaar Zorgverzekeraar Zilveren Kruis peutert aan de vertrouwensre latie tussen huisarts en patiënt. Uit onderzoek blijkt dat veel mensen het advies voor een behandeling in een ziekenhuis of door een speciale kliniek zonder meer overnemen. Het vertrouwen dat de huisarts de juiste keuze maakt is behoorlijk groot. Het Zilve ren Kruis vindt dit jammer. Want een beetje rondshoppen zou de kosten wellicht kunnen drukken. Het ideaalbeeld is, dat patiënten in nauwe samenspraak met hun huisarts een financieel verantwoord besluit nemen over een behan deling. Maar in de praktijk hebben veel zieken iets anders aan hun hoofd dan een prijsvergelijking. Bovendien is de gemiddelde Neder lander niet in staat de kwaliteit van medici te beoordelen. Uit lijstjes als een ziekenhuis top-ioo blijken wel verschillen, maar daarop kun je niet blindvaren. Verder is de veronderstelling, dat mensen zelf de goedkoopste dokter kiezen, uit de lucht gegrepen. Ook na een uitgebreide verkenning met de huisarts zal diens ad vies uiteindelijk vaak de doorslag geven. Dat is maar goed ook. Huis artsen zijn weliswaar voor de eerstelijnszorg, maar zij zijn voor de meeste Nederlanders ook vertrouwenspersoon, gids in de medische jungle. Zilveren Kruis lijkt niet te begrijpen dat een zieke zich onmogelijk als een gewone prijsbewuste consument kan gedragen. Bij ziekte zit ten angst, pijn en hoop in de weg. Dan kun je je beter laten leiden. Zo als je dat ook doet bij de keuze van medicijnen. In één opzicht is de re actie van Zilveren Kruis wel nuttig. Die maakt eens te meer duidelijk dat de greep van de verzekeraars op de gezondheidszorg vooral niet groter moet worden. De verzekeraars horen elk dubbeltje om te keren, dat is hun taak. Maar laat de huisarts zonder veel rekenen de patiënt de weg wijzen. Dat gaat prima. Laat de huisarts zonder uitvoerig rekenen patiënt de weg wijzen ALMANAK Een onleesbaar handschrift. Het achtervolgt hem al jaren, de 12- jarige Middelburger. Zelfs zoda nig dat er regelmatig een streep door zijn opdrachten gaat. Ge woon omdat de leerkracht het niet kan lezen. Er is wel eens ge suggereerd een afspraak te ma ken met een fysiotherapeut voor een betere handbeweging. Nu was het weer zover; de leer kracht had zijn schrijfwijze op nieuw ter sprake gebracht. „Mama, wanneer maak jij nu eens een afspraak met die psy chopaat?" Die moeilijke bena mingen voor hulpverleners val len niet mee voor een tiener... Tweetal pikt vergeten tas in Jongen probeert agent te bijten Dronken man zorgt voor overlast VLISSINGEN Portier bedreigd met mes Achttien koppels hebben vier dagen en nachten de Zeeuwse duotocht gezeild. Een tactische wedstrijd waarbij zeilers een verplicht aantal locaties moeten aandoen. „Het is net een schaakspel: Je moet veel stappen vooruit denken. Ze hebben de afgelopen vier dagen gebroederlijk eikaars boterhamme tjes gesmeerd, maar vooral samen uitgedokterd hoe ze het beste kon den zeilen. „Dit is geen race om wie het hardst kan. Dit gaat om tactiek", weet schipper Francis Haring (31). Hij en zijn maat Jan-Willem Jansen (49) zijn zo op elkaar ingespeeld dat ze vaak geen woorden nodig heb ben. „Proost", roepen ze. Een blikje Ju- piler opentrekken is het eerste wat ze zondagmiddag doen. Ze zijn net aangemeerd in de haven bij de Vlis- singse Vereniging voor Watertoe risme Schelde in Vlissingen. Het is een uur of half twee en hun duo- tocht zit er op. Voor Jan-Willem uit Serooskerke was dit de zestiende editie, voor Francis, die uit Middel burg komt, de tiende. Zelfs na vier dagen en nachten zeilen over de Deltawateren zijn ze elkaar niet zat. „Eigenlijk zijn we de hele tocht aan het rekenen en het puzzelen", vertelt Francis over het leven aan boord van de 8,25 meter lange Focus (een Standfast Loper, voor de ingewijden). „Je let op het tij en het weer, je moet weten wat de boot kan en hoe het zit op de wa teren hier. Over hoe we moeten zeilen hebben we gezonde discus sies. Dat houdt ons scherp." Jan-Willem: „Het is net een schaakspel: je moet veel stappen vooruit denken." Veel slapen is er niet bij. Op de verplichte tien uur rust in de nacht van vrijdag op zaterdag na. Francis: „Slapen doen we tussendoor. Als je op de Westerschelde vaart - waar het druk is - moet je er met zijn tweeën bij zijn. Maar vaar je van oost naar west over de Ooster- schelde - wat een paar uur kost - kan er best eentje een uurtje gaan tukken." De tocht voert hen over de Wes ter- en Oosterschelde, het Volkerak, het Haringvliet en open zee. Meer malen per dag passen ze hun plan ning aan en ondertussen praten ze veel over zeilen, hun familie en va kanties. En eten? „Dat is bijzaak", roept Jan-Willem. Francis: „In ko ken hebben we geen zin, ook al kan het wel. Voor het avondeten heb ben we zakken van Adventure Food. Daar gaat kokend water bij en Eigenlijk zijn we de hele tocht aan het rekenen en het puzzelen je hebt iets wat te eten is en vol doende voedingswaardes heeft. Maar eigenlijk snaaien we de hele dag door." Soms gaat de radio aan, maar vaak is die afleiding niet nodig. „We vertrokken zaterdag in de mist vanuit het Haringvliet, Numans- dorp. Het is stil, je hoort koeien, de mist trekt weg en de zon komt op. Dan ben je gelukkig." Francis: „Dan heb je geen idee dat je met een wedstrijd bezig bent." Francis en Jan-Willem behaal den een zesde plaats, zo werd gis teravond bekend. Een nieuwe zoektocht in en om Dreischor naar een nest van de Azi atische hoornaar heeft gisteren niets opgeleverd. Wel heeft wes- pendeskundige Jan Smit van EIS Kenniscentrum Insecten meerdere hoornaars gezien. Hij zocht land en vooral lucht af, in en om het dorp Dreischor. Een nest van de Aziatische hoornaar ziet eruit als een voetbal en hangt hoog in de bomen, vertelt Smit. Dat voerde hem onder meer richting het bos in Schuddebeurs, maar een nest trof Smit niet aan. Wel enkele hoornaars, in de buurt van de Hooge Hoeve aan de Zuidstraat en in een tuin aan de Bogerdweg. Daar deden Aziatische hoornaars zich dit weekend tegoed aan de be woners van een bijenkast die de Zierikzeese imkers Rudolf en San dra Fontein van BIJ-Verdienste daar hebben staan. Ook Smit nam er een kijkje, maar was niet bijster onder de indruk van hun verrichtingen. „Ik heb er een stuk of tien gezien, maar één had beet." Leeg Naar het nest wordt verder gezocht, ofwel komende week ofwel vol gend voorjaar. In de winter heeft vernietiging van het nest geen zin, want dan is het leeg. maandag 25 september 2017 ii SCHAKEL UWTV IN OP SBS6 EN GA NAAR TELETEKSTPAGINA 171 Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 33-jarige man en een 42-jarige vrouw uit Hansweert zijn zaterdag avond in Goes aange houden nadat ze op een terras een achtergelaten tas hadden gestolen. Een vrouw uit Kapelle was de tas eerder verge ten mee te nemen van het terras op de Grote Markt. Toen ze terug kwam beweerden de twee dat de tas van hun was. Daarop werd de po litie ingeschakeld. De twee hebben bekend. VLISSINGEN Een 16-jarige jongen uit Vlissingen is zaterdag nacht op de President Rooseveltlaan in zijn woonplaats aangehou den omdat hij een valse kentekenplaat op zijn scooter had. Hij verzette zich en probeerde een agent in de hand te bij ten. Die verweerde zich met een klap in het ge zicht van de jongen. Ook na het gebruik van pep- perspray werd de jongen niet rustig. Hij is meege nomen naar Torentijd. GOES Een 32-jarige man uit Oost-Souburg heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor veel overlast gezorgd in Goes. Eerst werd hij in laveloze toe stand gevonden in zijn auto aan de Dam. Hij bleek zes keer te veel al cohol te hebben gedron ken en kreeg een rijver bod van 12 uur. Later die nacht werd hij nog twee keer betrapt op agressief gedrag. Hij is overge bracht naar Torentijd. Een 20-jarige Vlissinger is in de nacht van vrij dag op zaterdag aange houden omdat hij met een mes, een portier van een horecagelegen heid aan de Nieuwendijk in Vlissingen had be dreigd. Bikers van de politie zagen de portier achter de man aan gaan en konden de verdachte snel aanhouden. Slapen doe Jeffrey Kutterink Vlissingen -Francis Haring Esme Soesman Dreischor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57