Sfeervolle avondwandeling waar onderweg van alles te beleven is Overgewaaid naar Renesse 19 Struinen door de duinen onder de sterrenhemel en dwalen door een feeëriek verlicht dorp. De vierde editie van de Fjoertoer bracht duizenden mensen op de been. 1 Gerrit Strookappe uit het Overijsselse Raai te is een plaatje om te zien. Met licht gevende armbanden aan zijn oren, een hoed met bloe men, lichtjes all over én een stra lend humeur. „Heel leuk dit", luidt zijn oordeel over de Fjoertoer in Renesse. „Het sfeertje is open en gezellig. Iedereen hier heeft het zelfde doel." De vierde Fjoertoer brengt zo'n 3.500 mensen op de been. Zij lopen respectievelijk een ne gen of zeventien kilometer lange tocht. Over het - normaal niet toe gankelijke - Zeehondenpad in de duinen. Waar je het wat zicht be treft moet hebben van de sterren hemel, de ledlampjes op de Fjoer- Het is spannend: wat ga je allemaal zien? toerpetten en de lichtjes waarmee sommige deelnemers zich rijkelijk hebben behangen. Groot contrast met Renesse zelf waar veel inwoners hun best heb ben gedaan een steentje bij te dra gen aan het feeërieke sfeertje en de gezelligheid. Zoals de familie Nij- INSPIREREN man van de Oude Moolweg die met eettafel, schemerlamp en me- gaschaakspel aan de weg zit. Komt er een schaker van de Schaakver eniging Zierikzee voorbij, dan kun je er vergif op innemen dat er een zet wordt gedaan. Maar ook wild vreemde schakers die meedoen aan de Fjoertoer schuiven voor een enkele schaakzet even aan. Om daarna verder te trekken langs een spoor van waxinelichtjes. Langs ronddraaiende planeten en een harpiste in een sprookjes achtige setting, maar ook langs dorpsbewoners die aan de borrel zitten rondom hun eigen vuurkorf. Eigenlijk is het al leuk om in het pikkedonker te lopen, vindt Janny de Jonge van de Fjoertoerorganisa- tie. „Ook al ken je het terrein, het is toch anders in het donker. En daar naast is het spannend: wat ga je al lemaal zien?" Veel moois, vindt Gabriele Hil- debrandt, een Duitse die al 30 jaar in Zonnemaire woont. Ze kijkt haar ogen uit bij de in wit gehulde danseressen die op de oprijlaan van Slot Moermond rondom bo men dansen. „Leuk toch dit? Ik dans zelf ook. Die eerste paar kilo meter over strand vind ik best moeilijk, maar dit is allemaal zo Dit kan je goed alleen doen. Eigenlijk kijkje dan beter om je heen leuk om te zien." Het is Hilde- brandts tweede Fjoertoer en voor het eerst loopt ze 'm in haar uppie. „Mijn man ging niet mee. Maar dit kun je ook heel goed alleen doen. Eigenlijk kijk je dan zelfs veel beter om je heen." maandag 25 september 2017 SO Fjoertoer voert langs vuur en licht Esme Soesman - Janny de Jonge, organisatie Aan de Lindelaan ontroert een harpiste in een sprookjesachtige setting. De omwonenden zorgen met vuurkorf en lichtjes voor nog meer sfeer, fotos dirk jan gjeltema - Gabriele Hildebrandt, deelnemer Geen Fjoertoer is hetzelfde. Elke editie is anders. Of je 'm nu op Terschelling, in Egmond of in Renesse loopt. Albert Wiegman kan het weten; hij is mede-organisator van de tien jaar oude Fjoertoer op Ter schelling en liep, op twee keer na, alle Fjoertoers in Neder land mee. Moet het evenement steeds spectaculairder of is de Fjoer toer zoals-ie nu is gewoon goed? „Dit zal nooit grootser worden. Daar is het budget niet naar. Het is geen Amster dam Dance Event of zo. Dat kun je niet overtreffen. Maar verrassen kun je wel. Steeds weer opnieuw. We in spireren elkaar ook", zegt Wiegman over de onderlinge contacten. Genieten doet hij nog steeds. Van élke editie. „Om dit", wijst hij op de mensen om zich heen. „Dat iedereen samen komt en dat er een heel re laxed sfeertje hangt. Het is ook sportief. Er zijn een hoop mensen die tijdens de Fjoer toer hun grenzen verleggen. En je ziet veel mooie dingen. Het is een platform voor kun stenaars. Er worden verbin dingen met de omgeving ge legd. Inwoners en onderne mers doen mee." Dansers tussen de bomen van de Slotlaan. Op het strand worden de lopers door een dj ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54