wilden voorkomen gebeurt 1 Levende legende, die fietst zonder strategie en op instinct 7 afstand het sterkste team in het pelo ton, telde alleen de winst. Alles min der was een teleurstelling. Van Vleu ten: „We hadden ons de ogen uit de kop geschaamd als we hier niet had den gewonnen. Bij de tijdrit (waarvan Vleuten wel wereldkampioen werd, red.) had ik het volledig in eigen hand, maar ik wist dat ik nu in zo'n scenario terecht zou kunnen komen. Dat heeft voor Chantal voordelig uitgepakt. Wij houden de benen stil. Als het een con current is, probeer ik op die kasseien nog een aanval te doen, dat kon ik nu gewoon niet doen. Dat is teambelang. Als we altijd rijden voor één of twee meiden en de rest mag alleen de gaten dichtrijden, dan krijg je geen gemoti veerd team. We konden met meerde ren winnen en het is mooi dat we i daar naar rijden." Grote prijzen vragen nou een maal om grote offers. Met deze gouden kans voor Nederland mocht geen enkel risico genomen worden. Want de Nederlandse vrouwen domi neren al jaren, al was Vos in 2013 de laatste die met een regenboogtrui om haar schouders stond. In de straten van Bergen moesten de tweede plek ken van de afgelopen jaren - Kirsten Wild in 2016 in Qatar en Van der Breggen in 2015 in de Verenigde Sta ten - weggepoetst worden. De regenboogtrui van Blaak was de derde voor Nederland bij de profs op dit succesvolle WK, nog afgezien van de dominantie in de ploegentijdrit. Een ongekende prestatie. Nooit eerder door een land gedaan. En dan te be denken dat Blaak met nog 66 kilome ter te gaan tegen de grond sloeg. Het duurde lang voordat ze weer op de fiets zat. „Te lang", zegt ze zelf. „Ik dacht: Mijn wedstrijd is over. Als ik val maak ik altijd een beetje drama. Ik bleef wachten op de mechanie- ker, terwijl ik mijn fiets ook zelf had kunnen maken. Ik zei tegen me zelf: Kom op Chantal. Dit is de laatste wedstrijd van het seizoen. Hier heb je zo hard voor getraind. Het team heeft je nodig, dus ik heb alles gedaan om terug te komen." Blaak kwam twee ronden voor het einde voorop met een Franse en een Britse. En die laatste, Hannah Barnes, was een probleem. Want ook Blaak wist dat een vrouw in het oranje als eerste over de streep moest komen. Dus volgde overleg via de radio. „Als ik tweede word, daar kan ik niet mee thuiskomen. Die Barnes die erbij was, is vrij rap en ik was niet zo zeker van de sprint. Ik heb me nog nooit met haar gemeten en dat wilde ik hier ook liever niet doen. Toen hebben Anna en Annemiek besloten om te komen. Want drie tegen zeven is beter dan één tegen drie." Met twee topfavorieten had Blaak de perfecte bliksemafleiders bij zich. Zelf was ze in de avond voor de wed strijd aangewezen als de aanvoerder van de ploeg. „Ik zei: Dat wil ik doen. Maar ik heb toen ook gevraagd: Mag de wegkapitein ook in de vlucht? Het antwoord was ja. Toen ik 's ochtends wakker werd, was ik gemotiveerd om er een harde wedstrijd van te maken. Maar ik had niet verwacht dat ik als eerste over de streep zou komen." Tegenover haar familie, overgeko men naar Noorwegen, had ze de ver wachtingen getemperd. „Mijn moeder was hier met mijn broer, zus en neefje. Het was voor het eerst dat ze bij een WK waren. Ik zei: Maak er een mooie trip van. Noorwegen is mooimaar dit is niet mijn parkoers." Zaterdagmiddag om zes uur stond moeder Arina prompt met een bos bloemen in haar handen. Van haar dochter Chantal, die op het podium stond te pronken met een gouden me daille en een regenboogtrui. SAGAN ontsnapping die ontstaat, als de Belg Tim Wellens met nog 70 kilo meter ten aanval trekt. En bij de laatste beklimming van Salmon Hill met nog iets meer dan 11 kilometer te gaan, komt Terpstra bovendrijven. Heel even lijkt het alsof hij met Julian Alaphilippe en Philippe Gil bert (alledrie Quick-Stepkans van slagen heeft. Maar het blijkt vergeefs. „Geen uitslag, maar wel een goede wed strijd gereden" is de korte en bon dige samenvatting van Terpstra van de ruim 267 kilometers. In Bergen rijdt Nederland om te winnen, maar de renners zijn niet bij machte om onder het juk van de ploegen als Australië (voor Michael Matthews) en Noorwegen (voor Alexander Kristoff) vandaan te ko men. „Een zwaar parkoers, moeilijk om een groot verschil te maken. Het was niet mogelijk om het te la ten exploderen, want iedereen kon volgen", stelde Dumoulin, die zijn aanval in de voorlaatste ronde als een minpunt en verkeerd getimed bestempelde. Sprint „Kristoff en Sagan hadden het echt zwaar op die laatste klim, maar ze kunnen er wel aan blijven hangen. Met het team hebben we het goed gedaan, maar we hebben niet die afmaker. Niki en ik waren mini maal zo sterk als Sagan, Kristoff en Matthews die nu op podium staan. Maar wij hebben geen sprint", be sluit Dumoulin. maandag 25 september 2017 FOTO ANP T Chantal Blaak kan het niet gelo ven. Ze is wereld kampioen. FOTO ANP Een teleurgestelde Tom Dumoulin na afloop, fotocorvos BERGEN Drie wereldtitels op een rij. Nooit gedaan sinds in 1927 voor het eerst om een regenboogtrui werd gestreden. Het maakt Peter Sagan - 27 jaar en met nog een halve carrière voor zich - tot een levende le gende. Als hij dat niet al was. Al heeft de Slowaak daar zelf niet zo veel mee op. „Het is mooi voor mij, maar ik weet niet of het iets in de wereld zal verande ren." Sagan wint de wedstrijd in Bergen terwijl hij tot de laatste kilometer onzichtbaar bleef. Nooit, in geen van de elf omlo pen van het circuit in en rond Bergen, zit Sagan bij de voor sten als het peloton over de streep komt. Tot de laatste keer. Een vooropgezet plan was het allerminst, een actie op instinct des te meer. „Een strategie heb ik niet." Het klinkt ongeloofwaar dig voor een renner met zijn ere lijst (met onder andere drie WK- titels, acht Touretappes en vijf groene truien), maar Sagan is niet vaak te betrappen op uitge breide tactische bespiegelingen. Sagan vaart vooral op zijn intuï tie. Het maakt hem ongrijpbaar. Mysterieus. Precies wat een le gende behoort te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35