1-2 De Ligt een nacht in ziekenhuis 4 Eens in de zoveel jaar verandert het stadion van Ajax in een vat vol cynisme. Gisteren tijdens de bla merende en onthutsend zwakke wedstrijd tegen Vitesse dus weer. Een combinatie van ongeloof, frustratie en woede golft over de tribunes. Het publiek schreeuwt dat het 'Ajax wil zien'. En dat die jongens op het veld moeten 'voet ballen'. Trainer Marcel Keizer blijft tij dens de spreekkoren nog buiten schot. Maar wat is Ajax onder zijn leiding rampzalig begonnen aan dit seizoen. De Europese uitscha keling was op een negatieve ma nier al historisch, en dan nu de ze vende plaats in de eredivisie. In dit Ajax is geen enkel automatisme te vinden. Al weken zoekt Keizer naar de juiste samenstelling van het basiselftal. Elke overtuiging is daardoor ver te zoeken, net als het vertrouwen. Stuk voor stuk punten waar Kei zer de verantwoording voor draagt. De druk op zijn schouders, als compleet onervaren trainer in de top van Nederland, wordt elke dag groter. De vergelijking dat Pe ter Bosz vorig jaar ook slecht startte als trainer van Ajax, gaat al lang niet meer op. Bosz was bezig met een omslag en boekte weke lijks vooruitgang. Grote druk Dit Ajax gaat alleen maar slechter spelen. Automatisch komt de posi tie van Keizer daardoor onder grote druk. Als de clubleiding hem wegstuurt, is dat vooral ook een brevet van onvermogen aan het adres van de verantwoordelijken zelf. Het technisch hart, met voor zitter Edwin van der Sar, Dennis Bergkamp en Mare Overmars - hoewel die laatste liever een meer ervaren coach wilde - stelden Kei zer aan in de wetenschap dat hij als trainer alleen in de marge van het HERSENSCHUDDING Ik ga het niet zoeken in excuses. Deze selectie is beter dan we lieten zien betaald voetbal had gewerkt. Nu is het moment gekomen dat de clubleiding daarmee om de oren wordt geslagen. De harde kern van Ajax mikt met zijn spreekkoren vooral de pijlen op Bergkamp, machtig en invloedrijk bij de club, en op bestuursvoorzit ter Hennie Henrichs. De erfenis van Peter Bosz, die Ajax in de fi nale van de Europa League bracht, weegt zwaar. Maar dit Ajax is wel extreem ver verwijderd van het niveau van vier maanden terug. Des te pijnlij ker is dat Davy Klaassen gisteren bij o-2 achter in de rust afscheid kwam nemen. Het publiek klapte terecht en beleefd voor de voor malige aanvoerder. Gemis Juist hij wordt gemist in het elftal zonder echte leider en aanjager. Zijn vertrek, alsook dat van Davin son Sanchez en Bertrand Traoré, laat zich steeds meer voelen. Maar juist dat was simpel te voorspel len. Voelt Keizer zich daarom in de steek gelaten de afgelopen trans ferperiode? „Ik ga het niet zoeken in excuses. Deze selectie is beter dan we vandaag hebben laten zien. Ik moet meer uit deze groep halen, daar ben ik verantwoorde lijk voor." De aankopen Max Wö- ber, David Neres en Luis Orejuela bleven gister overigens negentig minuten op de bank. Zoals elke trainer in de verdruk king, zei Keizer dat hij vertrouwen heeft in een ommekeer. Het prille seizoen van Ajax is een wirwar van emoties. De trainer refereerde voor de wedstrijd tegen Vitesse desgevraagd aan hoe groot de im pact rond het drama met Abdel- hak Nouri, die na hartfalen blij vende hersenschade opliep, nog altijd is. Aan die pijn binnen de club mag niemand voorbijgaan. PEC zet matige uitreeks voort Hake weer met lege handen Rodaweer met lege handen El Khayati laat zich weer zien EREDIVISIE AJAX - VITESSE maandag 25 september 2017 Zwak Ai ax in crisissferen Door de pijnlijke 1-2 thuisneder laag tegen Vitesse is de crisis compleet bij Ajax. Het begin van Marcel Keizer als onervaren trai ner bij Ajax mislukt aan alle kan ten. Daniël Dwarswaard Amsterdam Matthijs de Ligt (18) heeft gisteren een hersenschudding opgelopen. De ver dediger verbleef af gelopen nacht ter observatie in het zie kenhuis. De Ligt kwam na een halfuur in botsing met Vi- tesse-spits Tim Ma- tavz en moest per brancard het veld af. Ajax-spits Kasper Dolberg stond daar voor al klaar om in te vallen. De Deen zou eigenlijk in het veld komen voor Mitchell Dijks, maar verving nu De Ligt. De slot som bleef hetzelfde: Ajax ging tevergeefs 3-4-3 spelen om de achterstand goed te maken. Net als heel Ajax is De Ligt slecht begonnen aan het seizoen. Ook hij lijkt Davinson Sanchez (vertrokken naar Tot tenham Hotspur) in de verdediging danig te missen. De Ligt viel vorig jaar tijdens zijn doorbraak posi tief op, maar kan die stijgende lijn voorals nog niet doorzetten. —Marcel Keizer AJAX - VITESSE j 0-1 21. Kashia 0-2 45+3. Rashica 83. Viergever 1-2 Opstellingen Onana Pasveer Veltman Dabo De Ligt Kashia 34. Dolberg Miazga Viergever Faye Dijks Bruns Van de Beek Serero 46. Schone 59. Ali F. de Jong Foor Ziyech Rashica Kluivert 81. Van der Werff 67. Cerny Matavz Huntelaar Linssen Younes 63. Castaignos 16 Doelpogingen 6 67% Balbezit 33% 12 Overtredingen 18 11 Hoekschoppen 4 O Buitenspel 7 2 Reddingen keeper 3 Scheidsrechter: Van Boekei Toeschouwers: 51.236 EREDIVISIE PEC Zwolle is er weer niet in geslaagd om een uitduel te winnen. In De Koel leken de Zwolle naren tegen VVV-Venlo op weg naar de eerste com petitiezege buitenshuis sinds 19 maart (1-3 bij Go Ahead), maar twintig minu ten voor tijd trok Clint Lee mans de stand weer gelijk. De voorsprong door de goal van Kingsley Ehizibue werd daarmee ongedaan gemaakt. Ondanks grote kansen voor de thuisploeg bleef het bij 1-1. EREDIVISIE FC Twente- coach René Hake leed gis teren tegen FC Groningen alweer zijn vijfde competi tienederlaag. „De gelukkig ste heeft gewonnen, één punt had erin gezeten", zei Haké. Tien minuten na rust maakte FC Groningen-aan- valler Oussama Idrissi de enige treffer door attent te zijn na een rebound. Hij be zorgde zijn ploeg daarmee de tweede seizoenszege. EREDIVSIE Hekkensluiter Roda JC wacht ook na zes wedstrijden in de eredivisie nog op een eerste winst puntje. Op bezoek bij Hera cles Almelo ging de ploeg van Robert Molenaar in de blessuretijd onderuit: 2-1. Invaller Vincent Vermeij (foto) vertaalde het veld- overwicht van de thuis ploeg in de laatste minuut van de extra tijd naar de winnende treffer. EREDIVISIE Met zijn gewel dige techniek kreeg Nas ser El Khayati het publiek in Den Haag zaterdag weer op de banken. De midden velder van ADO gooide tegen Sparta na rust zijn trukendoos open en leidde zijn ploeg met een weer galoze goal naar een 1-0 overwinning. Na een aantal schijnbewegingen verraste hij zowel verdediger Sherel Floranus als doelman Roy Kortsmit met binnenkant voet in de verre hoek. In de laatste drie duels heeft ADO zeven punten gepakt. A De verslagenheid is duide lijk groot bij Ajax. fotoproshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32