Nog even Vakantiehuis van je dromen 500 Belgen eten 660 kilo Zeeuwse mosselen aan langste mosseltafel 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Wanneer waren die verkie zingen nu ook alweer? Het was nog koud herin ner ik me. Inmiddels begint het weer koud te worden. Ik zoek het op. 15 maart 2017 was het. Meer dan een halfjaar geleden, 194 da gen, wat in de buurt gaat komen van de langste formatie in de vo rige eeuw. In 1977 deed men 208 dagen over het eerste kabinet Van Agt. In de eeuw daarvoor in 1805 duurde het zelfs 222 dagen voordat Schimmelpenninck raadpensiona ris werd. Het lijkt alsof met het verstrij ken van de maanden ook het besef dat we geen kabinet hebben lang zaam verdwijnt. Soms denk je: er was iets wat we nog moesten rege len, maar wat? Zou Mark dat ook hebben, dat hij na het tekenen van wat zaken hier en een staatshoofd begroeten daar, 's avonds in bed ligt en denkt: „Ik heb het gevoel dat ik iets vergeet, maar wat?" Alexander hakt op zondag lekker wat hout voor de aankomende winter en zet zich aan zijn lijstje voor de komende week: cadeautje voor mijn broer kopen, kaartje voor dochter kopen, inentingen van de hond en oh, wat moest ik nou nog? Zelfs Sybrand heeft er last van. Hij fietst in een septemberzonne- tje met zijn familie, allen gehuld in dezelfde stemmige groene shirtjes die nog over zijn van 15 maart. Terwijl vrouw en kinderen vrolijk beginnen aan het luidkeels zingen van het 14e couplet van het Wilhelmus 'Oorlof, mijn arme scha pen, die zijt in groten nood...' slaat de schrik hem plots zó om het hart, dat hij niet meer verder kan zin gen. „Vergeten, ik ben iets belang rijks vergeten, maar wat?" En dan Gert-Jan: Hij zit te schrijven aan weer een boek en terwijl hij naar een kromme zin kijkt, dwalen zijn gedachten af. Wat knaagt er nou achterin het hoofd? Daar waar de moeilijke dingen huizen. Het moet iets te maken hebben met die Pechtold, hij weet het zeker, maar wat? Hij kan er de vinger niet op leggen. En zo werd Nederland het eerste land waar de democratie werd afge schaft omdat we het gewoon even vergeten waren. De PvdA en de WD werden gedoemd om tot het einde der tijden door te regeren. Vergeten, ik ben iets belangrijks vergeten, maar wat? DESTELLING Vandaag: Ik weet hoeveel pensioen ik krijg Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VELEN VIERDEN ZATERfc>A<3 BURENt>A<3 Sagan pakt derde titel op rij bij WK BERGEN Informatieavond Participatiewet 4 Lubach lokt artsen naar Zeeland Eén systeem voor inkoop scholen Kinderen op basisscholen in heel Nederland mogen van Roompot Vakanties het vakantiehuis van hun dromen ontwerpen. Het winnende ontwerp wordt daadwerkelijk er gens in Nederland gebouwd. Het huis is bedoeld voor gezinnen waarvoor vakantie niet zo vanzelf sprekend is. Een huis in de vorm van een ijsje, een glijbaan van de zolder naar de keuken of een ballenbak in de woonkamer? „Dikke prima", re ageert Roompot-woordvoerder Mare Volleman. „Ook al maken ze de Burj Khalifa na (wolkenkrabber in Dubai, red.), het maakt niet uit." De ontwerpwedstrijd is bedoeld voor leerlingen van groep 5 tot en met 8 van alle basisscholen in het land. „Ze moeten samen met hun groep de buitenkant en inrichting bedenken. In kinderen zit heel veel creativiteit en ieder kind heeft zijn kwaliteiten." Het is een opmerkelijke actie met een serieuze achtergrond. Om een maatschappelijke bijdrage te kun nen leveren heeft Roompot een jaar of twee geleden de Koos Konijn Foundation opgericht. „Zo laten we gezinnen die het minder breed hebben of waarvoor het bijvoor beeld wegens ziekte niet vanzelf sprekend is, genieten van een zor geloze vakantie." Roompot heeft daarvoor een spe ciaal huis op het park in Weerter- bergen. „We willen een landelijk dekkend netwerk van dat soort wo ningen." Restafval Eén van die woningen mogen leer lingen van basisscholen nu ontwer pen. Uit alle provincies hebben zich al tientallen klassen aangemeld. In schrijven kan nog tot eind deze week. Vanaf 2 oktober hebben groe pen zes weken de tijd om ontwer pen, tekeningen of maquettes te maken. Ook moeten de kinderen hun ontwerp toelichten, inclusief de keuzes voor materialen en kleu ren. „Al maak je het huis van restaf val, het kan allemaal." 500 Belgen smikkelden en smulden gistermiddag aan de langste mos seltafel van België. Maar liefst 660 kilo Zeeuwse mosselen werd in tra ditionele zwarte mosselpannen ge serveerd op de 150 meter lange ta fel aan het Willemdok op het MAS- eiland. „De mosselen waren ronduit za lig", vertelt Ingrid Bottelberghs uit Kontich. Ze noemt zich een echte 'foodie', houdt van lange tafels en hoopt ooit nog eens een restaurant in Toscane te kunnen beginnen. Ze roemt de sfeer, net als Barbara De Mecheleer uit Geraardsbergen. „We hebben ervan genoten. De sfeer was erg goed en wie kan zeg gen dat hij met 500 mensen aan ta fel zat?" De langste mosseltafel van België stond op het Zeelandplein, tijdens het maritieme evenement Water- rAnt. De mosselen werden in een half uur op tien vuurpitten be reid. „Dat was hectisch, want mos selen moeten maar kort garen en we wilden alle 500 porties gelijktij dig serveren", aldus Tilly Sintnico- laas van het Nederlands Mosselbu reau in Yerseke. Voor het serveren van de mosse len werden vier mosselservicewa- gens ontwikkeld. „Daarmee kon den we de mosselpannen op een veilige en vlotte manier aan tafel vullen zonder veel heen en weer te lopen", aldus Rob Rameau van res taurant Our Seaside uit Renesse. maandag 25 september 2017 Gisteren: Je rijbewijs halen is geen haastklus 1250 stemmen Voor de derde keer op rij rijdt de grote vedette van het wielrennen een jaar lang in de regen boogtrui rond. In het Noorse Bergen versloeg Peter Sagan gisteren in een zinderende sprint de Noor Alexander Kri- stoff en de Australiër Michael Matthews. SPORT 6 GOES Lokaal FNV Midden-Zee land in Goes houdt woensdag een informa tieavond over de Partici patiewet. De bijeenkomst is voor mensen met een bijstand- of Wajonguitke- ring, WSW'er zijn of hier mee te maken krijgen. Er wordt uitleg gegeven over de wet en de erva ringen ermee. De bijeen komst is in Hotel Termi nus in Goes en begint om 20.00 uur. Meer informa tie: facebook.com/fnvde- bevelanden. VLISSINGEN In het satirische televisie programma 'Zondag met Lubach' heeft presenta tor Arjen Lubach gister avond een pleidooi ge houden om huisartsen naar Zeeland te trekken. Hij reageerde daarmee op het filmpje van huis artsen met hetzelfde doel. Lubach leverde met een vette knipoog slo gans als 'Reuma in Ter- neuzen', 'Schurft in Goes' en 'elke dag praten met zieke Zeeuwen', zie video op pzc.nl VLISSINGEN Zeeuwse scholen voeren een gezamenlijk systeem in voor inkoop van onder meer schoonmaak, ICT en arbodiensten. De scholen kopen de onder steunende diensten al langer samen in, maar met een gezamenlijk sys teem - van bestellen tot betalen - kan nu efficiën ter gewerkt worden. Le veranciers kunnen straks één platform gebruiken voor alle scholen van voortgezet, middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Jeffrey Kutterink Kamperland Een jury kiest 24 november drie finalisten en op 13 december wordt de landelijke winnaar be kend gemaakt. Het winnende ont werp wordt zoveel mogelijk daad werkelijk gebouwd. Waar is nog niet bekend. Meer op: kooskonijn- foundation.nl/droomhuis. Jeffrey Kutterink Antwerpen De 150 meter lange mosseltafel in Antwerpen, foto peter nicolai C>AT BEfeOEL IK, SEEF JE ZE EEN VINSER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2