ZEELAND GEBOEKT Eerste dichtbundel van Anna A. Ros Rinus Spruit vertelt in zijn geboortedorp Manipulatie en migraine 23 Reimond Kimpe tekende het leven van Jezus. Als een stripverhaal dat in Veere en omgeving speelt. Kimpe-biograaf Lo van Driel ontdekte de tekeningen. Lo van Driel (1944) uit Sint Laurens pu bliceerde vorig jaar 'Een getekend leven', de biografie van de Vlaams- Zeeuwse kunstschilder Reimond Kimpe (1885-1970). Tijdens zijn naspeuringen stuitte hij in Kimpe's persoonlijke archief op een onbekende reeks tekeningen van het leven van Jezus. Kimpe maakte de serie in 1945, toen hij in Middelburg wegens collabo ratie was geïnterneerd. De serie omvat 89 tekeningen met titels en bijbelpassages. Van het bezoek van de engel Ga briel aan Maria tot en met de Hemelvaart. Met daarin opgenomen de veertien staties van de 'kruisweg'. De tekeningen zijn gepubliceerd in de reeks Werken van het Zeeuws Genootschap. Van Driel toont aan dat Kimpe het leven van Je zus heeft verplaatst naar zijn eigen omgeving en tijd. Met andere woorden: Nazareth is Veere, het Meer van Galilea is het Veerse Gat, we zien vliegtuigen en treinen. Het is een stripverhaal, aldus Van Driel, „tot stichting, tot lering en ver maak." Het Zeeuws Genootschap biedt 'Rei mond Kimpe - Het leven van Jezus in Veere en omstreken' (220 pagina's) tot en met no vember 2017 met korting aan voor leden (14,95 euro) en niet-leden (17,95 euro), daarna is de prijs 19,95 euro. Bestellen via: https://kzgw.nl/publicaties/nieuw/. De Middelburgse roman schrijfster en schrijfdo- cente Anna A. Ros (1962) debuteert als dichter met de bundel 'Overleven'. Daarin zijn 42 gedichten opgenomen. Tussen 2006 en 2016 schreef Anna A. Ros - pseudoniem van Alice Verheij - honderden vaak autobiografi sche gedichten. Over liefde, pas sie, pijn, reizen, steden en het le ven. Een selectie van dit werk bracht ze in eerste instantie sa men in de digitale dichtbundel 'Passiezeren'. Nu dus een verdere selectie in gedrukte vorm. Meer informatie over de schrijfster en haar andere boeken is te lezen op www.annaros.nl. Meer over de OVERI.KVKX dichtbundel is te lezen op www.woordenstorm.nl/overle- ven. De bundel (66 pagina's) kost 18,- euro. Het derde boek van Rinus Spruit (1946) uit Nieuw- dorp is net verschenen. 'Broeder, schrijf toch eens!' is de titel. In het boek gaat hij op zoek naar zijn vader, zijn opa, naar twee oud-tantes in Amerika en naar Catharina, de zus van zijn opa. De schrijver: „Het gaat om Spruitenbloed, ik voel me ver want met die mensen en probeer me met hen te vereenzelvigen." Al schrijvend neemt hij ook af scheid van zijn geboortedorp Nieuwdorp. Woensdag 27 september vertelt hij in de voormalige basisschool aan de Hertenweg in Nieuwdorp over zijn nieuwe boek. Hij doet dat in een gesprek met dorpsge noot, collega-schrijver en oud hoofdredacteur van de PZC An dreas Oosthoek. De boekpresen tatie begint om 16.00 uur. Belang stellenden kunnen zich aanmel den bij de boekhandels De Kope ren Tuin en Het Paard van Troje in Goes. Zeeuwse schrijvers In mijn exemplaar van Levensge vaarlijke mannen, een deels te Goes gesitueerde roman van S. Greup-Roldanus (1893-1984), is door de vorige eigenaar een plaatje geplakt. Hij of zij kreeg het boek met Sinterklaas 1966, een jaar na verschijnen, en voorzag het van een prentje van Anton Pieck. Zo'n tekening waarop alles histo- rischer is dan historisch, minder omslachtig gezegd nostalgische kitsch. Het past penibel precies bij het proza van Greup-Roldanus, achteraf gezien meer iets voor de Efteling dan voor de literatuur. Of misschien niet eens achteraf ge zien, er was altijd al kritiek, de bij zonderheden vond men geweldig deskundig, de grote lijnen stereo tiep. Zelfs de personages zijn in wisselbaar. In weerwil van de titel zijn bij haar de mannen allerminst levensge vaarlijk maar eerder pantoffel helden. De vrouwen hebben, achter de schermen, alle macht, met veel manipulatie en migraine. In een naslagwerk uit 1938, Per soonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden, duikt dr. Sybrecht Clasina Regtdoorzee Greup-Rol danus op, pal naast haar echtge noot, mr. Jan Regtdoorzee Greup, 'directeur van de Nederlandsche Houtbond'. Er worden drie 'meis jesboeken' van haar vermeld. Later ging ze ook voor volwassenen schrijven. De Middelburgse roman De humeuren in de straat der wedu wen (1953) bijvoorbeeld. Ze kreeg er de Middelburgse Literatuurprijs voor, zij het dat ze de zevenhon derdvijftig gulden met twee ande ren moest delen. Indertijd vertelde ze in de krant over haar Zeeuwse achtergrond. Tussen 1904 en 1913 woonde ze in Middelburg. In 1916 keerde ze te rug, vier jaar was ze lerares aan de plaatselijke H.B.S. In 1970 keek ze (in het Zeeland-nummer van Maatstaf) kritisch naar 'haar' Mid delburg. Bij dit stuk denk je geen moment aan Pieck, het is juist scherp, precies wat je verwacht van een vrouw die zich aanduidt als 'de moeilijke casus van de eer ste vrouwelijke docent in de stad'. Een stad waar jonge vrouwen van stand niet werden geacht te wer ken, hun doel was slechts een echtgenoot te bemachtigen, via 'huislijke etentjes, tennisclub, bridgeclub, toneelclub, dansclub.' Volgende keer meer over haar Zeeuwse romans, bevatten die tussen de brave as toch fonkelende sporen van weldadige weerbar stigheid? maandag 25 september 2017 ZB Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jezus in een Zeeuwse strip Jan van Damme Wonderbare visvangst op het Meer van Tiberias. Geboorte in Bethlehem. Jezus bij Martha en Maria. De tweede val van Jezus. Anna A. Hos A Fotobijschrift, fotoxxxxxx A Fotobijschrift, fotoxxxxxx S.Greup-Roldanus Dc humeuren in de straat der weduwen Salamander Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23