Niederer: 'Centrale in Doel is veilig' IRS Bergen op Zoom 22 ZEELAND Cursussen Frans bij Alliance Willem Heijbroek werkte decennia bij het Instituut voor Rationale Suikerproductie in Bergen op Zoom. „Herbestemmen is beter dan sloop." „Wij laten ons leiden door rea lisme en effectiviteit. De Belgi sche toezichthouder FANC geeft aan dat de kerncentrale Doel vei lig is en voldoet aan de gestelde internationale veiligheidseisen", schrijft de burgemeester. Nog dit jaar volgt een informa tieavond voor alle gemeentera den over Doel. De organisatie ligt in handen van de Veilig heidsregio's Midden- en West- Brabant en Zeeland. Onderwer pen van deze avond zijn de ver spreiding van jodiumtabletten en het nieuwe rampenbestrij dingsplan nucleaire installaties. Dat meldt Niederer aan de frac tie van Nieuwe Democraten, die over dit onderwerp ook vragen heeft gesteld. Nieuwe Democraten is het niet eens met de overige fracties en vindt de veiligheid een pro bleem van de regering in België, waarvoor een protest in West- Brabant geen zin heeft. Zo denkt Niederer er ook over. Hij is voor stander van de bestuurlijke aan pak en niet voor een juridisch traject om de Belgen tot sluiting te dwingen. „De minister is op de hoogte van de zorgen die wij als grensgemeenten hebben over nucleaire veiligheid en hierover wordt regelmatig met haar ge sproken. Zij heeft periodiek overleg met haar Belgische ambtsgenoot." De zorgen van de meerderheid van de raad brengt Niederer in bij het overleg van de Veiligheidsregio met de vraag deze mee te nemen in de ge sprekken met de minister. MIDDELBURG De Alliance francaise de Walcheren start be gin oktober weer met een nieuw cursusseizoen. Vandaag 25 en morgen, dinsdag 26 september zijn er inschrijfavonden voor mensen die een cursus willen volgen. Er zijn cursussen op alle niveaus en conversatiecursus sen. Het is mogelijk tijdens de inschrijving een korte niveautest te maken, die ervoor zorgt dat u in de juiste groep terechtkomt. De avonden zijn van 19.00 tot 21.00 uur in de aula van scholen gemeenschap Nehalennia aan de Breeweg in Middelburg. Praten met het Instituut voor Rationele Suikerproductie of er een kijkje nemen zit er voorlopig niet in, laat directeur Frans Tijink via een woordvoerder weten. Pas als de verhuizing naar Dinteloord rond is wil hij wat van zich laten horen. Vanwege alle commotie die er rond het vertrek van het IRS uit Bergen op Zoom is ontstaan. Amper was bekend dat het Sui kerinstituut na 87 jaar de stad ver laat of in de Bergse politiek ont stond de nodige deining. Maak er een monument van, vond de PvdA. Verkwansel die plek niet door er nog meer winkels te vesti gen, opperde de WD. Wie wel een boekje wil open doen over het IRS is Willem Heij broek. Hij werkte er decennia. Was er jarenlang tweede man. Heij broek is de man van de suikerbie tenteelt en -verwerking. Hij schreef er het nodige over. Bijvoor beeld in het jubileumboek Zoete Invallen en in een brochure rond de opening van het winkelcen trum De Zeeland. Maar ook als ini tiatiefnemer van het boek Bergen op Stoom, waarin hij onder meer de hoofdstukken over de suiker productie en de 'spiritusfabriek' Nedalco schreef. Hij kent het gebouw aan de Van Konijnenburgweg van binnen en buiten. Slopen? Vergeet het maar, zegt Heijbroek. „De muren zijn wel een meter dik." En ook de fun dering is extra zwaar. Bovendien is een deel onderkelderd. Want het gebouw is in 1925 neergezet als suikeropslag voor suikerfabriek Zeeland. Op het terrein zijn aller lei onderaardse gangen en funde ringen van onder meer het voor malige kookstation en ketelhuis nog aanwezig „Er een goede her bestemming aan geven is veel goedkoper dan sloop", is zijn in schatting. In dat markante witte gebouw zitten labs en andere werkruimtes van het IRS. „Maar ook een grote centrale hal en een ruime biblio theek met vergaderruimte. Je kunt eindeloos veel met dit gebouw." Vanwege de historie, de herinne ring aan de suikertij d van Bergen op Zoom, en de aanwezige voor zieningen zou het geen verkeerde gedachte zijn er iets mee te doen op het gebied van biobased eco nomy, oppert Heijbroek. Tenslotte is in het IRS al veel werk verzet op dit gebied. „Haal een gedeelte van de Green Campus die nu bij Sabic zit naar de stad." Dat suikerinstituut kwam er op Je kunt eindeloos veel met dit gebouw FV een moment dat het met de sui kerindustrie in Nederland beroerd ging. In de jaren twintig van de vorige eeuw. Suikerfabrieken gin gen dicht. Zo ook de Zeeland in Bergen op Zoom. Vanwege de lage suikerprijs. Er ontstaat grote be hoefte aan een instituut dat we tenschappelijk onderzoek gaat doen naar de suikerbietenteelt. Om er de ziektes uit te krijgen. Meer suiker uit de bieten te halen. „Enkele suikerfabrikanten hebben weinig belangstelling omdat naar hun mening alles al bekend is", schrijft Heijbroek er over. Die fa brikanten zien weinig heil in een Instituut voor Suikerbietenteelt. Met steun van de overheid en de suikerindustrie komt het er toch. In 1930. In enkele gebouwen aan de Zuidzijde Haven. Het is in Eu ropa het eerste gespecialiseerde instituut voor de suikerbieten teelt. Tijdens de Tweede Wereldoor log verandert de naam in de hui dige. Zo lijkt het voor de Duitsers alsof het IRS nodig is voor de voedselproductie. „De Duitsers li quideren alle instellingen die zich niet met voedselproductie bezig houden." Na de oorlog werkt het IRS met aan het herstel van de landbouw. Zelfs vestigen zich enige tijd enkele vakgroepen van de Landbouwhogeschool Wagen- ingen in het complex. Eind jaren veertig groeit het in stituut. Er is meer plek nodig. De keuze valt op het voormalige sui kermagazijn. Dat ondergaat een grondige verbouwing. In 1952 ver richt Sicco Mansholt, minister van landbouw, de opening. Nu is het moment gekomen dat het ver trekt. Naar een nieuw lab op het terrein van de suikerfabriek in Dinteloord. „Het IRS draait aan de top mee in Europa", zegt Heij broek. Het IRS heeft de afgelopen decennia door onderzoek onder meer bereikt dat er veel minder gewasbescherming nodig is bij de suikerbietenteelt. De bieten zijn resistenter gemaakt tegen allerlei ziektes. „De huidige problemen in de suikerbietenteelt zijn niet zo groot meer, maar waakzaamheid blijft geboden." maandag 25 september 2017 Z.V Kerncentrale Doel is veilig en daarmee is ook de veiligheid van de Roosendalers gega randeerd. Dat meldt burge meester Jacques Niederer aan de zeven fracties in de gemeenteraad, die vorige week vroegen om een defini tieve sluiting van de centrale. Frank Timmers Roosendaal Zie ook afpb.nl/walcheren/ Slopen? Vergeet het maar! Jan van de Kasteele Bergen op Zoom -Willem Heijbroek Het IRS aan de Van Konijnenburgweg. Verbouwing van suikermagazijn De Zeeland tot IRS. foto 's archief gemeente bergenopzoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22