u Evacuatie 75 passagiers van schip verloopt soepel 21 Zaterdag werd op de Westerschelde een grote evacuatieoefening gehouden. 75 passagiers werden vanaf een'zinkend' fietsvoetveer veilig aan wal gebracht. Dames en heren, hier spreekt uw kapitein. We verkeren momenteel in een zodanig gevaarlijke situatie dat besloten is het schip te verlaten. We vragen u allemaal rustig te blijven." Het was gelukkig maar een oefening. Maar omdat het rampscenario zich zo maar echt zou kunnen voordoen, besloten de Veiligheidsregio, De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) en Wester- schelde Ferry gezamenlijk een dergelijke situatie te oefenen. Het begon voor de deelnemers als een normale overtocht naar Breskens. Maar ongeveer halver wege klinkt een schel alarm. De boot maakt water, wordt omgeroe pen, en de kapitein zal de boot op een zandplaat varen om zinken te voorkomen. De passagiers krijgen snel veiligheidsinstructies en moeten zwemvesten aan doen. Buiten gaan grote opblaasbare vlotten te water, klaar om de pas sagiers naar een KNRM-reddings- boot te verplaatsen. Als die reddingsboot gearriveerd is, roetsjen de passagiers via een glijbaan een voor een het vlot op. De sfeer is ontspannen en er wordt Ik denk dat we er alles uitgehaald hebben, wat er in zat af en toe flink gelachen. Want wie naar beneden glijdt, land met met een plof in een plas water. En dat bekent voor velen natte voeten. Als eenmaal iedereen veilig op het vlot is, begint de overheveling naar de KNRM-boot. En die brengt alle 75 passagiers uiteinde lijk weer veilig aan wal. De reacties op de oefening - op de natte voeten na zijn positief. Ook operationeel inspecteur van de KNRM, Jaap van der Laan, is te vreden. „Het is toch altijd span nend hoe zoiets gaat verlopen. Maar het was een vrij realistische oefening en ik denk dat we er alles PZC ONLINE uitgehaald hebben wat erin zit. Ie dereen is veilig van de ferry afge komen en er is geen schade." De evacuatie was bedoeld om de deelnemende organisaties, met hulp van de Verkeerscentrale Vlis singen en het Schelde Coördinatie centrum van Rijkswaterstaat, ieder hun eigen aandachtspunten te la ten oefenen. Zo werd uiteindelijk het hele scenario, van melding, eva cuatie en redding geoefend. Cobie van Steenbergen uit Goes was een van de 'passagiers'. „Mijn man werkt bij de Veiligheidsregio, dus vond ik het heel leuk en inte ressant om zo'n oefening mee te maken. Bij een vliegtuig weet ik wel hoe een eventuele evacuatie gaat, maar bij een boot had ik geen idee. De volgende keer doe ik ze ker weer mee." Vervelend Lennart de Kam uit Biggekerke gaf zich vanuit zijn achtergrond als vrijwillige brandweerman op. „Ik vond het heel interessant om mee te doen, maar ik had wel verwacht dat er een aantal mensen aange wezen zou worden dat een beetje 'vervelend' moest doen." Maar volgens Van der Laan was dat niet de opzet van de oefening. „In dit scenario hoefde er niet per se sprake te zijn van slachtoffers. Daar oefenen we andere keren weer mee." De organiserende partijen eva lueren intern waar verbetering mogelijk is. „Het gaat dan om kleine details, die veelal te maken hebben met het verschil tussen het oefenmoment en de realiteit. Dat is gewoon anders", legt Van der Laan uit. Ook de deelnemers worden binnenkort naar hun be vindingen gevraagd. Ook vannacht weereen inbraak in Overtieringe. Cilinder uit deur gehaald, schuifpuien, gehaaide inbrekers. Opletten svp en bel direct 112! maandag 25 september 2017 Vlissingen - Jaap van der Laan, KNRM Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/ @pzcredactie UW REACTIE Zo zie je er geen; zo zie je ze overal. Dat lijkt in Drei- schor het geval met de Azi atische hoornaar. Steeds meer exemplaren ervan, worden gevonden. Op onze Facebookpagina reageren lezers bezorgd. "Die beesten moorden in no-time een heel bijenvolk uit!!", zegt Monique Caro line. "Maken die gaten tussen de tegels? Zo ja dan zat onze voortuin er vol mee", stelt Tono Wondergem vast. Jeannette van Gurp zegt hem ook al in Domburg ge zien te hebben, maar vraagt zich af waar ze zoiets moet melden. Oefening met zinkende veerboot op de Schelde Marieke Kesteloo Als iedereen veilig op het vlot is, begint de overheveling naar de KNRM-boot. TWITTER Anton Stapelkamp @AntonStapelkamp Kapelle kampt momenteel met een inbraakgolf. Bur gemeester Anton Stapel kamp waarschuwde zater dag de inwoners via twitter. ONLINE TOP 5 Dit waren gisteren de meest gelezen berichten op PZC.nl. 1. Inbraakgolf in Kapelle 2. Marga Vermue wieler kampioene bij burgemees ters 3. Meisje (8) zwaargewond door tak die rijdende auto doorboorde 4. Jonge 'indrinkers' Goes betrapt 5. Visser gestoken door pieterman in Domburg De sfeer tijdens de oefening is ontspannen en er wordt af en toe flink gelachen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21