K Aman en Dyar zijn buren van Marit en Jorinke Dorpsstraat Oostkapelle op de schop EN 19 Rommelroutes, samenzang, koffie, barbecue en de schouders onder initiatieven zetten: het was zaterdag Burendag. Dat betekent: met elkaar de straat op. BURENDAG ORANJEFONDS In de Vlissingse Palingstraat wapperen vlaggenlijnen rond lange tafels. Kinderen stuite ren in het disco-springkus sen. Als de barbecues roken, dragen buren schalen met eten aan: garnalenspiezen, oosterse pasteitjes, allerlei vlezen. Wadid en haar oma, op bezoek uit Alge rije, brengen schalen salades en couscous. Tijd voor een wijntje, vinden aanstichters Daphne Tam- mel, Petra Daansen en Agnes van der Veen. „We moesten vragen of we ook mochten meedoen", mel den twee meisjes. „Natuurlijk lie verds! Laat ze thuis even in de koelkast kijken en wat meene men", roept Agnes gastvrij. De basis voor het straatfeestje is een donatie van het Oranjefonds, maar de buren moeten het maken. Dat gebeurde vorig jaar spontaan voor het eerst. Toen zaten er hon derd mensen op straat te barbe- cueën en braken de laatste 'nestjes' kletsende mensen pas tegen drieën 's nachts op, vertelt Daphne. Agnes is in haar element. „Je hebt hier allerlei soorten men sen en huizen. Zestiende-eeuws, sociale huur, kapitaal en doorsnee. Maar iedereen is gelijk. Nu durven buren naar elkaar toe te gaan, om A Kijkje in de Palingstraat, aan de rand van het Vlissingse centrum, tijdens Burendag. foto lex de meester even te helpen met de auto of zo. We hebben zó'n leuke straat!" Paauwenburg Het wijkcentrum van de Vlis singse wijk Paauwenburg lijkt de finitief nieuw leven ingeblazen bij de opening van De Burgerij zater dag. Er werd druk in - en uitge wandeld en kennisgemaakt met de koersbal, de buren en de team leden van de buurtpreventie. Veel mensen zijn nieuwsgierig naar de mannen en vrouwen in de gele hessen die door de wijk lopen. „Wij letten op", vat Marion Cloet bondig samen. Op touwtjes uit brievenbussen, op ladders die óók toegang verschaffen tot de open slaapkamerramen van de buren. „We tippen mensen dan. Een keer spraken we een automobilist aan, of hij misschien de weg zocht. Komt er ineens iemand uit een tuin vliegen en ze rijden samen hard weg. Dat was dus een poging Wij letten op touwtjes uit de brievenbussen tot inbraak." Je doet wat voor je wijk, vindt Cloet, al 47 jaar Paa- uwenburgse: „En je ontdekt nog paadjes waarvan je het bestaan nooit vermoed hebt!" Bossenburgh In Bossenburgh genoten op 41 adressen aanbieders en snuffelaars van de zonovergoten rommel- route. Bij school De Omnibus was weer een burenplein ingericht, met een podium voor optredens en omzoomd met kramen met in formatie over goed en gezond le ven en lekkernijen voor de inwen dige mens. Bij gebrek aan subsidie kwam het hele programma uit de wijk zelf, inclusief de audities die de kinderen deden voor de ko mende opnamen van de jaarlijkse Bossenburghse Sinterklaasfilm. I akaria Aio had met zijn vader en broers twee banketbakke- rijen in Syrië. „Tot de I oorlog alles weg vaagde." Sinds vier weken heeft hij een huis in Middelburg. Hij zou graag weer een winkel openen. „Ik ben begonnen op mijn dertiende en heb zeven jaar als banketbakker gewerkt. We maakten wel zeven tig soorten gebakjes." Zaterdag toonde Zakaria een staaltje van zijn kunnen tijdens de Burendag van het Asielzoe kerscentrum in Middelburg. De zoetwaren bleken in trek bij de bezoekers. Net als de feestelijke biryani- rijst en linzensoep die de Irakese koerd Dyar hielp uitdelen. „Na mijn studie laboratoriumma- nagement in Leiden besloot ik asiel aan te vragen", vertelt hij in het Engels. Dyar is blij met de toestroom van nieuwsgierigen in het AZC. „We maken graag ken nis met Nederlanders, maar het is vreemd om iemand op straat aan te spreken. De taal is ook een drempel." Die verlegenheid kennen Marit Tromp uit Middelburg en Jorinke Karelse uit Sint Laurens ook, ver tellen ze met de mond vol bir- yani. „Je stapt hier toch niet zo maar binnen voor een kop koffie. Die mensen wonen hier en heb ben ook privacy nodig", vindt Jo rinke. „Ik heb wel eens een vrouw een lift gegeven die bij de ver keerde bushalte was uitgestapt en liep te dwalen in de regen. Maar toen vergat ik weer haar naam te vragen en had ik nog geen con tact", vertelt Marit. De asielzoekers pakken daarom graag vrijwilligerswerk aan via het project 'Aan de slag', vertelt Daryoush Shirzadi van het pro jectteam. „Elke week wel dertig of veertig mensen. Wandelen met ouderen en broodjes smeren in de voetbalkantine zijn popu lair." Anderhalf miljoen euro trekt de ge meente uit voor de herinrichting van de Dorpsstraat. Die doorgaande weg is een jarenlange doorn in het oog. De straat is niet veilig voor wandelaars en fietsers en zeker ook geen visitekaartje voor het dorps- hart. Na jaren van overleggen en plannen maken, wijzen de neuzen van dorpsraad, aanwonenden, on dernemers en gemeente dezelfde kant op. De straat wordt ingericht naar het idee van de Dorpsdijk in Vrou wenpolder. Eén straatvlak, van ge vel tot gevel, waar voetgangers en fietsers alle ruimte krijgen, de auto is er te gast. Een verblijfsgebied waar de maximum snelheid dertig kilometer is. De details moeten nog worden uitgewerkt. Komen er ge bakken klinkers of asfalt? Worden de lantaarnpalen vervangen door gevelverlichting? Wat gebeurt er Het is echt tijd dat er iets gaat gebeuren met de grote bomen aan de zuid kant van de straat? Dorpsraadvoorzitter Jaap Keij- mel: „Iedereen is het nu in grote lij nen met elkaar eens. De komende maanden wordt gewerkt aan een uitgewerking van het plan voor de Dorpsstraat tot en met de Kerkring. Wij willen bijvoorbeeld heel graag het ringrijden terug in de straat. Dat hoort in het dorpshart." Wethouder Jaap Melse: „Het is echt tijd dat er iets gaat gebeuren. Het project begint 23 oktober met de aanleg van de rotonde in de Noordweg bij de nieuwe wijk Zee- duinsepoort. Dat is met de project ontwikkelaar afgesproken. De ge meente pakt daar dan ook de ver keersdrempel aan, waarover we veel klachten krijgen. Het is de be doeling dat het werk aan de Dorps straat na de herfst van 2018 begint. Delta vervangt eerst de riolering, kabels en leidingen. Daarna begint de herinrichting. De Kerkring, tot de Molenweg, wordt ook aange pakt. De bushalte wordt verplaatst naar de parkeerplaats aan de Dom- burgseweg." maandag 25 september 2017 WA Wij hebben zó'n leuke straat! Claudia Sondervan Vlissingen r - Marion Cloet, buurtpreventie Aman uit Eritrea geniet van het eten tijdens Burendag in het AZC. FOTO LEX DE MEESTER Oostkapelle worstelt al jaren met de Dorpsstraat. Onveilig, te druk en ongezellig. Maar wat dan: afsluiten, rijrichting veran deren? Tal van plannen passeer den de revue. Nu lijken alle neu zen dezelfde richting op te wij zen. Annemarie Zevenbergen Oostkapelle - Jaap Melse, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19