Annie M.G.: de echte vrouw achter de mythe Het broodmandje werd Maarten fataal 13 VINCENT LUISTERT RADIO MUSICAL 's Avonds wil ik het liefst de gordijnen in een oude krant rollen en oproken Floortje vindt liefde Gender leeft, gender is best een ding, zeg maar. Filemon Wesselink sprak er over, in de nacht van zaterdag op zondag, in BNNVARA's De Overnachting. Het is een los, vanzelfsprekend praatpro gramma. Er wordt wat gedronken, er wordt muziek gedraaid en veel gepraat, met één gast, in dit geval Valentijn de Hingh. Het ge sprek kwam live vanuit een container die op De of Het Neude (is die/dat vrouwelijk of onzijdig?) in Utrecht stond, vanwege het Nederlands Film Festival. Valentijn, pleitbezorger van een gender- neutralere samenleving, is meisje, en vroe ger jongen, bekend van de documentaire Valentijn, waarin haar transitie van hij naar zij werd gevolgd. Zeven jaar lang was er een camera op hem, later haar gericht. „Dat maakt je natuurlijk suuuperassertief en eager ook, weet je wel." Dat was te horen. Filemon kon zich beper ken tot af en toe wat richtinggevende vragen of opmerkingen. Valentijn stond aan. Ze werd na de transitie tot transvrouw trans model, ze stond dus in de arena van de mode om toch acceptatie voor de hele trans- genderbeweging te krijgen. Het klonk zo: „Transgenderpersonen zijn drie keer zo vaak werkloos als cisgenders, dat zijn alle mensen die geen transgender zijn, ze zijn vaak arm dus wonen ze in soci ale huurwoningen. Dingen als discrimina tie, weet je wel, en transfobie zijn daar dus wel schuldig aan. Eigenlijk moet dat hele gendergebied een open veldje zijn dat je helemaal zelf moet invullen, we moeten ge woon wat vrijer met dit soort dingen omgaan. Het betekent niet dat we opeens vanaf morgen allemaal genderneutraal moe ten worden opgevoed of zo, maar we moeten het wel een beetje loslaten. Ik begrijp de mensen die vinden dat het nu opeens heel snel gaat met dat genderdingdie mensen begrijp ik zeg maar wel, maar het is dus heel lang heel langzaam gegaan dus daarom gaat het nu in een keer heel snel. Maar je hoeft el kaar dus echt niet te haten, het mag ook best een beetje tranquillo." Ja, dat lijkt me een goed idee. Om één uur, toen het gesprek afgelopen was, was ik klaarwakker en wist ik alles van gay, lesbo, bi, trans, queer, interseksueel, aseksueel en panseksueel. En toch voelde ik me nog steeds een man, maar dat is oké vindt Valen tijn, alles mag. Quote van de dag Annie M.G. Schmidt, de vrouw die de jeugd van complete gene raties inkleurde met haar kin derboeken en versjes, behoort ongetwijfeld tot de rij landgeno ten wier leven en werk een bio grafische theatervoorstelling rechtvaardigt. Bovendien ligt het muzikale materiaal voor een musical voor het oprapen. Dikkertje Dap, ]ip en Janneke en Ibbeltje, maar ook ra diohoorspelen (Defamilie Door snee) en musicals als Foxtrot en Madam - haar oeuvre is einde loos en wordt terecht gekoesterd als uniek cultureel erfgoed. Was getekend, Annie M.G. Schmidt, gebaseerd op de bestsel ler Anna van Annejet van der Zijl, wil de schrijfster niet uit sluitend bewieroken, hoewel dat gevaar in het lichte entertain ment voor het gehele gezin altijd op de loer ligt. Voor de buitenwereld gold de schrijfster als humorvol, goed lachs en rebels, de gedroomde oma kortom, maar ze was ook egocentrisch, cynisch, en kampte, zeker in haar jeugd, met een minderwaardigheidscom plex. Die uitersten vormen het fun dament van de musical, waarin Flip van Duijn, de zoon van An nie, op zoek gaat naar antwoor den op vragen die hij zijn moe der niet kon of durfde te stellen. „Iedereen kende mijn moeder, behalve ik", zegt Annies enige kind, een gave, ingetogen rol van William Spaaij. Heden en verle den worden daarbij spannend verknoopt, waarbij Annie als meisje, de jonge vrouw met journalistieke ambitie en de ou dere, gevierde schrijfster soms gedrieën op hetzelfde podium staan. De aandacht tijdens de pre mière ging vanzelfsprekend uit naar Simone Kleinsma, die in haar eerste productie speelde na het overlijden van echtgenoot Guus Verstraete in maart. Ze maakt van Annie M.G. Schmidt een vrouw van vlees en bloed, vol twijfel en onzeker heid, maar tegelijk de stoere ver schijning die ze ook was, ondeu gend, non-conformistisch en bij vlagen een tikje vilein. Bovendien zijn er knappe rol len voor Marjolijn Touw als de lekker karikaturaal aangezette moeder en Wim van den Dries- sche, die Schmidt senior én Dick van Duijn, de echtgenoot van Annie vertolkt. Het maakt Was getekend, Annie M.G. Schmidt tot een heerlijke theaterbelevenis over, inder daad, een Nederlands monu ment. AFVALLER HEEL HOLLAND BAKT Gehurkt zat Maarten tegen het keukenblok. Het brood in de oven, het gezicht op z'n sipst. „Tsja, toen wist ik het al: dit gaat 'm niet worden", kijkt de afvaller van Heel Holland Bakt terug. Het broodmandje bleek fataal voor de fysiotherapeut. Wekelijks waren de commenta ren niet van de lucht. „Vorige week ging het niet goed met mijn zwanensoezen. Dan hoor ik het op maandag en dinsdag wel, hoor: 'Kan ik hier soe zen bestellen?'" De inwoner van Oudewater wist dat het lastig ging worden. „Brood is mijn minste onderdeel. Ik zou alleen een kans hebben als anderen een fout zouden maken", aldus Maarten. Hij heeft deson danks genoten van zijn bakavontuur. „Ik heb tot hobby's, maar dit was zonder meer een van de meest uitdagende dingen die ik ooit heb gedaan." maandag 25 september 2017 Kleinsma als Annie M.G. Schmidt. Loes Luca is sinds tien weken gestopt met roken TELVISIE Floortje Dessing heeft een nieuwe liefde. Op Twitter deelde de pre sentatrice gisteren een foto van zichzelf met haar nieuwe vriend. Gender Reageren? vincent@persgroep.nl Was getekend, Annie M.G. Schmidt —Arno Gelder De krant praat elke week met de afvaller van Heel Holland Bakt. Deze week: Maarten. Boek nu op oad.nl/lezersreis of 10547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res, kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. P5) a M Hoogtepunten stadsrondritten o.l.v. Nederlandssprekende gids y lichttour Budapest lunch in restaurant Matthias Keller n QQQ y nachtmis in de St. Stephans Basiliek va* y galadiner in het Gundel restaurant y barokslot Gödöllö o.l.v. Nederlandssprekende gids y candle-light dinercruise met muziek 8-daagse busreis 22/12 va. 899,- *p—g 6-daagse vliegreis 23/12 va. 999,- Geniet van een volledig verzorgde reis met interessante naar o.a. het Zomerpaleis van keizerin Sissi. excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13