IHeieffüijK MOJDRUITZICHT SoLman ours EUWS 11 Onderhandelingsexpert over dialoog tussen VS en Noord-Korea BeniDORm - Airea - Albi 'Kim Jong-un zit er niet lang meer' Geniet van de winterzon in Benidorm v.a. De ruzie tussen president Trump en dictator Kim Jung- un laaide dit weekend weer op. Het lijkt onderhandelexpert Daniel Shapiro beter als de twee kemphanen elkaar voorlopig niet meer ontmoeten. Shapiro is in Nederland om zijn nieuwe boek Duurzaam onderhan delen te promoten. Daarin be schrijft hij de ervaringen die hij de afgelopen jaren opdeed bij het op lossen van de meest ingewikkelde conflicten. Ruzies die soms be gonnen om onbenulligheden, zoals een boom die het uitzicht belemmerde. „Ik zie bedreigingen over en weer, maar het is voor ons ontzettend moeilijk te achterhalen of ze ge meend zijn. Van beide kanten ove rigens. Maar deze bedreigingen laten wel zien dat er iets moet ge beuren, omdat het anders kan uit draaien op een gigantische oorlog met duizenden doden." „Als president Trump mij belde, zou ik zeggen: „We moeten een dialoog op gang brengen. Maar niet met u, niet via de officiële weg. Stuur een groep intellectue len. Wetenschappers. Hoge amb tenaren. Invloedrijke mensen. Laat hen praten met eenzelfde groep van het regime van Noord-Korea. Op een onafhankelijke locatie, waar dan ook, als het maar uit het zicht is van beide landen." „Zij zouden van elkaar helder moeten krijgen wat de interne dynamiek is in beide regimes. Wat houdt beide staten echt bezig als het over deze situatie gaat? Het hele verhaal moet eerst duidelijk worden." „Als een gesprek op zo'n hoog ni veau niet lekker loopt, is het risico levensgroot dat ze niet meer in staat zijn te denken in creatieve oplossingen waarmee beide par tijen uit de voeten kunnen. Daar komt bij dat ze eigenlijk geen geschikte gesprekspartners zijn omdat ze met handen en voeten gebonden zijn. Elke uitspraak zou door de ander kunnen worden opgevat als een potentiële over eenkomst." „Zij kunnen vrijuit oplossingen onderzoeken doordat ze de macht niet hebben om overeenkomsten te sluiten. Als ik de president van Amerika was, zou ik tegen deze mensen zeggen: zorg dat jullie terugkomen met 20 of 30 fantasti- DONALDTRUMP sche ideeën die goed zijn voor ons en die potentieel interessant zijn voor Noord-Korea. De ambtenaren zullen misschien zeggen dat het onmogelijk is, maar de president heeft de macht om te zeggen: je hebt mij gehoord, regel het maar. Probeer creatieve ideeën te vinden om deze impasse te doorbreken." „Het zal niet eenvoudig zijn hier uit te komen, maar ik zie zeker mogelijkheden. Kim Jung-un is nog jong. Hij is een liefhebber van basketbal en oud-speler Dennis Rodman is zijn grote held. Hij wil een rol hebben op het wereld toneel. Ik ben heel benieuwd wat hij zal zeggen als je hem onder vier ogen zou spreken en zou vra gen in welke wereld hij het liefst zou willen leven. Is dat in een wereld waarin zijn land volledig geïsoleerd is? Waarin hij als het ware gevangen zit in zijn eigen land? Of is dat in een wereld waarin Noord-Korea volledig geaccepteerd is, waarin Kim Jung- un vrij kan reizen als staatshoofd en waarin hij internationaal gerespecteerd wordt? Dat hij naar Los Angeles kan vliegen en ge woon een basketbalwedstrijd kan bijwonen? Mijn gevoel zegt me dat hij dat laatste het liefste wil. Dan nog zal een oplossing niet gemak kelijk zijn. Want aan Amerikaanse zijde wordt Kim Jung-un gezien als de grote vijand. En het is nu nog een ongelooflijk taboe te denken dat er op enig moment een vriendschappelijke band zou kunnen ontstaan tussen de twee landen." „Als een conflict gaat over identi teit, zoals hier, is er geen snelle oplossing. Het is een soort stam menstrijd geworden waarin beide partijen vinden dat ze gelijk heb ben. Ze vinden de ander gemeen en oneerlijk. Bovendien staan ze niet open voor eikaars mening. Ze zitten in een soort tornado. Ik noem dat vertigo in mijn boek. Het is de kunst daar uit te komen. Ze moeten elkaar niet meer willen zien als de duivel, maar als men sen van vlees en bloed." maandag 25 september 2017 GO Laat die twee alsj eblieft thuis Raymond Boere Amsterdam Wat ziet u gebeuren tussen Amerika en Noord-Korea? Wat zou u zeggen als u in dit conflict advies werd gevraagd? Wat zou het doel van zo'n bijeen komst moeten zijn? Waarom is dat niet mogelijk in een gesprek met beide presidenten? Daniel Shapiro onderhandelt bij internationale conflicten. FOTO MARCO OCKHUIZEN Geen topmensen dus, wel hoge ambtenaren. Wat is hun kracht? De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un 'zit er niet lang meer' als het land raketten gaat ontwikkelen waarmee het Ame rika kan raken. Dat heeft de Ameri kaanse president Trump dit weekeinde laten weten. Trump reageerde met deze woorden op de toespraak van de Noord-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken Ri Yong-ho, gisteren bij de algemene verga dering van de Ver enigde Naties. Ri sprak bij de VN uit dat 'Donald Trump Noord-Korea geen andere keus laat dan raketten te ontwikke len waarmee het doelen op het Ameri kaanse vasteland kan raken'. Via Twitter stelde Trump: „Zojuist de speech gehoord van de Noord-Koreaanse minister van Buiten landse zaken. Als hij spreekt voor de ge dachten van de kleine raketman, dan zullen ze niet lang meer zitten!" Ri reageerde juist weer op de woorden van Trump eerder deze week in zijn VN-speech. „De Verenigde Staten zijn erg sterk en gedul dig. Maar als we wor den gedwongen ons zelf of onze bondge noten te verdedigen, zullen we geen an dere keus hebben dan Noord-Korea compleet te vernieti gen." Noord-Korea wil een kernmacht worden; de rest van de wereld wil dat niet. Daar zit weinig onderhandelingsruimte. Of ziet u die ruimte wel? Dat klinkt alsof een oplossing nog jaren op zich laat wachten. -\t Nr v't 3$ -\-r V Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. Vraag onze winterbrochure 2017/2018 aan op onze website! o.b.v. 10 dgn. half pension

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11