SP sluit rijen: kritiek is 'grijsgedraaide plaat' 10 PENSIOENRECHTEN Bij pensioenfondsen liggen honderden miljoenen te wachten op de rechtmatige eigenaar. Annie Gerritsen (71) kreeg pas recent het pensioen waar ze al jaren recht op had. Vergeten pensioenen heten ze in de pensioenwereld. Annie Gerrit sen uit Soest weet er sinds kort al les van. Na haar pensionering - nu zes jaar geleden - kreeg ze elke maand haar AOW uitgekeerd. Maar geen pensioenuitkering. „Ik heb jaren als bejaardenverzorg ster gewerkt en toen verdiende ik genoeg om pensioen op te bou wen. Ik heb na mijn pensionering nog geïnformeerd bij mijn werk gever over een pensioen. Maar ze vertelden me dat ik daar geen recht op had." Gerritsen liet het er verder bij zitten. Ze dacht er niet aan om te informeren bij het pensioenfonds. „Mijn man kreeg het pensioen au tomatisch. Ik wist niet dat je er zelf achteraan moest. Ik wist zeker dat het niet klopte, maar ik had geen zin in een rechtszaak. Die had ik al gevoerd toen ik wegens artrose werd afgekeurd. Dat geeft alleen maar spanningen en stress, dat wilde ik niet." Vorige week kwam er alsnog ge rechtigheid. Het pensioenfonds had haar opgespoord en kwam vertellen dat ze haar pensioen als nog krijgt uitgekeerd. Het is niet de zilvervloot die binnenloopt, maar dat maakt Ger ritsen niet uit. „Ik heb het zes jaar zonder dat pensioen gered, dus dat is het punt niet. Ik ben dankbaar. Ik wist dat ik er recht op had. Het is fijn dat iemand zijn hand uit steekt en je helpt." Italiaans dorp Dankbaarheid, dat komt Daniel van 't Wel, pensioenspecialist bij pensioenuitvoerder MN, vaak te gen. De afgelopen jaren wist hij met zijn collega's duizenden men sen op te sporen, onder andere voor pensioenfonds PMT. „Bij voorbeeld een man in een klein Italiaans dorpje. Hij had nog 15.000 euro te goed. Hij heeft ons een taart gestuurd als bedankje." Jaarlijks vergeten tienduizenden mensen zich te melden bij het pensioenfonds als ze met pensi oen gaan. „Dan gaat het meestal wel om kleine pensioenen", zegt een woordvoerder van PFZW, het pensioenfonds voor de zorg. Het zijn vaak mensen die een paar jaar in een sector hebben gewerkt en niet eens meer weten dat ze pensi oen hebben opgebouwd. De meeste mensen die zich niet melden worden al snel gevonden. Het pensioenfonds ziet direct dat iemand zich niet meldt voor een pensioen nadat de AOW-gerech- tigde leeftijd is bereikt. Een tele foontje om de mensen er op te at tenderen dat ze het pensioen moe ten aanvragen is dan voldoende. Maar sommigen zijn moeilijker te vinden. Ze zijn verhuisd zonder een adreswijziging door te geven of willen niet gevonden worden. Sommige mensen zijn op de vlucht voor een ex of bijvoorbeeld de belastingdienst. Mooie resultaten Maar de meeste mensen die zich niet melden zijn het simpelweg vergeten. Of ze zijn overleden en de nabestaanden weten niet dat ze recht hebben op een pensioen. Bij ABP zijn ze nog naar 19.000 mensen op zoek. En dat leidt tot mooie resultaten. „We vonden een vrouw in een hostel in Thailand. Ze was na het overlijden van haar man op de fiets door Azië gaan rei zen. Via via kwamen we aan een e- mailadres en zo kregen we contact. Ze was blij, want ze kon het geld goed gebruiken", zegt Juriën Glau- demans, teamleider bij ABP. Zo vonden ze ook een vrouw in Port of Spain in Trinidad/Tobago. „Wij dachten dat Port of Spain in Spanje lag", vertelt Glaudemans. „Via haar oude adres kregen we een telefoonnummer, maar daar woonde ze niet meer. Maar we kregen ook een e-mailadres en dat was raak." Op de totale pensioenpot vormen de 'vergeten pensioenen' kleine bedragen. Maar voor pensioen fondsen is het een soort ereschuld die ze graag willen voldoen. Daarom gaat de jacht op de ver geten pensioenen door. Al zitten er wel grenzen aan. „Bij heel kleine pensioenen spenderen we minder tijd aan de zoektocht", zegt In 't Wel. Bij 50 euro of meer per maand worden social media ingezet bij de zoektocht. Bij een pensioen van 100 euro per jaar of minder wordt de zoektocht na een paar uurtjes gestaakt, is de vuistre gel. Roemer stelde zaterdag op de Par tijraad in Amersfoort dat de SP wordt getest. Kritiek die in de media belandt, gaat volgens hem een eigen leven leiden. „Dat raakt me", aldus de partijleider. Volgens Meyer wordt de onjuiste suggestie gewekt dat hij 'de baas' zou zijn in plaats van de Partijraad, het hoogste orgaan binnen de partij. „Was het maar waar, zou ik bijna zeggen." Afgelopen week lag de SP onder vuur, nadat de partijtop de afdeling Hoorn verbood mee te doen aan de komende raadsverkiezingen. De lo kale SP zou in die gemeente mo menteel 'te kwetsbaar en onvol doende geworteld in de samen leving' zijn. Leden zouden zich te weinig op straat vertonen. Ook de afdelingen in Den Helder, Rijswijk en Alkmaar kregen om vergelijk bare redenen geen toestemming mee te doen op 21 maart. Nog eens dertien afdelingen zijn nog in gesprek met het partijbestuur. De Hoornse fractievoorzitter Mathé van Stralen uitte in de media felle kritiek op het besluit van de partijtop. „We zijn niet al leen een actiepartij meer, maar inmiddels ook een bestuurspartij. Ron Meyer kan die omslag moeilijk maken, en met hem het hoofdbestuur." Oud-Kamerleden Sharon Gesthuizen, Tjitske Siderius en Farshad Bashir schaarden zich afge lopen tijd ook al in het kamp der criticasters. De Partijraad maakte er zaterdag echter korte metten mee. De afge vaardigden van de 160 afdelingen die de SP telt, spraken zich aan de inter ruptiemicrofoons unaniem uit voor de vereiste dat afdelingen acties op touw moeten zetten in straten en buur ten, willen ze mee doen aan de ge meenteraadsverkie zingen. „Zolang hier geen andere koers is vastge steld, doen we het zo", sprak de Doetin- chemse fractievoor zitter Hans Boer winkel fel, die ver der zei wakker te hebben gelegen van de berichten in de pers. „Dit moet stoppen. De par tij draait op vrijwilligers, die verdie nen het niet om met al die nega tieve verhalen geconfronteerd te worden." De Hoornse afdelingsvoorzitter Yvonne Kostelijk, die openlijk af stand nam van 'haar' fractievoorzit ter Van Stralen, oogstte applaus. „Wat één persoon in de media heeft geroepen, wordt zeker niet gedra gen door het kader. Wij zijn hier heel erg boos over. Helaas heb ik geen niettang die ik op zijn mond kan doen." Roemer „Wij willen geen partij zijn die haar idealen bij het minste of geringste aan de straat zet. Een fractie is nooit een doel op zich." maandag 25 september 2017 GO Peet Vogels Soest Het ABP zoekt nog 19.000 mensen die pensioen tegoed hebben. Het pensioenfonds ziet direct wie recht heeft op uitbetaling. FOTO DENIS BALIBOUSE SP-leider Emile Roemer en voor zitter Ron Meyer hekelen partij genoten die de partij te activis tisch vinden. Roemer noemt de kritiek 'opgeklopt'. Uiteindelijk schaarde de Partijraad zich unaniem achter de top. Laurens Kok Amersfoort M Ron Meyer (boven) en Emile Roemer, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10