'Met 8 is het al moeilijk afspreken, laat staan met 50' 'We lijken op elkaar als twee druppels water' jarenlang in dezelfde wijk te wonen' 9 doTo^SjTei29'en Na,halfe Schram <21> Irene: Nathalie: 1 Irene is één klap vijf zussen en twee broers rijker. Ze wonen allemaal verspreid door het land, maar konden niet wach ten om elkaar te zien. „Dat ging heel snel. We hebben el kaar ergens in het midden ontmoet en hebben in een restau rant gegeten. In het begin zit je ongegeneerd naar elkaar te staren: wat herken ik van mezelf? Je deelt dingen over vroe ger, wat je leuk en lekker vindt." De jongste van het stel is haar halfbroertje van 9. „Ook hij wil graag weten waar hij vandaan komt. Ik wil via stamboom onderzoek proberen onze donor van MC Bijdorp te vinden. Ik hoef geen vaderrelatie, maar ik zou het wel fijn vinden om hem een keer te zien. Lijk ik op hem, wat was zijn motivatie om te doneren, wat voor hobby's heeft hij?" Irene houdt er rekening mee dat de groep nog groter wordt, gezien de wanpraktijken in Bijdorp. „Met acht is het al moei lijk om af te spreken, laat staan als het er 50 zijn." Nathalie was op vakantie toen ze hoorde over de match met zus Mariska. „Ik huilde van blijdschap. Ik had het niet meer durven dromen. Ik stond al twee jaar bij Fiom aangemeld, zonder resultaat." De zoektocht begon nadat haar vader aan alvleesklier kanker was overleden. De studente van de kunstacademie voelde al dat ze er anders uitzag dan haar vader, neven en nichten. Op Facebook had ze Mariska al eens voorbij zien komen. „Ik dacht: ze lijkt zó veel op mij. Exact dezelfde kleur ogen en haar." Toen de dna-zelftest uitwees dat ze zussen waren, kwam ze eerder terug van vakantie om haar te ontmoeten. „We hebben dezelfde humor, houden alle bei van ganzenlever en schimmelkaas en hebben flaporen." De match leverde haar ook direct de donor op. Die had Mariska al eerder via de Fiom KID-DNA Databank gevon den. Hij was jarenlang spermadonor in het Erasmus MC, maar de toenmalige vruchtbaarheidsarts vernietigde alle dossiers omdat hij anonimiteit had beloofd. Mariska: „We hebben superleuk contact. Qua doen en la ten zijn we als twee druppels water. Onze manier van pra ten, de humor, een fascinatie voor eten en koken. Hij snapt mij, kan me advies geven. Dat voelt bijzonder." Nathalie heeft hem inmiddels enkele keren ontmoet. „We delen de liefde voor kunst, muziek, zang en piano. Een groot deel van hoe je bent, zit blijkbaar toch in je genen." ede door de dna-zelftesten wordt duidelijk dat de norm van 25 kin deren per donor geregeld is over schreden. Vooral in MC Bijdorp van de omstreden spermadokter Jan Karbaat, die ook zijn eigen zaad gebruikte om vrouwen zwanger te maken. In middels is van zeker 29 donorkinderen bekend dat ze zijn verwekt door Karbaat. Bij de Stichting Fiom, die zich onder meer bezig houdt met afstammingsvragen, is onlangs ook een groep van 31 kinderen van één donor getraceerd. Eerder werd bekend dat een donor in meerdere kli nieken minstens 102 kinderen heeft verwekt. In ziekenhuis Rijnstate (Arnhem) kwam vorig jaar aan het licht dat zeker 15 donoren gemiddeld 36 do norkinderen per persoon hadden, met een uit schieter naar 50. „We zijn blij dat de beroepsgroep niet langer te genstribbelt en nu eindelijk met een landelijk re gistratiesysteem komt, maar dit zou natuurlijk op Europees niveau moeten plaatsvinden", zegt Ties van der Meer van Stichting Donorkind. „Er zijn in Nederland nog steeds klinieken die Deens zaad ge bruiken, terwijl de leverancier het zaad van de zelfde donor ook aanbiedt in andere landen. Zo wordt de norm ver overschreden." Wanneer je als donorkind maar broers en zussen erbij blijft krijgen, zoals de Karbaatgroep nu mee maakt, heeft dat impact op alles, zegt Van der Meer. „Je moet niet alleen ruimte maken in je hart, maar ook in je agenda." Dat gaat niet altijd soepel, ziet Ester de Lau. Zij is begin jaren 70 verwekt in de Amsterdamse sperma kliniek van Leo Swaab en vond via de Amerikaanse databanken twee zussen. „Sommigen hebben het er moeilijk mee. Er zijn ook mensen die op een ge geven moment uit de groep stappen. Donorkinde ren is altijd verteld dat het geen zin heeft te zoeken naar de donor of broers en zussen." Mijn zus Dinja woonde jarenlang in dezelfde wijk zonder dat we het van elkaar wisten!" De donor door wie ze eind ja ren 70 in het Rotterdamse Zui derziekenhuis is verwekt, is nog niet gevonden. Maar haar doch ter is wel 20 tantes, 10 ooms en een hoop neven en nichten rij ker. „Het is een verrijking dat we elkaar gevonden hebben. Het geeft me ook rust. Nu ik al die ge lijkenissen zie in gezichten en karakters, ben ik nieuwsgieriger geworden naar onze donor. Ik kom momenteel alleen tijd te kort voor stamboomonderzoek om hem te vinden." Binnenkort staan ontmoe tingsavonden gepland met de hele groep. Josine heeft een ge heime facebookpagina aange maakt, waarvan inmiddels de meeste broers en zussen lid zijn. „We hebben het gevoel dat we veel tijd moeten inhalen. Het is puzzelen hoe we dat gaan aan pakken met onze volle agenda's. Maar dankzij de facebookpagina kunnen we ongegeneerd naar el kaar en onze neefjes en nichtjes kijken, elkaar veel vertellen en veel leuke dagen organiseren." zaterdag 23 september 2017 Ester de Lau. foto koen verhei jden Irene Evertse (25) met Nicky (24) en Avalon (17).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9