I^Bje lópen..: 'Er zijn ook dingen die moeilijk blijven. Vis y.e ui?— erfenissen komen I 'Hoeveel schoenen heb jij wel niel!?J l'hnclda Marcos is 1 nip middle name. Maar als je me vraagt: op hoeveel schoenen kun bij\ oorbeeld' 'Die komen wel laan de beurt, denk ik, maar pas als het niet anders kan' Zodra we dieper de kasten induiken, begint de psychologie van de challenge door te dringen. Opruimen is afscheid- nemen. Van dingen, maar vooral van voornemens, van uitgestelde beslissin gen, van het idee dat spullen blij maken. Toch blijft het moeilijk om dat broekpak dat in de jaren 80 heel duur was nu ein delijk eens weg te doen. 'Nog even en het is vintage! Dat is vast goed te verkopen!' Het broekpak wordt apart gelegd. In de derde week moeten we op zoek naar nieuwe invalshoeken. Elke dag brengen we elkaar op ideeën. Het kruidenkastje! Het medicijnkastje! De besteklades! De gereedschapskist! De doos met snoeren en andere elektronica! Onze administratie! Onze huizen blijken nog vol verborgen rotzooi te zitten. De dagelijkse appjes zijn belangrijk; de smoezen die je ooit bedacht om spullen niet weg te doen, verliezen hun kracht als je ze opschrijft. Ook de foto's doen won deren. Hoe ben je ooit gehecht geraakt aan de afgietsels voor een beugel? Wat doen al die onbekende sleutels al jaren in een la? Waarom bewaar je zoveel kapotte panty's? Ga je die uitgedroogde kruiden en cosmetica ooit nog gebruiken? Hoezo drie printers, veertien kaartspellen en zes oude mobiele telefoons? Wil er nog ie mand kwartetten? Wat verwacht je nog van die lelijke groene handtas? Of van de brieven van een allang vergeten ex? Ineens duikt een onverwachte emotie op: het voelt verkeerd om rücksichtslos spullen uit de famlie weg te doen. Jas mijn: 'Met lelijke schilderijen of tuttige koperen frutsels heb ik minder moeite, maar met de kleding van mijn moeder wel. Alsof haar ziel er nog in hangt. Dat topje met Indonesische print past mij echt niet en het hangt al dertig jaar ach terin de kast. Maar er afscheid van nemen voelt als weer een beetje afscheidnemen van mijn moeder.' De Japanse opruim- goeroe Marie Kondo zegt daarover: 'Echt dierbare herinneringen zullen nooit ver dwijnen, ook al doe je de spullen die erbij horen weg.' Het topje gaat dus toch de doos in. En de koperen 'herinneringen' erachteraan. Misschien is dat wat mensen tot ver zamelaars maakt: een combinatie van onverwerkt verleden en nimmer uitge voerde plannen voor de toekomst. Als je dan ook nog een groot huis hebt en matigen dus geen noodzaak is, slibt de boel vanzelf dicht. Ook de gedachte dat je 'iets nog kunt verkopen' of dat 'iemand anders er mis schien nog iets aan heeft' maakt het moeilijk om dingen weg te doen. Terwijl Marie Kondo zegt: 'Wat jij niet nodig hebt, heeft een ander waarschijnlijk ook niet nodig.' Of: 'Waar heb je een kast voor nodig als je warenhuizen hebt?' Natuur lijk kunnen we een paar tientjes verdie nen op Marktplaats. Maar we realiseren ons nu: het kóst ons dus ook maar een paar tientjes om een geweldig opge ruimd huis te krijgen. Onderdehand zou het pittig moeten worden. 25 dingen op een dag! Maar het wordt juist makkelijker. Alsof je ineens beseft dat het maar spullen zijn; in grote hoeveelheden lijken die opeens minder waard. Het voelt als shoppen in een over volle winkel: het ene na het andere gaat achteloos in je mandje. En we ontdekken nóg een nieuwe 'schatkamer': de tuin. Ook die blijkt vol te staan met weggooibare items als plas tic bloempotjes (zó handig als je ooit plantjes wilt opkweken), verroest gereedschap, halfvergane tuinhand- schoentjes en tuinsproeiers (vier stuks!). En al die boeken die we nog nooit heb ben gelezen en nooit zullen lezen. We vragen ons af hoe die in de boekenkast zijn beland. Waarschijnlijk gekregen op verjaardagen. - Jasmijn opdag14^^M - Reactie van Martine - Jasmijn op dag ^^B^Reactie van Martine 221 zaterdag 23 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86