Reportage 'V ier losse sokken, drie dezelfde boekjes, de Ikea-fruitscliaal, een eenzame oorbel; tjonge, het word! ineens veel' 'Bij die eenzame oorbellen denk ik ik weieens een ij bent de grootste verzamelaar van ons twee!"Nee jij!' 'Jij verzamelt zelfs dode planten!' 'Jij hebt vijftig paar schoenen waar je niet eens op kunt lopen!' Zo begon het. Al snel was de conclusie: we zijn allebei verwoede verzamelaars. En we hebben er last van. Elke volle kast en elke volle la herinnert ons aan nooit uitgevoerde goede voornemens, misko pen, niet-geordende bezittingen, nog te repareren spullen, vergeten hobby's, on gelezen boeken en afgebroken projecten. Alsof onze huizen met een beschuldi gende vinger naar ons wijzen. Met mentale onrust tot gevolg. Natuurlijk zijn er opruimpogingen ge weest. Maar het is met opruimen net als met lijnen: je begint vol enthousiasme, raakt snel een hoop kilo's kwijt, maar eindigt met meer dan je al had. Over hoarders, zoals obsessieve verzamelaars ook wel worden genoemd, schrijft James Wallman in zijn zelfhulpboek Ontspullen: 'Welvaart heeft ons materiële overvloed opgeleverd. Maar deze overdaad is de equivalent van een obesitasepidemie.' Nog een overeenkomst met diëten: juist als je denkt dat niks werkt, komt er gelukkig weer wat nieuws in zwang. In dit geval: de opruimchallenge, ook wel de minimalism game genoemd. Er zijn verschillende varianten, wij kiezen voor de uitdaging waarbij je in dertig dagen in totaal 465 spullen loost. Op dag 1 gooi je 1 ding weg, op dag 2 gooi je 2 dingen weg, op de derde dag 3 en zo door tot dag 30. Elke dag appen we elkaar een foto als bewijs. Over het eerste item denken we relatief lang na. We willen een statement maken. De keus in huize Boelsma valt op een oude TomTom, met zwaar verouderde kaarten. Jasmijn kiest een paar bontlaar zen uit het jaar o. Dag 2 is ook een mak kie. Eerst maar eens allebei wat 'keukenlijken': vierkante koffiekopjes - ja, ze bestaan - en een ananasschiller. Pijnpuntje: een collega is de volgende dag verontwaardigd dat de ananasschiller is weggegooid. 'Die had ik echt graag overgenomen.' Als tweede item kiezen we allebei tien 3D-brillen die we toevallig beiden hebben gesprokkeld. Hoppa! Weg ermee! Tot ontzetting van de kinderen. Zijn zij besmet met het je-weet-maar- nooit-waar-het-goed-voor-is-virus? Besluit: vanaf nu gooien we onze oogst niet meteen weg. Alles wat niet stuk is, gaat in dozen. Om te voorkomen dat die dozen vervolgens jaren in de kelder blij ven staan, spreken we af op dag 30 samen naar de kringloopwinkel te rijden. Die eerste week valt alles mee. Het is steeds een kwestie van even door het huis lopen. Hier een geurkaarsje, daar een moppenboekje, de rommel ligt voor het oprapen! En als we even niets vinden, is er altijd nog de kledingkast vol miskopen, zitschoenen, alleenstaande sokken, glit tertopjes en zweetbloesjes. De echte 'kwesties' - de kelder vol meeverhuisde dozen, de erfstukken, de oude brieven - gaan we nog uit de weg. magazine 21 - Martine op dag 7 - Reactie van Jasmijn WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85