Mysterieus verhaal Meer over boeken „Er is geen heden en geen identiteit zonder verleden. De geschiedenis geeft betekenis aan wat we nu doen. Door het verwestersen van Turkije is in de afgelo pen 200 jaar helaas veel vergeten. We zijn afgesneden van onze klassieke teksten. In Iran niet. Daar leeft de oude Perzische poëzie en citeren mensen uit alle sociale lagen nog uit de werken van hun natio nale dichters. Eigenlijk zeg ik in al mijn boeken dat het verwestersen zou moeten gaan om moder nisering. Niet om vergeten, maar om herinterpre teren en in een moderne manier her schrijven van de klassieke verhalen. Met trots zeg ik dat ik dat in deze roman ook doe. Romans zijn als musea: we willen daarin details van onze levens conserveren." „Hoe kan een Turkse man feminist zijn? Die twee zijn totaal in tegenspraak met elkaar. Ik doe mijn best, in ieder geval in mijn vorige roman Dat vreemde in mijn hoofd en in deze roman, waarin ik laat zien hoe ongelijk vrouwen worden behandeld in de Turkse samenleving." „Dit boek is twee-in-een: een verhaal over ideeën én een verhaal dat de werke lijkheid weerspiegelt. Heel schematisch gezegd: een onderzoek naar de achter gronden van autoritair gedrag in Azië en individualisme in Europa, via het verhaal recensie van koning Oedipus van Sophocles uit Griekenland en het Boek der Koningen van Ferdowsi uit Iran." „Van de veertien nationale kranten in Turkije worden er twaalf gecontroleerd door de regering. Van de andere twee zitten journalisten in de gevangenis en er lopen processen tegen hun collega's. 'Romans zijn ais musea. We willen details van onze levens conserveren' In 2009 en 2010 hadden we meer pers vrijheid en vrijheid van meningsuiting dan ooit. Sindsdien holt het achteruit. Politici polariseren steeds meer, lokken conflicten uit met landen in Europa, zoals met Nederland. Er zitten nu onge veer 160 journalisten achter tralies. Er is geen democratie zonder vrijheid van meningsuiting. „De autoriteiten zeggen nu 'wij heb ben geen Europese, maar een Turkse democratie'. Ik ben niet optimistisch over de kans van slagen van deze uitvinding. Sommige van de opgesloten journalisten zijn mijn vrienden. De enige reden dat ze in de gevangenis zitten, is hun journalis tieke werk. Dat is onaanvaardbaar. Het geeft mij de verantwoordelijkheid me daartegen uit te spreken en het geeft me ook veel schuldgevoel. Net zoals mijn roman vol schuldgevoel zit." 41 In dit boek gaat Pamuk verder op de weg die hij insloeg met zijn vorige roman, Dat vreemde in mijn hoofd. Welgestelde burgers staan niet langer centraal. Puttengraver Mahmut is een van de conservatief- religieuze migranten van het arme platteland, die de afgelopen decennia met miljoenen in Istanboel zijn neergestreken. In dit spannende psychologische verhaal zit commentaar op de politieke ontwikke lingen in Turkije fraai verweven. schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen... Wat ik maar niet uit krijg... lezen THE KNIGHT Twee vrienden dis cussiëren over de crisis in Venezuela. Roman van Rodrigo Blanco Calderón. (De Bezige Bij, €23) ONDERDEZODEN Klassieker van de Ier Mairtin Cadhain waarin lijken op het kerkhof met elkaar praten. (Bananafish, €20) De hoofdpersoon is een sterke, feministische vrouw. Bent u zelf een feminist? Is deze roman ook een poging de wortels van het autoritaire systeem in Turkije te begrijpen? Bent u bezorgd dat de vrijheid van meningsuiting wordt beperkt? De vrouw met het rode haar Literatuur De vrouw met het rode haar (De Bezige Bij, €23) is een mysterieus verhaal over passie en moord, haat-liefderelaties tussen vaders en zonen, en de vernietiging van een van Pamuks grote liefdes: het oude Istanboel. MarcGuillet Van Aukelien Weverling verscheen onlangs de roman In alle steden. De Thibaults, een weerga loze romancyclus. Ik weet niet of het ironie is dat om de vier bladzijden een man in tranen uitbarst, maar ik ben een fan. Het is onge looflijk dik, maar het leest zo makkelijk. Ik ben al op de helft! Vooral non-fictie en ge dichten. Fictie leidt me te veel af, bovendien kan ik zo in een tekst opgaan dat ik ongewild de stijl deels overneem, maar dan altijd veel krukkiger. Sneeuw van Orhan Pamuk. Stad der zienden van een van mijn lievelingsschrij vers, José Saramago. Ik vind het zo saai en ik blijf het proberen. Vv/ y" ViKjl jju 181 zaterdag 23 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82