Kaas jongen uit Holland laat Amerika smelten Speech van premier Groot-Brittannië sluit aan bij groeiende twijfel bevolking 7 Premier Theresa May biedt biedt de Europese Unie 20 miljard euro in ruil voor een overgangsperiode van minimaal twee jaar na de brexit. Alleen notoire Europa-haters zijn woest: „We verlaten alleen in naam de EU." Met de belofte contributie te willen betalen voor deze transitieperiode gaf premier Theresa May gisteren in de basiliek Santa Maria Novella in Flo rence gehoor aan het verzoek van de Europese Unie om duidelijkheid over de uittreding van Groot-Brittannië. De grenzen blijven open. Europese immigranten behouden hun rechten. Zonder restricties gaat de handel ver der, terwijl wordt gewerkt aan de 'best mogelijke deal'. Haar toespraak zorgde ruim voordat May voet op Italiaanse bodem zette voor grote verdeeldheid. Hardliners binnen haar Conservatieve Partij vin den het aanbod van 20 miljard te groot voor een paar jaar langer vrijhandels zone. Groot-Brittannië stemde vol gens hen voor dichte grenzen vanaf maart 2019. May balanceerde op een dun koord. Ze moest een compromis sluiten met een deel van haar partij, de oppositie niet te veel tegen de haren in strijken en de impasse doorbreken met de EU zonder gezichtsverlies te lijden. Getuige positieve reacties van promi nente tegenstanders binnen haar frac tie lijkt ze het juiste evenwicht te heb ben gevonden. Hoelang dit stand houdt, valt gezien de explosieve ver houdingen lastig in te schatten. Vrede „De speech van de premier was posi tief, optimistisch en dynamisch", schrijft minister van Buitenlandse Za ken Boris Johnson op Twitter. De re actie van de ex-burgemeester van Londen volgde op een turbulente week, waarin hij doelbewust de auto riteit van May ondergroef. Haar positie is na de recente landelijke verkiezin gen danig verzwakt. Een vertrek van Johnson, waarvoor even werd gevreesd, bleef uit. Er volg de crisisoverleg met May en minister van Financiën Philippe Hammond, die de banden met de EU het liefst strak houdt. De uitkomst van het be- Feitelijk verlaten we alleen in naam de Europese Unie raad uitte zich in Florence. In de toe spraak kregen standpunten van beide kampen, anti- en pro-EU, ruimte. De vrede was - voor even - getekend. Schuren Over twee weken houdt de Conserva tieve Partij haar jaarlijkse conferentie in Manchester. Daar wordt duidelijk hoe erg de inhoud van de speech schuurt. Als prominenten May alsnog afvallen, zou haar positie onhoudbaar kunnen worden. Een deel van de ach terban denkt net zo over haar speech als Nigel Farage, de voormalige leider van anti-EU-partij UKIP. „Feitelijk verlaten we alleen in naam de EU", tierde hij op Britse televisiestations. Op de achtergrond lacht Labour-lei- der Jeremy Corbyn in zijn vuistje. Hij ziet in het verzoek om een overgangs periode te vragen een knieval voor de wensen van zijn partij. „Ze vertelde wat we allang wisten en we vingen niet eens een glimp van Florence op", sneerde Corbyn. Hij zinspeelt op een coup binnen de Conservatieve Partij en hoopt op nieuwe verkiezingen. Corbyn mikt op het premierschap. Of het zover komt, blijft de vraag. De droom om de deur van de EU met een harde klap dicht te smijten, wordt door steeds minder mensen gedeeld. De speech wees al wat in die richting. „We moeten een brug slaan", zei de premier, doelend op het voornemen een deal op maat te sluiten met Brus sel. Als het gemurmel binnen haar partij geen geschreeuw wordt, kan May die zelf overzien. Het moet lukken, de zegetocht met Bodegraafse kaasschaven. Hoewel de Amerikanen eigenlijk enthousi aster zijn over de partyclette, een soort gourmetstel voor het smelten van kaas. „Die doen ze graag op hamburgers en nacho's." Boska opende gisteren een Cheeseware Experience midden in Manhattan. Martijn Bos probeert er al enkele jaren voet aan de grond te krijgen. „Ik had altijd de droom om met productontwikke- ling aan de slag te gaan en ik hield erg van reizen", vertelt Bos vanuit de States. „In 2000 stapte ik in het bedrijf van mijn vader. Toen ver kocht ik kaasschaven in Bodegra ven, terwijl ik de wereld wilde zien." Twee jaar later besluit hij de stap te wagen. Boska levert nu aan 90 landen, promoot zijn produc ten op beurzen en richt zich na de kaasprofessional nu óók op de consument. De showroom in Manhattan heeft een bar waar klanten producten kunnen uitpro beren en kaas kunnen proeven. „In Nederland zijn we heel beschaafd. Doe maar nor- 1 maal, dan doe je al gek ge- noeg. In de VS werkt dat niet. Hier moet je een verhaal vertellen. Ameri kanen vinden het fantas tisch te horen dat ik de vierde generatie ben in de zaak en dat het bedrijf al sinds 1896 bestaat. Dat ik gebo ren ben in Gouda, vinden ze hele maal mooi." Bos was al op televisie en ook het magazine van Oprah besteedde aandacht aan Boska. Een filmpje op Facebook leidde tot een toestroom van Nederlanders die in New York wonen. Elke ochtend een paar plak ken kaas schaven voor op brood, dat doen ze in Amerika niet. „Kaas is hier gekoppeld aan een feestje, met elkaar genieten aan ta fel." In Amerika zijn de raclettesets popu lair, net als de speci ale messensets en kaasplanken. En natuurlijk Mr. Big; een fondueset waar 6,5 liter kaasfondue in past. „De party clette werd opgepakt door een blogger. Dat filmpje is bijna 50 miljoen keer bekeken. De volgende dag waren we uitverkocht. Dat geeft energie: hier kan het gebeuren. Ik ben heel erg trots op deze zaak." zaterdag 23 september 2017 GO May wil EU nog niet kwijt Geert Langendorff Florence Premier Theresa May zoekt in Florence naar de juiste balans tussen anti- en pro- EU. FOTO REUTERS —Nigel Farage Met de kaasschaaf, partyclette en de reusachtige funduepan Mr. Big verovert Martijn Bos uit Bodegraven met Boska Ame rika. Met kaas is het pas écht feest. Annemiek Brandriet New York/Bodegraven Martijn Bos: „Kaas hoort hier bij een feestje." foto martin sharrott

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7