'Opkomen voor Ben voelde als een heilige missie' Paspoort Aaltje van Zweden- van Buuren hij dat geweer vandaan had - maar ik wist wel dat ik zo'n vraag beter niet kon beantwoorden. Begon het geschreeuw, dan trok ik me op mijn kamer terug. Ik ging tekenen. Zelfbedachte liedjes zingen. Pietje Bell lezen, Pinkeltje. Ik probeerde niet te luis teren, probeerde zo onzichtbaar en braaf mogelijk te zijn. Dat deed ik trouwens overal. Ook op school. 'Overaangepast' noem ik dat nu. Als ik te bang werd, vluchtte ik naar de bovenburen, of naar vriendinnetjes, of naar mijn opa en oma. Ofik dwaalde over straat. Op zondagochtend wandelde ik weieens alleen door de wijk en keek binnen bij andere gezinnen, gelukkige gezinnen, tot mijn vriendinnetjes einde lijk de deur uitkwamen. Ik was 12, ik zou bijna naar het vwo gaan, toen mijn dronken vader een brom merongeluk kreeg en naar het ziekenhuis moest. Toen had ik een vlaag van opstan digheid en zei tegen mijn moeder: 'Als papa nu nog terugkomt, ben ik weg. Dan ga ik bij opa en oma wonen.' Vlak daarna gingen mijn ouders uit elkaar. Mijn vader werd dood in de Amstel gevonden toen ik 18 was. Of het een on geluk was of zelfmoord, we weten het niet. Ik voelde me schuldig, want ik had hem in de jaren dat hij alleen woonde vaak gemeden. Hij stapte weieens in mijn bus en dan deed ik alsof ik hem niet zag. dat ik zo boos was over alles wat er in die flat was gebeurd. Ik vond woede iets engs. Het betekende: oorlog. Dat je soms boos mag zijn, móét zijn, en dat het zonder schade kan, dat heb ik moeten leren. Ik had veel vragen voor mijn moeder. Waarom was ze eigenlijk verdrietig als hij naar het buitenland ging? Alles ging toch beter als hij er niet was? Waarom bleef ze maar bij hem? Al die jaren? Ze leeft nog, ik kan er met haar over praten, maar echte antwoorden krijg ik niet. Behalve dat ze hem niet wilde opgeven, dat ze hem wilde redden. En dat het een andere tijd was. Een tijd waarin niemand open was over drank, versla ving, huiselijk geweld. Ik was als meisje altijd met anderen bezig. Zou mijn vader weer ontploffen? Mijn moeder weer verdrietig zijn? Ik had, toen ik het huis uitging, geen idee meer wat ik zelf voelde. Waar ik in alle chaos gebleven was. Ik had lang het gevoel dat er een plaat tussen mij en andere mensen stond. Ik keek met verbazing naar vrouwen die zich konden laten gaan. Gieren, dronken worden, over het Leidseplein slieren. Hoe deden ze dat? Dat 'overaangepaste' heeft me in mijn leven trouwens ook geholpen. Mij kun je wel in de wereld van Jaap neerpoten. Tussen de zakenmensen, koningen en beroemdheden. Ik lach wel, zeg oui, oui, oui, als ik bij een chic diner naast een Franse minister wordt geplant. Ik heb er geen pijn meer van. Niet zoals vroeger. Het enige wat ik af en toe denk: hoe kon een vader zó doen tegen zo'n verschrikkelijk lief, blond meisje? Om dat meisje, alleen op haar kamer, heb ik nog weieens verdriet. Jaap wist veel van mijn verleden, maar niet alles. Toen hij de eerste versie van Vóór ik in therapie ging, wist ik niet Geboren 3 februari 1963 in Port-au-Prince (Haïti). Opleiding Academie voor Beeldende Vorming in Amsterdam. Loopbaan Richt in 1996 Stich ting Papageno op, voor gezinnen met autistische kinde ren. Opent in 2016 in Laren het Papa geno Huis, waar jongvolwassenen met autisme bege leid wonen en werken. Wordt in 2012 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en krijgt in 2016 de Hélène de Montigny-prijs voor haar werk bij Stichting Papa geno. Op 28 september verschijnt bij uitge verij Ambo/Anthos haar autobiografie Om wie je bent. m Privé Sinds 1984 getrouwd met violist/dirigent Jaap van Zweden. Moeder van Anna Sophia (33), Daniël (29), Benjamin (27) en Alexander (23). Twee kleinkinde ren. 121 zaterdag 23 september 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76