Bos leeft op het strand u 'Gewacht met opbouwen' ZEELAND 21 ZE drag is het voor mij namelijk moge lijk om minder te werken. Ik kon bij het Gors vijftien uur per week on betaald verlof nemen tot aan Tokio en nu heb ik nog tien uur over. Ik ben heel blij dat mijn werkgever dit voor mij mogelijk heeft gemaakt. Het geeft veel vrijheid." „O, zeker! We zaten vooraf heel weinig bij elkaar in de boot. Dat kwam doordat Annika tussendoor co-schappen moest lopen in het ziekenhuis. Ze had weinig tijd voor gezamenlijke trainingen. Maar onze coach, Jan Klerks, had haar al goed klaargestoomd. In in dividuele trainingen leerde hij haar de juiste techniek aan, die aansloot op die van mij. Knap hè, dat hij daartoe in staat is. Toen we in februari op trainingskamp gin gen naar Sevilla, bleek het meteen al heel goed te matchen. Maar daarmee rekende ik nog niet met een op de overwinning bij de eer ste World Cup. Andere teams ont wikkelen zich namelijk ook." „Ik denk dat we zo hard gaan doordat we op allerlei vlakken heel snel dicht bij elkaar zijn gekomen. We roeien niet alleen allebei heel snel en effectief, maar we vormen ook echt een team. Er is in die korte tijd een grote vriendschap ontstaan. We hebben een open communicatie - we bespreken al- - en accepteren elkaar ook volle dig." „Daar komt bij dat het in ons voordeel is dat wij bij wedstrijden sinds dit jaar ook 2 kilometer moe ten afleggen, net als valide roeiers. Voorheen was dat t kilometer. Wij hebben allebei veel uithoudings vermogen. Die 1 kilometer kon je haast een sprint noemen en met veel kracht kwam je een eind. Op de afstand van 2 kilometer heb je ook een goede motor nodig. An nika en ik hebben allebei een goede conditie en willen niet van opgeven weten. De soms zo saaie duurtrainingen in de winter beta len zich nu uit." „Ja, dat klopt. Nou moet ik wel zeggen: in een seizoen waarin voor het eerst over 2 kilometer wordt geracet, noteert één duo na tuurlijk gewoon een beste tijd ooit. Maar aan de andere kant: onze tijd in Poznan - 8.06.21 mi nuten - was wel héél snel. We wa ren daarmee veertien seconden sneller dan de paralympisch kam pioenen. En aan de perfecte race zijn we nog niet toegekomen. De magische grens van 8 minuten moet dus een keer doorbroken kunnen worden." „Haha, je probeert het weer, hè. Maar ik laat me niet verleiden tot de uitspraak dat we dé favoriet zijn. Ik zeggen alleen: we zijn alle bei fit en zijn er helemaal klaar voor om in Florida hard te racen. Maar de tijden zullen daar, zo ver wacht ik, niet zo snel zijn. Meestal staat op die baan in Sarasota te genwind. Dat maakt een nieuw wereldrecord haast onmogelijk." ORKAAN IRMA Sander Bos leeft voor het kitesur fen. Aanvankelijk was de stoere watersport, waarbij je meters hoge sprongen boven het water maakt, slechts een hobby, maar dat is langzaam uitgegroeid tot een allesverslindende passie. „Ik sta er mee op en ik ga er mee naar bed," vertelt Bos bij de wereldbe ker kitesurfen op Texel. Met zijn blonde manen zit hij op het strand bij Paal 17 te wachten op de wind. Hij kan niet wachten totdat hij zijn heat mag varen. „Als ik zelf niet op het water sta om mijn nieuwe tricks te oefe nen, dan ben ik aan het lesgeven," vertelt hij. „Ik heb een kitesurf- school in Castricum en daar gaat veel tijd in zitten. Ik vind het leuk om zelf te kitesurfen en ik houd van de sport. Maar ik vind het ook geweldig om aan mensen les te geven en ze enthousiast te maken voor het kiten." Betonnen muur Een kantoorbaan, dat zou de ac tieve watersporter niet trekken. „Ik moet elke dag naar het strand," zegt hij. „Ook als er geen wind is, moet ik even met de hond naar het strand. Ik houd van het strandleven. Ik zou echt niet in Drenthe kunnen wonen of een hele dag op kantoor naar een be tonnen muur kunnen staren. Dat is niets voor mij." Vanaf het eerste moment werd Bos door het kitesurfen gegrepen. Omdat hij al andere boardspor ten als skateboarden en windsur fen had gedaan, ging zijn progres sie erg snel. „Op dag twee voer ik al heen en weer en op dag drie maakte ik mijn eerste sprongen," vertelt hij. „Ik vond dat heen en weer varen met zo'n windsurf- setje maar suf en ik wilde deze gave sport graag beoefenen. Ook ik wilde hoge sprongen maken en met mijn kite door de lucht vlie gen." Bij de kwalificaties voor de we reldbeker laat Bos zich op Texel van zijn goede kant zien. Hij had al een wildcard gekregen voor het hoofdtoernooi, maar hij wilde de kwalificaties toch meevaren. „Ik wil zo veel mogelijk wedstrijden varen," zegt hij. „Zó veel wed strijden op topniveau zijn er niet Ook als er geen wind is, moet ik even met de hond naar het strand in Nederland en zo'n wereldbe ker is voor mij een mooie kans om me te meten met de wereld top." Het niveau van tweevoudig wereldkampioen Youri Zoon haalt Bos nog niet. Daarvoor zijn de tricks die hij laat zien nog niet moeilijk genoeg. Bos komt echter steeds dichterbij en is hard op weg om de wereld te veroveren: „Ik heb wel stijl en kracht in mijn tricks," zegt hij. „Veel kitesurfers kunnen die tricks wel, maar ze raffelen ze af. Dan krijg je minder punten van de jury. Omdat ik vrij sterk ben, kan ik hoog springen en die tricks goed uitvoeren. Ik wil mezelf op Texel laten zien." Na de kwalificaties is er van het hoofdtoernooi (de elite) echter nog weinig gevaren. Na de grote stormen van vorige week waait het nu te zacht om een freestyle kitesurfwedstrijd te houden. „Erg jammer," meent Bos. „Don derdag was ik er helemaal klaar voor en toen zakte de wind weg. Ik hoop dat het dit weekend nog wat harder gaat waaien, zodat we alsnog die heats kunnen varen. Anders zie ik het voor het verloop van deze wereldbeker somber in." zaterdag 23 september 2017 Bij de wereldbekers in Italië en Polen pak ten Corné de Koning en Annika van der Meer goud. fotomerijnsoeters Dat je met Annika een sterk duo bent, werd al heel snel duidelijk. Jullie wonnen in Italië meteen de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Heeft dat jullie verbaasd? Na Italië kwam Polen. Ook daar wonnen jullie. Wat is jullie ge heim? Jullie hebben zelfs het wereldre cord in handen! En dus worden jullie wereldkam pioen... De orkaan Irma raasde 10 septem ber ook over Sara sota, de plaats waar volgende week de wereldkampioen schappen roeien zijn. De organisatie van het toernooi zat nog een tijdje in de piepzak, maar de schade die aan de westkust van Florida werd aangericht viel mee. „Ze hebben wat langer gewacht met het opbouwen van de faciliteiten", vertelt Goesenaar Corné de Koning. „Uiteindelijk hebben ze een paar dagen na de orkaan aange geven dat het defini tief door kon gaan." De Koning komt dinsdag 26 septem ber voor het eerst in actie in de TA Mix2. Dat is een klasse waarin roeiers uitko men die alleen hun bovenlichaam kun nen gebruiken. Op zaterdag 30 sep tember is de finale. Nederland komt op het WK met dertien boten aan de start. De Koning en Van der Meer zijn de eni gen die Oranje ver tegenwoordigen bin nen de discipline pa raroeien. Sander Bos komt steeds dichter bij de wereldtop in het kite- surfen, fotosander bos Sander Bos begon pas op zijn zestiende met kitesurfen. Daarvóór was de atleet uit Yerseke te druk met andere sporten als skateboarden en windsurfen. Na zijn eerste me ters onder de kite werd Bos echter gelijk gegrepen door de sport en liet nooit meer los. Deze week doet de nu 25-ja- rige Zeeuwse surfer mee aan de wereldbeker kitesurfen op Texel. Natascha Smit De Koog - Sander Bos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57