Nederland schiet Dominica te hulp na klap van orkaan Maria Zwangeren terughoudend 4 Kerstreizen tW8 Het is een warme en lome zomeravond in Lopik half juli als Teunis Z. met een mes zijn vriendin Charlotte en hun ongeboren kindje doodsteekt. Naar nu blijkt, was hun relatietherapeute getuige van het drama. RECONSTRUCTIE MOORDZAAK LOPIK In de eerste vijf maanden hebben 30.000 zwangeren de Niet Inva- sieve Prenatale Test (NIPT) laten doen. Dit aantal komt neer op ongeveer 37 tot 40 procent van alle zwangere vrouwen. De bloedtest toont ernstige afwijkingen aan bij het ongeboren kind, zoals het syndroom van Down of Patau. De vraag naar de NIPT is slechts een paar procent meer dan het aan tal zwangeren dat voorheen de combinatietest liet doen. Ook de vrouwen die voorheen helemaal niet voor een prenatale screening kozen, zijn nu niet massaal overge stapt op de meer betrouwbare NIPT. De acht academische zieken huizen, die onderzoek naar de nieuwe test doen, hadden verwacht dat ongeveer de helft van de vrou wen interesse zou hebben. Downvrij Het is nog niet bekend hoeveel vrouwen hun zwangerschap heb ben afgebroken na de NIPT. „Maar onze collega-gynaecologen hebben niet de indruk dat de situatie an ders is dan vijf maanden geleden", zegt Robert-Jan Galjaard, klinisch geneticus in het Erasmus MC. Is hiermee de angst voor een Downvrije samenleving onterecht? „Daar lijkt het op", zegt Galjaard. „Tegenstanders vreesden dat vrou wen massaal zouden kiezen voor de NIPT en - wanneer er sprake zou zijn van een ernstige afwijking - hun zwangerschap zouden af breken. Dat lijkt niet te gebeuren." Van de vrouwen die kiezen voor de NIPT wil 80 procent ook weten of hun kind risico loopt op andere ernstige afwijkingen dan het down- en patausyndroom. Te denken valt aan zeldzame ziekten die afwijkingen veroorzaken aan de organen of leiden tot een ern stige groeiachterstand van het kind. „Opvallend", zegt Galjaard. „Het doel van deze screening is drie ernstige onbehandelbare ziekten te ontdekken, maar de vrouwen willen méér weten." i Het aantal vrouwen dat de zwangerschap laat afbreken, is niet gestegen, is de indruk De wetenschappers willen onderzoeken of dat wenselijk is. Wat doet al die informatie bijvoor beeld met de psyche van de zwan gere: levert die haar nu rust of stress op? En mocht er een afwijking wor den gevonden, valt daar dan iets aan te doen? Galjaard: „Neem die groeiachterstand. De arts zou dan kunnen besluiten meer echo's in te plannen." Alle zwangeren kunnen vragen om de test. Normaal kost die 460 euro per keer, maar tot het einde van de proefin 2020 betaalt de over heid 285 euro mee. Kerst in de Belgische Kerst aan de Kroatische Ardennen Kust 5-daagse busreis 8-daagse busreis www.dejongintra.nl/kerstreizen Terug naar een paar maan den eerder. Teunis (41) is een geboren en getogen Lopiker. Hij staat bekend als een harde werker. Dat zit in het karakter van Lopikers. Hardwerkende boeren in de polders van de Lopikerwaard. Teunis heeft zijn leven goed op de rit. Huisje boompje-beestje. In de 34-jarige Charlotte heeft hij zijn droomvrouw gevonden. Er is zelfs een zoontje op komst. Teunis ziet het helemaal zit ten. Zijn nog prille gezin mag en zal niets tekortkomen. Daarom gaat ie dere minuut die over is in de verbou wing van zijn ruime boerderij aan de Lekdijk Oost zitten. Het klussen gaat Teunis als timmerman goed af; trots zet hij de laatste vorderingen in het huis op Facebook. In de tuin staat al een groot houten speeltoestel. In de pas geverfde kinderkamer staat een kinderwagen te wachten. Voor Charlotte is Teunis niet de liefde van haar leven. Dat was Kees Vlooswijk, met wie ze nog niet zo heel lang was getrouwd. Samen kre gen ze een dochtertje. Kees en Teu nis waren bevriend en hadden een gezamenlijke hobby: de trekkertrek. Ze zagen elkaar geregeld bij Gas d'r bi-j. Avond aan avond kropen ze on der de grote blauwe Ford 9600 waar mee ze racen, en komen dan met olie besmeurde handen weer thuis. Kees sleutelde niet alleen met zijn vrien- DOMINI CA N ederland gaat nood hulp bieden aan Dominica. Het Caribische land met slechts 73.000 inwoners is zwaar getroffen door de orkaan Maria. De marine gaat hulpgoederen brengen, evacuaties uitvoeren en de schade in kaart brengen. Mari neschip Zr. Ms. Zeeland is al aan gekomen, een helikopter heeft al de eerste gewonden opgepikt en naar het ziekenhuis gebracht. Dominica, een eilandstaat tus sen Guadeloupe en Martinique, kreeg maandag enorme klappen van orkaan Maria. Veel gebouwen werden met de grond gelijk ge maakt en vijf dagen later is er nog altijd geen stroom. Zeker vijftien mensen op het eiland zijn overle den. Defensie benadrukt dat de hulp aan Dominica niet ten koste gaat van de hulp aan Sint Maarten, dat i Een helikopter heeft gewonden opgepikt en naar het ziekenhuis gebracht twee weken terug zware schade opliep door orkaan Irma. De inzamelingsactie voor dat ei land heeft inmiddels overigens ruim 15 miljoen euro opgebracht. Na de landelijke actiedag, vorige week vrijdag, was de teller van het Rode Kruis uitgekomen op 13.348.158 euro. Bruggen De president van de Domini caanse Republiek, Danilo Medina, bezoekt de plaatsen die het hardst zijn getroffen door orkaan Maria. Volgens de autoriteiten zijn veel rivieren buiten hun oevers getre den, waardoor bruggen en verbin dingswegen zijn vernield. Ruim 300.000 huishoudens zit ten nog steeds zonder stroom na dat de orkaan een reeks hoogspan ningsmasten velde. zaterdag 23 september 2017 GO Stormloop op NIP-test blijft uit Slechts vier op de tien zwangere vrouwen willen weten of hun kind ernstige afwijkingen heeft. Daarmee blijft de verwachte stormloop op de NIP-test uit, blijkt uit de eerste cijfers. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Verblijf in een 4-sterrenhotel met Bezoek aan o.a. Opatija, Krk, gunstige ligging Zagreb en Postojna Bezoek aan Luxemburg, Reims en Feestelijke kerstdiners Spa Sfeervol hotel gevestigd in een Inclusief 4-gangen kerstdiner voormalig klooster vanaf 519 p.p. vanaf 489 p.p. Reiscode: kdboiOI Reiscode: kdckvOl Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, 2,50 calamiteitenfonds Yelle Tieleman Lopik Charlotte stond altijd voor iedereen klaar, fotofacebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4