II 13 Ik heb werkelijk nooit heimwee gehad kenden vanuit zijn tijd in Zeeuws- Vlaanderen. „Er was nog maar één straat in de polder", vertelt ze, „de Zwartemeerweg. Ik vond het mooi om te zien. Op de terugweg zijn we over de Afsluitdijk gereden. Prach tig" In september 1949 kreeg Eva ver kering met Piet de Zeeuw. Hij was toen al ploegbaas voor de Dienst IJsselmeerpolders. De directie vroeg steeds aan hem of hij geen trouwplannen had. Eva de Zeeuw: „Alleen mannen die getrouwd wa ren konden landbouwkundig op zichter worden. Daarom zijn we in april 1950 al getrouwd. Hij mocht toen mensen aan het werk zetten: sloten graven en draineerbuizen leggen. We kwamen eerst op een boerderij aan de Sloefweg ten zuid oosten van Emmeloord terecht. Van daaruit werden de ontgin ningswerken uitgevoerd. Ik was er vaak alleen, dat was ik gewend. We hadden geen telefoon, maar wel al lemaal een fiets, de vrouwen kon den elkaar opzoeken. Mijn ouders en andere familieleden kwamen vaak kijken hoe het ging. Naar mijn gevoel leefden we als God in Frank rijk. Ik heb werkelijk nooit heim wee gehad. Hier kenden mensen me niet, was ik er geen van Scheele. Dat vond ik prima. Ik heb nooit dia lect gepraat, tegen de kinderen ook niet. Dialect, dat vond ik niks. Er zijn veel Zeeuwen in de polder. Er is maar één familie De Zeeuw." Verdeling Het echtpaar De Zeeuw kwam in 1955 terecht op de boerderij waar we nu zitten te praten. Piet wilde gaan boeren en had zich in 1952 voor het eerst ingeschreven. Er wa ren altijd veel meer gegadigden dan er boerderijen waren. Pas bij de derde inschrijving hadden ze 'prijs'. Ze kregen het goede nieuws tussen kerst en oudjaar van 1954. Volgens moeder De Zeeuw werd er bij de verdeling streng op gezindte gelet: dat er niet alleen katholieken of alleen gereformeerden in de pol der kwamen te wonen. De bedrijfs- grootte was 48 hectare, allemaal pacht. Eva de Zeeuw: „In de jaren 60 heb ik wel tractor gereden, met een kar naast de aardappelrooier. Tot de jongens groot genoeg wa ren." Dat was het begin. In 1974 konden de gebouwen van de Dienst Domeinen worden overge nomen. Twintig jaar later kon ook de grond uit erfpacht in eigendom worden verkregen. De schaalver groting begon al in 1978, toen voor het eerst een vrijgekomen boerderij werd opgekocht.. Jaap de Zeeuw: „Er was net een mogelijkheid om een kavel van 30 hectare bij Ens te kopen. Dat deden we. Niet veel la ter reed er een makelaar het erf op. Hij had nog een andere boerderij vrij bij Emmeloord. Zo gingen we verder." Moeder De Zeeuw: „Ja, het zijn werkers." Inmiddels zijn er tien bedrijven overgenomen, wat 206 GEZINNEN heeft resulteerd in een agrarische onderneming met 500 hectare land en diverse boerderijen. Hans woont met zijn gezin op het bedrijf bij Nagele, broer Jaap heeft met zijn gezin een boerderij in de buurt van Emmeloord. Vader De Zeeuw vond dat zijn zoons maar beter geen boer konden worden. Eind jaren 60 was er geen grond voor uitbreiding beschik baar, sommige boeren kochten grond in Groningen. Jaap moest maar de techniek ingaan. Maar ja, hij vond het boeren veel mooier en maakte van de een op de andere dag de overstap naar de landbouw school in Dronten. Na zijn dienst tijd in 1975 werkte hij eerst ander halfjaar thuis. Broer Hans volgde hetzelfde spoor, de middelbare landbouwschool. Toen was de weg vrij voor vader en zoons om samen een maatschap te vormen. Terugblikkend constateren de broers dat ze een beetje geluk heb ben gehad toen ze in 1978 besloten uit te breiden. Hans de Zeeuw: „We hebben steeds de uitdaging ge zocht. We kunnen nu wel zeggen dat de landbouw goed is geweest. De Noordoostpolder is nog altijd één van de modernste landbouw gebieden van Europa. Het land is opgebouwd vanuit een pioniers geest. Ouders brengen die over op hun kinderen." Boers Arnoud kan erom glimlachen. „Je wordt wel een beetje in een rich ting geduwd", zegt hij. „Niet ie dereen krijgt zo'n kans. Toch, de politiek is slecht geïnformeerd. Vanuit de Randstad hebben men sen een heel verkeerd beeld. Als ik in een kroeg sta, zal ik niet meteen zeggen dat ik boer ben." „Echt niet?", vraagt vader Hans verbaasd. Arnoud: „Niet dat ik er niet trots op ben. Maar ik probeer niet boers over te komen." Het klopt volgens de mannen dat de moderne boer onder druk staat. Voor hen is de pootaardappel één van de kurken waarop de Ne derlandse akkerbouw drijft. Ze zeggen: „We planten eens in de drie jaar aardappelen op een kavel. Eens in de vijfjaar zou beter zijn, maar daarvoor is de grond te duur." Ze kienen hun zaken uit. De kavels in de polder zijn 300 bij 800 meter. De opbrengst van een rondje van 600 meter past precies in de bunker van de aardappel rooier. Die kan dan op het eind van de akker lossen, zodat er geen zware karren het land oprijden. Dat is beter voor de structuur van de grond. De zon breekt door. Uien, aard appelen, het wordt tijd. In de keu ken zijn de mannen De Zeeuw het eens. Hun lach is tot buiten op het erf te horen, als ze concluderen: „Boeren, dat is arm leven en rijk sterven." zaterdag 23 september 2017 GO EMMELOORD - Eva de Zeeuw-Scheele De Noordoostpolder is deel van de provincie Flevoland, de jongste provincie van Ne derland, die ontstond door droogmaking van een deel van de Zuiderzee. Sinds de polder droog viel op 9 sep tember 1942 ligt er circa 40.000 hectare akkerland. Zeeuwen hadden een belang rijke inbreng. In 1948 werd be sloten om boeren van het door de oorlog geteisterde Walche ren voorrang te geven bij de inschrijving op nieuwe boerde rijen. Tussen 1949 en 1953 verhuisden 118 Walcherse boerengezinnen naar het nieuwe land. Na de Ramp van 1953 volgden er nog eens 88 boeren van Schouwen-Duive- land. Hans en Arnoud de Zeeuw tijdens de uienoogst. foto freddyschinkel A Eva en Piet de Zeeuw, foto privecollectie In Nagele staat het boerenbedrijf van familie De Zeeuw. URK NAGELE A Piet de Zeeuw (derde van rechts) en andere pioniers, foto privé A Uienoogst in de Noordoost polder, foto freddy schinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49