Inde van de 12 WEE De Noordoostpolder bestaat 75 jaar. Piet de Zeeuw was één van de pioniers die het drooggevallen land hielp ontginnen. Nu hebben zijn kinderen er een bloeiend boerenbedrijf. „De pioniersgeest bestaat nog steeds." REPORTAGE ZEEUWEN IN DE NOORDOOSTPOLDER ven een rondje op het erf Een grote, rietgedekte schuur. Het woonhuis is eraan vastgebouwd. IWieringermeer- Itype, daarvan zijn er dertien in de Noordoostpolder, elf met riet, twee met pannen. De voordeur ziet er niet uit als een veelgebruikte toegang. De bel, een bescheiden pongetje, wordt niet gehoord. Ha, daar komt Hans de Zeeuw om de hoek van de schuur. Hij wenkt. Natuurlijk moeten we de achterdeur hebben. Ter gelegenheid van de deze maand 75-jarige Noordoostpolder zijn we op zoek naar een Zeeuwse boer die ooit zijn draai vond op het drooggevallen land. Zo komen we bij de familie De Zeeuw terecht, aan de Sluitgatweg in de omgeving van Nagele. Inderdaad, De Zeeuw uit Zeeland. In de keuken treffen we een groot deel van de familie. Eva de Zeeuw zit het dichtst bij het raam. Ze is afkomstig uit het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. Met haar 89 jaar is zij de 'mater familias'. Dertig jaar heeft ze met haar in 2012 over leden man Piet op deze boerderij gewoond, van 1955 tot 1985. Nu is Emmeloord haar woonplaats. Aan de andere kant van de tafel zitten twee zoons en een kleinzoon: Jaap de Zeeuw, 64 jaar, en zijn zes jaar jongere broer Hans: ze zijn in de Noordoostpolder geboren en run nen al veertig jaar samen het land bouwbedrijf. De derde man is Ar noud, 23 jaar, zoon van Hans, hij heeft de hogere landbouwschool gedaan en zal de boerderij overne men. Op het erf hoor je de ventilatoren draaien in grote, moderne loodsen waar aardappelen en uien worden opgeslagen. De familie De Zeeuw heeft in de loop van de jaren een voor Nederlandse begrippen groot bedrijf bij elkaar gekocht. Zo'n 500 hectare, waar pootaardappels, rode uien, peeën en graan worden ver bouwd. In de keuken is de sfeer ontspan nen. Het rooien van de aardappels ligt al twee weken stil. Te nat. Maar er zitten droge dagen aan te komen. Moeder De Zeeuw heet van zich zelf Scheele. Ze heeft weet van haar stamboom: drie eeuwen geleden kwam er een chirurgijn Scheele uit Duitsland, die zich op Zuid-Beve land vestigde. Alle Scheeles in Zee land zijn familie, linksom of rechtsom. Haar ouders hadden een boerderij in de toenmalige ge meente Boschkapelle, aan de Pavil- joenweg net onder Zaamslagveer, in de Catharinapolder. Ze was de oudste van vier kinderen. High Haar man Piet de Zeeuw kwam van het gehucht Vaartwijk bij Axel. Eva de Zeeuw: „We hebben elkaar op schaatsen leren kennen in Zeeuws- Vlaanderen. Het was een strenge winter, 1947-1948. Mijn man had de lagere landbouwschool. Tien jaar daarvoor, in 1938, was hij op excur sie naar de Wieringermeer ge weest. Daar was hij helemaal high van. Zo veel prachtig boerenland, hij raakte enorm geïnspireerd. Toen ze in het boerenblad jongens vroegen om bij de ontginning van de nieuwe polder te helpen, meldde hij zich in de winter van 1941 aan. Eerst kwam hij zes weken op de Veluwe terecht, waar ze leer den greppels graven. Vandaar ging hij op de fiets met laarzen en een schop achterop naar Kampen. Hij ging in de kost bij een kruidenier in Blokzijl, daar viel de polder het eerst droog." Zelf zag Eva de Zeeuw - toen nog Scheele - de Noordoostpolder voor het eerst in 1946. Haar ouders had den een auto. Ze logeerden in Zwolle bij een predikant, die ze zaterdag 23 september 2017 GO Excursie in de Wieringer- meer in 1939. Helemaal voor aan rechts: Piet de Zeeuw. FOTO PRIVECOLLECTIE pioniers Jan van Damme Familie De Zeeuw voor de boerderij bij Nagele: de broers Hans en Jaap de Zeeuw, Eva de Zeeuw en Arnoud de Zeeuw (vlnr). foto freddyschinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48