II Paspoort 5 POLITIECHEF AFSCHEIDSINTERVIEW HANS VISSSERS De harde criminaliteit in Zuid-Nederland is volgens vertrekkend politiebaas Hans Vissers (63) jarenlang niet onderkend. „Het probleem staat nu op de kaart. We moeten het vooral slimmer aanpakken." Er is jarenlang weggeke ken en niet onderkend welke veenbrand er in Zuid-Nederland woedde. Dat zegt ver trekkend hoofdcommissaris Hans Vissers (63) van de politie-eenheid Zeeland-West-Brabant over de harde criminaliteit in zijn regio. „Burgemeesters zagen wel dat er criminelen in hun gemeentes ac tief waren, bijvoorbeeld met hen nep. Maar ze zeiden: breng het maar niet naar buiten. Ze wilden liever rust. Burgemeester Peter Noordanus van Tilburg heeft dit in 2012 doorbroken. Hij schrok enorm van het rapport over de omvang van de hennepindustrie in zijn stad, met een jaaromzet van 800 miljoen euro en 2.500 werk nemers. We zijn toen echt reuring gaan maken in de ondermijnings wereld. Veel invallen gedaan, ver dachten aangehouden, drugs en geld afgepakt. We hebben de pro blematiek op de kaart gezet. Dat zorgde en zorgt nog steeds voor spanningen en wantrouwen onder boeven en toenemend onderling geweld." „Ik moet eerlijk zeggen dat ik dat niet weet. Als je kijkt naar het aan tal drugsafvaldumpingen en cocaï nevangsten, ook in Zeeland, dan duidt dat niet direct op een af name. Afgelopen week is nog een container met 3.800 kilo coke on derschept die onderweg was naar Breda. We zien ook dat Brabantse criminelen hun kwekerijen en labs verplaatsen naar Oost- en Noord-Nederland, België en Spanje. We willen voorkomen dat We hebben de problematiek op de kaart gezet. Dat zorgt nog steeds voor spanningen en wantrouwen onder boeven dit waterbedeffect ook Zeeland treft. Daar doen we volop mee in de strijd." „Ik ben het helemaal met hem eens. Sterker nog: als de landelijke overheid Brabant niet langjarig en stevig helpt, gaan we dat probleem zelfs helemaal niet oplossen! Let wel, ik ben niet pessimistisch, maar realistisch." „Dat niet alleen. We moeten vooral slimmer optreden. Er moet een toepasselijk, wettelijk instru mentarium komen om beroepscri minelen beter aan te pakken. Laat iemand die nog nooit een baan heeft gehad maareens uitleggen hoe hij aan die Ferrari komt Strengere straffen voor bijvoor beeld liquidaties, minder privacy bescherming en langere voorlo pige hechtenis, gunstige regelin gen voor lieden die uit het we reldje stappen en verklaringen af leggen en omgekeerde bewijslast bij onverklaard vermogen, zoals bij de fiscus. Laat iemand die nog nooit een baan heeft gehad maar eens uitleggen hoe hij aan die Fer rari komt. In Italië hebben ze met dit soort wetgeving de maffia met succes bestreden." „Laten we naar de cijfers kijken. Hoe was het toen ik kwam en hoe is het nu? Nagenoeg alle misdrij ven zijn hier in aantal gedaald: 70 procent minder overvallen, 53 pro cent minder inbraken, 45 procent minder straatroven. Dat zijn cijfers waar we heel trots op zijn. Het is hier goed toeven." zaterdag 23 september 2017 PC 'We willen voorkomen dat de criminaliteit naar Zeeland verhuist' Hessel de Ree Heeft de gezamenlijke aanpak door politie, justitie en bestuur de georganiseerde (drugscriminali teit verminderd? Duurt het inderdaad nog tien jaar voordat de overheid de ondermij nende misdaad in Brabant op haar knieën heeft, zoals de nieuwe baas Gerrit van der Burg van het Openbaar Ministerie vo rige week verkondigde? Is het een kwestie van snel meer geld en mensen? Vertrekkend politiechef Hans Vissers. fotorenéschotanus/pix4profs Getrouwd, twee kinderen, vier kleinkinderen. HBS-B, officiersopleiding Ne derlandse Politie Academie. 1976 begonnen bij gemeente politie Eindhoven, in 1989 plv. korpschef. 1992 plv. korpschef bij nieuwe regiopolitie Brabant-Noord. 1999 plv. korpschef in Rotter dam. 2008-2010 voor Minister van Binnenlandse Zaken gewerkt aan betere rechtshandhaving op Nederlandse Antillen. 2008-2009 interim korpschef Zeeland. 2011 kwartiermaker Nationale Politie in Zeeland-West-Bra- bant, vanaf 2013 politiechef. Is het wel veilig in Zeeland en West-Brabant?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41