ëQ^i%\ °an Nederland heeft sterke generatie wielrenners, maar afmaker ontbreekt 31 Na een Nederlandse succesweek in Noorwegen - stel je voor dat de vrouwen vandaag ook nog een derde regenboogtrui pakken - staan de mannen morgen voor de schier onmogelijke opgave om wereldkampioen te worden De ploeg is ijzersterk, maar een afmaker van wereldklasse ontbreekt. van een leep moment gebruik ma ken. Geluk hebben en proberen weg te rijden, maar de rest snapt ook wel dat ze mij geen tien meter moeten geven." Aanvallen Afwachten is morgen een dood zonde. Maar voor opportunisme is geen plek, zegt Poels. „Niet aanvallen om het aanvallen. De wedstrijd ma ken is mooi voor het publiek, maar daar moeten wij schijt aan hebben. We willen toch een goede uitslag? Dan gaat het er om dat er in de laatste kilometers nog minimaal eentje van ons bijzit." Dumoulin tekent het Nederlandse strijdplan uit. „Het moet een afVal- koers worden. Dan blijven de sterke mannen vanzelf over. En die hebben wij genoeg." Als dan een klein groepje met daarbij één in het oranje naar de streep rijdt, volgt wellicht een uitval in de finale. Denk aan Tom Leezer in Qatar vorig jaar of Niki Terpstra in Austra lië in 2010. Een dosis geluk is noodzaak. De kansen van Nederland op een we reldtitel bij de mannen op de weg? Het is een ingewikkelde wiskundige for mule. Eentje waar nog niemand het antwoord op weet en waarvan de juiste uitkomst pas morgenmiddag bekend is. Tot die tijd rest niets anders dan een rekenmodel. Welke variabe len - Dumoulin, Boom, Mollema, Terpstra, Poels - moet je invullen en op welke plek? En met hoeveel verme nigvuldigen? Het parkoers - ruim 267 kilometer, geen meter vlak - moet meegewogen worden. En de kansen van Nederland moeten sowieso ge deeld worden door pakweg tien, ge zien de moordende concurrentie. Vaststaat dat het Nederlandse team overloopt van kwaliteit. De gelegen heidsformatie in het oranje is in kracht te vergelijken met een topploeg als Quick-Step in het voorjaar. Het succesjaar van Tom Dumoulin is bui tenproportioneel en hij verschijnt morgen in bloedvorm aan de start. Bauke Mollema won een Tour-etappe met een vlucht die op voorhand on mogelijk leek. Wout Poels werd zesde in de Vuelta en reed op de Angliru een binnenbocht zo makkelijk dat het leek alsof stijgingspercentages een verzin sel zijn. Lars Boom won in de BinckBankTour en de Tour of Britain en lijkt de vorm te hebben waar heel Ne derland dit voorjaar 1 K op hoopte. Niki - Terpstra viel óf tegen in de V ploegen- tijdrit, maar is f geslepen L.~;_ en loert op zijn kans. Mol- lema: „We heb- ben heel veel we- reldtoppers. Allemaal renners die weten wat winnen is." Alleen, ook de concurrentie weet wat winnen is. Peter Sagan jaagt op een unieke opeenvolgende trilogie wereldtitels. Wie met hem naar de streep rijdt, is gezien. Zoals de Nederlanders liever ook niet met Mi chael Matthews, Greg Van Avermaet of Michal Kwiatkowski aankomen. Het zijn de vier grote favorieten, de azen van een WK-kaartspel. Met daar achter nog een bataljon erkende win naars als Edvald Boasson Hagen, Alexander Kristoff of Matteo Trentin. „Wij hebben geen afmaker", zegt Dumoulin over de Nederlandse ploeg. En over zichzelf. „Ik ben bijna altijd de traagste in een groep, dus voor mij wordt het heel moeilijk om te winnen. Ik ben niet sterk genoeg om iedereen uit mijn wiel te kletsen. Ik moet het Ik ben bijna altijd de traagste in een groep, dus voor mij wordt het heel moeilijk om te winnen Ook mooi meegenomen: tegenstan ders die naar elkaar kijken. Aangezien een renner van het kali ber Sagan-Matthews-Van Avermaet ontbreekt, is er niet één Nederlandse kopman. Dus niet: alles voor Du moulin. „Lars, Niki en ik zullen de vooruitgeschoven mannen zijn", zegt Dumoulin zelf. „Daarachter hebben we nog best veel mannen. Wout en Bauke gaan zeker de benen hebben om erbij te zitten. Dus we moeten een heel open koers creëren." En daarvoor moeten offers worden ge bracht, zegt Dumoulin: „Want als we met negen man aan de start staan die allemaal in hun eigen kansen den ken, gaat het niks wor den. We zullen een aantal jongens moeten hebben die de koers gaan openbreken." Zo zoekt ook Dumoulin naar het antwoord op de vraag: hoe wereld kampioen te worden? Hij probeert die wiskundige WK-formule te kra ken. Waarbij ook nog de ploegbelan- gen, die dwars door alle landenteams heenlopen, moeten worden meege wogen. Want wat als Dumoulin voorop komt met zijn Sunweb- ploegmaat Matthews? Doorrijden be tekent dan dat hij volgend jaar de we reldkampioen in zijn ploeg heeft. Dat is achteraf toch wel uit te leggen aan het Nederlandse publiek? „Nee, dat kan ik niet uitleggen. Dat gaat een heel moeilijke situatie zijn." „Ja. Heel kort. Maar ik heb nog niet bedacht wat ik dan ga doen. Ik ga so wieso niet vol met hem doorrijden, maar ook niet volledig m'n be nen stil houden omdat het Matthews is en ik de koers niet kan winnen. Ik weet niet wat ik dan moet doen. Er is maar één wed- strijd met Neder- f:T, n land. \J>\ voor 'fMi/ Matt- hews JII^Y rijden, er J kan ik echt niet doen. Dat (jföy wil ik niet en Y hoort niet. Dan flik ik de ploeg die hier is. Dan word ik de volgende jaren niet meer uitgenodigd voor het WK en daar heb ik ook geen zin in. Maar als wij met z'n tweeën weg zijn, zeg ik ook niet: zoek het maar uit." „Maar zilver, daar kom ik niet voor. Zilver is niks." „Met helemaal niemand. Alleen." Een Nederlander die alleen aankomt. Het lijkt het enige juiste antwoord op die ingewikkelde wiskundige for mule. zaterdag 23 september 2017 GO Troeven zat, alleen geen aas Circuit Wegwedstrijd Vrouwen -► (8 ronden) 152,8 km Mannen -► -► (11) 267,5 km By fjord 3 Holsnoy Bergen Start V, mannen (Start vrouwen Salmon Hill Daan Hakkenberg Bergen Vandaag Morgen FJeii 230917 |RV —Tom Dumoulin (26) Profiel circuit Maar daar heb je over nagedacht? Met twee voorop? Dan is het toch een uitgemaakte zaak. Dan heb jij in elk geval zilver. Met wie moet je voorop komen? ILLUSTRATIE: MARKREIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31