Koeman in het nauw bij Everton: 'Er zit Promes zonder fans naar Sevilla Oud-topspits is ook als assistent-trainer en cultuurbewaker 28 Dennis Bergkamp is soms amper te doorgronden. Maar dat zijn invloed als cultuurbewaker en assistent-trainer bij Ajax ver reikt, is wel duidelijk. EREDIVISIE Programma Topscorers Stand VOETBAL Spartak Moskou, met Oranje-international Quincy Pro mes in de gelederen, mag geen sup porters meenemen naar de vol gende uitwedstrijd in de Champi ons League tegen Sevilla. De club is door de UEFA bestraft voor wange drag van de eigen aanhang in het uitduel met NK Maribor (t-i). Sup porters van de Russische club sta ken tijdens die wedstrijd vuurwerk af. Scheidsrechter Deniz Aytekin werd zelfs bijna geraakt door een vuurpijl. Het spreekkoor echoot door De Koel van VVV. Daar boven in het hoekje van het karakteristieke Limburgse stadion zingen de mee gereisde Ajax-fans over Dennis Bergkamp. Hun club worstelt in de hitte en op een stroperig kunst grasveld naar een benauwde 0-2 zege. Ook na het beslissende doel punt van David Neres zwelt het liedje nog eens aan. Op een aanstekelijke melodie klinkt het: Met het geld van de NV gebeurt al jaren niets meer mee. Naar Ajax, naar Ajax, daar wil dus niemand heen. Want Dennis en Hennie, die zijn toch het probleem. Nee, dat gaat dus niet bepaald over zijn magistrale verleden als speler van Ajax. Wél over zijn huidige in vloed als lid van het technisch hart (als 'cultuurbewaker') en assis tent-trainer. Voor het eerst wordt door supporters spot gedreven met Bergkamp, icoon en idool als voet baller. Ook tijdens de laatste thuis wedstrijd tegen PEC Zwolle. Maar waarop kunnen de fans Bergkamp eigenlijk afrekenen? Mare Overmars moet een uitgeba lanceerde selectie samenstellen, Marcel Keizer moet wedstrijden winnen, Edwin van der Sar moet als baas verantwoording afleggen. Maar Bergkamp? De 'cultuur van de club bewaken'. Hoe valt dat te toetsen? Iets anders: Bergkamp is dus assistent van Keizer, maar als onderdeel van het technisch hart ook direct zijn beoordelaar. Het kromme van de structuur van Ajax in één zin gevat. Volgens Bergkamp draag je ver antwoordelijkheid niet op papier, maar in de praktijk, liet hij afgelo pen zomer in Voetbal Internatio nal optekenen. En daar is volgens hem het technisch hart het per fecte orgaan voor. Gevechten Er werden wat gevechten en ge- vechtjes uitgevochten de laatste ja ren op De Toekomst. Bergkamp botste met zijn voormalige kom paan Wim Jonk, met wie hij nog hand in hand liep toen Johan Cruijff zijn beruchte en beroemde revolutie afkondigde. Bergkamp kreeg ruzie met die andere assis tent-trainer, Orlando Trustfull. En vorig seizoen nog botste hij met Peter Bosz en diens onafscheide lijke rechterhand Hendrie Krüzen. Na een memorabel voetbaljaar in Amsterdam vertrokken zij wel heel makkelijk naar de Duitse top club Borussia Dortmund. Vooral dat laatste doet pijn bij een groot deel van de achterban. Ajax was vorig jaar soms weer Ajax. Zonder prijs weliswaar, maar het maakte weer indruk over de grens. Met een finaleplaats in de Europa League als onverwachte Het vertrek van Peter Bosz is exemplarisch voor de invloed die Bergkamp heeft binnen Ajax beloning. En kijk nu eens: die lijn doortrekken? Vergeet het maar. Ajax schreef weer historie, maar nu door Europees voetbal te missen. En van het sprankelende elftal van vo rig jaar is voorlopig in de Neder landse eredivisie ook weinig over. Vandaar dus dat liedje van de fa natieke Ajax-fans. Want het vertrek van Bosz is in zekere zin exempla risch voor de invloed die Bergkamp heeft binnen Ajax. Het zogenoemde technisch hart bepaalt de koers. Naast Bergkamp zitten daar direc teur spelersbeleid Overmars en hoofd jeugdopleiding Saïd Ouaali in. Voorzitter van het hart is dan weer Van der Sar, die op basis van de meerderheid van de stemmen de beslissingen dient te nemen. Overmars maakte zich hard om Bosz koste wat kost te houden. Maar omdat Bergkamp altijd Ouaali aan zijn zijde vindt, werd dat onbegon nen werk. Bosz was misschien so wieso wel vertrokken, omdat Dort mund een kans uit duizenden is, maar Ajax sputterde amper tegen. Als het al crisis is, dan is er ogen schijnlijk weinig van te merken, hier op het platteland bij Hale- wood, iets ten zuidoosten van Liverpool. Wayne Rooney is net opgehaald bij de receptie van Finch Farm, het trainingscomplex van Everton. Zelf rijden mag de stervoetballer voorlopig niet meer, na zijn veelbesproken straf voor drink driving, en dus stapt Rooney kalm in aan de bijrijderskant.. Even verderop wandelt Ronald Koeman rustig door de gangen van een fonkelnieuw gebouw, op weg naar zijn kantoor, met uit zicht op twee schitterend onder houden voetbalvelden. De lieve koffiejuffrouw, met typisch Liver- pools accent, vraagt of alles nog naar wens is. Familieclub „Hier merk je er weinig van dat er veel druk staat op de wedstrijd met Bournemouth", aldus Koe man. „Ze noemen dit ook The Pe ople's Club, hè. Everton is een echte familieclub. Vriendelijke mensen, van wie er veel al heel lang bij de club werken. Maar vergis je niet: de buitenwacht is hier kritisch. De verwachtingen bij publiek en pers zijn hoog, veel hoger dan hiervoor bij Southampton." Wanneer The Toffees vanmiddag tegen Bournemouth aftrappen op Goodison Park, zal er een sfeer van stress en spanning in de lucht hangen. De club uit Liverpool staat 18de in de Premier League, ondanks alle verwachtingen. Everton kocht deze zomer voor zo'n 150 miljoen euro aan nieuwe spelers - een clubrecord. „Dat er druk en spanning op de komende wedstrijden zit, is logisch", aldus Koeman. „Ik snap ook wel hoe het werkt natuurlijk: op een gegeven moment moet je gewoon gaan winnen. Maar ik verzet me wel te gen de mensen die nu roepen dat wij even in de top 4 moeten gaan spelen. Dat slaat nergens op." Afgelopen zondag nog, na de met 4-0 verloren wedstrijd tegen Manchester United, pakte Koeman er in de perskamer van Old Traf- zaterdag 23 september 2017 GO SPEELRONDE Vandaag 18.30 uurWillem II - Heerenveen 19.45 uur Feyenoord - NAc Heracles - Roda JC 20.45 uur ADO Den Haag - Sparta Morgen 12.30 uurFC Utrecht - PSV 14.30 uurAjax - Vitesse VVV - PEC Zwolle FC Groningen - FC Twente 16.45 uur AZ - Excelsior 1Weghorst (AZ) Thorsby (Heerenveen) 3. Dessers (FC Utrecht) Lozano (PSV) Matavz (Vitesse) gespeeld w 9 V Pt (v-t) 1. Feyenoord 5 4 0 1 12 12-4 2. AZ 5 4 0 1 12 10-5 3. PSV 5 4 0 1 12 10-5 4. Heerenveen 5 3 2 0 11 10-6 5. Vitesse 5 3 1 1 10 12-5 6. Ajax 5 3 1 1 10 10-4 7. PEC Zwolle 5 3 1 1 10 9-7 8. FC Utrecht 5 3 0 2 9 8-6 9. VVV-Venlo 5 2 2 1 8 7-5 10. FC Groningen 5 1 2 2 5 8-10 11. Heracles 5 1 2 2 5 8-10 12. Sparta 5 1 2 2 5 4-8 13. Excelsior 5 1 1 3 4 5-9 14. ADO Den Haag 5 1 1 3 4 4-9 15. NAC 5 1 1 3 4 7-13 16. FC Twente 5 1 0 4 3 6-7 17. Willem II 5 1 0 4 3 5-12 18. Roda JC 5 0 0 5 0 4-14 Bergkamp kun je beter te vriend houden Daniël Dwarswaard Amsterdam Als voetballer was Dennis Bergkamp (hier in zijn tijd bij Ajax, maar later ook zeker bij Arsenal) op een heel an dere wijze ook al een on grijpbaar fenomeen, fotoanp Zorgen bij Ronald Koeman, die met Everton nu 18de staat in de Premier League, foto getty images Voor het eerst sinds zijn komst naar Engeland staat Ronald Koeman serieus onder druk, na een ronduit moeizame seizoen start bij Everton. Met het thuis duel met Bournemouth begint een serie cruciale wedstrijden. Sjoerd Mossou Liverpool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28