li E 21 Als toeristen niet welkom zijn, stop ik met een bestemming. Dan ga ik ergens anders heen „Overal waar we komen, zijn de mensen heel blij met ons. Toe risme, mits goed gereguleerd, brengt altijd welvaart op een bestemming. Toen wij met Ohrid in Macedonië startten, was daar 33 procent van de mensen werkloos. Een jaar later was dat o procent. Iedereen had werk: van de taxi chauffeurs tot de kralenverkopers. Als toeristen niet welkom zijn, stop ik met een bestemming. Dan ga ik ergens anders heen." „We boden St. Tropez aan, een week voor 299 euro. Maar daar kost een kop koffie op het terras 9 euro. Mijn klanten willen daar niet heen, daar heb ik veel geld op verloren. Je ziet nu ook dat Spanje, Portugal en Griekenland zichzelf uit de markt be ginnen te prijzen. Ibiza en Mallorca hebben de toe ristenbelasting verdubbeld. Daar houden toeristen niet van. Ze willen zich welkom voelen. Ze willen niet teveel drukte, geen problemen." „Nee, wij vreten niks leeg. Het is de arrogantie van mensen. Eerst zijn ze hongerig naar toeristen. Als die er eenmaal zijn, zien ze ze als een probleem." Uslu's geboorteland Turkije is zeer hongerig naar toeristen. Hoewel de lage prijzen de interesse in de Zwarte Zeekust inmiddels weer aanwakkeren, is de boel er nog lang niet bij het oude. Zelf reist Uslu nog veel naar Turkije. Een dag na de couppoging vertrok hij naar zijn vakantiehuis in Izmir. Alle Nederlandse media hingen aan de telefoon, maar over politiek laat de zakenman zich niet uit. „Hoe minder politiek, hoe beter de zaken gaan. Als er tussen Turkije en Nederland geen enkele politieke betrekking meer is, schiet het toerisme zo met vijf keer omhoog." „Nee, want Nederland heeft een heel groot luchtvaartprobleem. Het demis sionaire kabinet gaat dat niet oplos sen. Schiphol is vol, de luchthavens van Eindhoven en Rotterdam zijn vol. Daarmee hebben wij, als enige overgebleven Nederlandse lucht vaartmaatschappij, een probleem. Daarom gaan we ons volgend jaar meer richten op Belgische klanten." „Schiphol laten uitbreiden. Maar er moet ook meer prijsverschil komen tussen Schiphol en de regionale luchthavens. Schiphol is te goed koop, daardoor is de luchthaven volgelopen met low cost maat schappijen. Die moet je vanuit Lelystad en Maastricht laten vliegen. Voor 30 euro prijsverschil rijden mensen wel drie kwartier om." Al dat vliegverkeer heeft grote impact op het milieu, op klimaatverandering. Denkt u nooit, als u op een van uw paradijselijke vakantiebe stemmingen aan een biertje zit: help ik deze mooie wereld niet om zeep door alle toeristen die ik met een hoop kerosine rondvlieg? „Het beste zou natuurlijk zijn als niemand meer vliegt. Als iedereen thuisblijft. Dat is ook nog eens heel veilig. Alle airlines kunnen dan stoppen. Maar dat is natuurlijk een heel naïeve gedachte. Mensen willen nou eenmaal reizen. Onze Corendon Foun dation heeft al zoveel bomen geplant dat we nu in Turkije een bos hebben dat twee keer zo groot is als het Amsterdamse Bos. En we doneren aan de Plastic Soup Foundation. Win je daar de oorlog mee? Nee. Ons aandeel in het wereldwijde toe risme is 0,00001 procent. Voor het milieu doen we meer dan ons aandeel. Maar daar lopen we niet mee te koop." de Balearen, Antillen en Griekse eilanden. Daar worden de hotels gedomineerd door internatio nale reisreuzen als TUI en Thomas Cook die nieuwe concurrenten buiten de deur proberen te houden. „Ze verbieden hoteleigenaren om met ons in zee te gaan. Daarom zijn we zeifin de hotelbusi- ness gestapt. We doen wat nodig is om te overle ven. Zoals we in het verleden zelf een airline heb ben opgericht omdat we niet genoeg stoelen kon den vinden om mensen naar Turkije te vervoeren." Even wennen De investeringen in een nieuw hotelnetwerk ver gen veel van Corendon. „We kunnen maar één ho tel per jaar zelf kopen. Met de rest werken we op basis van vooruitbetaling. We tekenen een con tract voor vijfjaar, investeren mee in de verbou wing en iemand anders gaat het hotel runnen." Op die manier worden nu voor Corendon oude hotels op Sardinië en Sicilië opgeknapt. Voor de vaste klanten van Corendons Turkse all- inclusive-resorts is dat wennen, zegt Uslu. „Zij zijn in Turkije een heel hoog servicegehalte gewend. Daar is Sicilië echt niet mee te vergelijken. In ons hotel in Mazara was de laatste toerist 30 jaar gele den gesignaleerd. We moeten onze mensen daar echt weer leren hoe ze met toeristen moeten om gaan." zaterdag 23 september 2017 vakantielanden niet leeg' Corendon-baas Atilay Uslu: „Amster dam heeft het toe- risme-probleem zelf gecreëerd." Onder: 'Cor Don' uit de reclamecampagne. FOTO PIM RAS, CORENDON Zitten de mensen daar wel op de Corendon-toerist te wach ten? Nu is het er nog lekker rustig. Is dat weieens gebeurd? Dat doet een beetje denken aan een zwerm sprinkhanen. De reisbranche ontdekt een mooie plek, vreet die leeg en trekt dan weer verder. Lekker rustig dan, dat we in Nederland nu geen kabinet hebben? Hoe moet het nieuwe kabinet dat probleem oplossen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21