1 Strijder tegen IS uit register van het rijk gehaald Peter Langhout Reizen 17 genomen. Dat zijn er ettelijke duizenden. Ga op zoek naar hun namen en adressen en stuur eerst een bloemetje. W Verder dringen wij al maanden-lang bij iedere bestuurder, manager, beleidsmedewerker, burge meester en politicus aan op de inzet van zij-instro- mers. Wij weten dat een flink deel van de grote groep mensen die nu een uitkering heeft, bereid en in staat is om als gastvrouw (-heer) of huiskamer assistent tijdelijk of permanent in de zorg te gaan werken. W Wij merken ook dat er genoeg mensen zijn - jong en oud - die een carrièreswitch willen maken. Bespaar ons de reflex dat die oude bekenden en de nieuwkomers onvoldoende of niet zijn opgeleid. Dat is helemaal geen bezwaar, verzekeren ervaren verpleegkundigen en verzorgenden ons. Zij zien de combinatie met ongediplomeerde gastvrouwen/zorgassistenten juist zitten. Ogen op een woongroep of afdeling zijn net zo belangrijk als handen aan het bed. Onder leiding van een gediplo meerde (meestal niveau 3 of 4) zorgmedewerker houdt de helpende, de gastvrouw of de zorgassis- tent toezicht op een woongroep. Dat betekent koffie schenken, met een bewoner meelopen, koken, hel pen bij het eten, een praatje maken, geruststellen, sfeer maken, aandacht geven en afleiding bieden; mantelzorgers en vrijwilligers doen dit al jaren naar tevredenheid. Alleen zijn zij met veel te weinig om zorgmedewerkers continu te ondersteunen. Gemo tiveerde zij-instromers en carrièreswitchers met de juiste houding bieden hier uitkomst. Wij kennen ze. Ze zijn goed. Deskundigen hebben ons verzekerd dat een training van slechts twee weken voldoende is om onder toe zicht van een gediplomeerde zorgmedewerker aan de slag te kunnen. Een contract als zorg-assistent biedt een hoger inkomen dan een uitkering en bete kent een zinvolle dagbesteding. Zorginstellingen hebben dankzij een contract een waarborg op inzet baarheid die mantelzorgers en vrijwilligers nooit kunnen bieden. Wat telt is de houding van deze nieuwelingen. Zij moeten een zorghart hebben, weten wat gastvrijheid inhoudt, en snappen dat zorgen voor ouderen betekent dat je steeds uitgaat van wat zij nodig hebben. Iedere moeder kan het, en veel vaders ook, tenzij ze alleen op zondag het vlees snijden natuurlijk. Als de politiek en/of de zorgwereld het inzetten van helpenden en zorg-assistenten een noodoplossing willen noemen, prima. Wij claimen deze simpele oplossing trouwens niet. Een handvol zorgorganisa ties heeft al op eigen initiatief helpenden terugge haald en zij-instromers ingezet. Met succes. Toch krijgen deze goede voorbeelden nog nauwelijks na volging. Daarom roepen wij het ministerie van VWS, brancheorganisaties en beroepsverenigingen op hier snel serieus werk van te maken. Met een doelgerichte aanpak. Met praktische, werkbare op lossingen wanneer wetten en regels een belemme ring vormen. Zodat de bureaucratie niet weer de overhand krijgt. Dit is ook een oproep aan de politiek. De bittere ernst van de onderbezetting in verpleeghuizen overstijgt de gebruikelijke politieke gang van zaken. Handel daar alsjeblieft naar. Pak door. Probeer niet allemaal het buskruit uit te vinden. Wees eensge zind. Wij kunnen er met onze pet niet bij dat een noodzakelijke maatregel van het Zorginstituut die gevolg geeft aan een kamerbreed gesteunde op dracht en leunt op een groot maatschappelijk draag vlak tot politieke verontwaardiging leidt. Wij heb ben sterk het idee dat het er vooral om gaat wie met de eer gaat strijken. Advocaat Mireille Veldman weet niet precies wanneer de Leeuwar der door de overheid is uitgeschre ven, zegt ze in een toelichting op een uitzending van EenVandaag. „Maar hij wist zelf nergens van." De verwijdering uit de BRP kwam aan het licht nadat het Openbaar Minis terie in juni vorig jaar had besloten Akse niet te vervolgen voor zijn ac ties in Syrië. Wie niet in de BRP staat inge schreven, heeft geen recht op zaken als een uitkering, huur- of zorgtoe- slag. Akse is niet zijn Nederlander schap kwijtgeraakt. Veldman vindt het 'heel curieus' dat de uitschrij ving zonder Akses toestemming heeft plaatsgevonden. Akse is nog altijd ondergedoken en probeert volgens Veldman 'een menswaar dig bestaan op te bouwen'. Jitse Akse kwam in januari vorig jaar in het nieuws toen hij naar bui ten trad over zijn avonturen in Sy rië. Tegen deze krant vertelde hij onder meer dat hij in 2015 in het noorden van Syrië aan de zijde van Koerdische troepen tegen IS vocht. Verschanst in een watertoren schoot de voormalige Dutchbatter en oud-gediende van de Luchtmo biele Brigade als sluipschutter op IS-strijders. Wie niet in het bevolkingsregister staat, verliest het recht op een uitkering Daarbij zou hij meerdere mensen hebben gedood. Naar aanleiding van die verklaring liet de Neder landse justitie hem oppakken. Twee dagen na zijn aanhouding liet de onderzoeksrechter hem echter weer vrij. zaterdag 23 september 2017 GO c-.- aUS Hugo Borst en Carin Gaemers Jitse Akse werd begin vorig jaar gearresteerd, fotoanp De oud-militair uit Leeuwarden die in Syrië meevocht tegen IS, is buiten zijn medeweten uit de Basisregistratie Personen (BRP) geschrapt. Dat meldt de Leeu warder Courant op basis van een verklaring van de advocaat van Jitse Akse (47). Caspar Naber Leeuwarden 6 dgn Single Kerstreis Duitsland Compleet v.a. 475 Een speciale single-reis. Bezoek de kerst markten in Dresden en Meilien. Genietvan het Ertsgebergte en het stadje Bautzen. O Vertrek 22 dec. met vertrekgarantie BE43941 8 dgn Kerstreis Polen Krakau Compleet v.a. 469 Beleef de Kerst in Polen en ontdek een van de mooiste steden van Europa, Krakau. Incl. excursies naar Wroclaw en Zakopane. O Vertrek 21 dec. met vertrekgarantie BE43120 8 dgn Kerstreis Zwarte Woud Compleet v.a. 489 Vier de Kerst in het Duitse Zwarte Woud en geniet van excursies naar o.a. Freiburg, Colmar en Schaffhausen. O Vertrek 21 dec. metvertrekgarantie BE43832 12 dgn Kerstreis Tsjechië en Bohemen Compleetv.a.779 Ontdekde Bohemen en het Ertsgebergte tijdens de feestdagen. Bezoek en geniet van steden als Leipzig, Dresden en Praag. O Vertrek 22 dec. metvertrekgarantie BE43106 Boek nu een busreis metvertrekgarantie! Kijk op peterlanghout.nl of bel 0172-468800 Persgroep38

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17