Fonds voor watersnood mH Na vijftien lessen je rijbewijs halen: Zeeuwen geven hun buurt een 7,6 'Geen lelijke panelen op Noord-Bevelandse daken' Onafscheidelijk 2 RIJSCHOOL AUTORIJLESSEN De kwaliteit van autorijlessen moet beter, vinden brancheorganisaties. Ze trekken aan de bel bij het ministerie. Exameninstituut CBR begint een voorlichtingscampagne voor leerlingen. Commentaar Op de golf van aandacht voor natuurrampen pleitte het Ne derlands Verbond van Verzekeraars onlangs voor een ver plichte collectieve verzekering tegen overstromingsschade. Dat is goed. Het is alleen jammer dat zij vooral denken aan zoet wa ter. Nederland moet het nu doen met de Wet tegemoetkoming schade bij rampen (Wts). Ook die sluit nadrukkelijk de schade uit door overstromingen na het bezwijken van een zeewering. Maar ons land kan na een extreme stormvloed wel degelijk voor een groot deel onder zout water komen te staan. De vrijwillige polissen, die nu bij een enkele verzekeraar kunnen worden afgesloten, dek ken de gevolgen van zo'n ramp bij lange na niet. Dat moet anders. Geen enkele verzekering met behapbare premies kan de hele schade vergoeden die ontstaat bij een zoute overstroming. Daarom blijft een goede zeewering de belangrijkste inspanning van de Ne derlandse samenleving. Maar een verplichte collectieve verzekering of een belastingmaatregel, waarmee we samen binnen het redelijke een flink kapitaal opzijzetten, is wel verstandig. Dan is er na een onverhoopte watersnoodramp in elk geval zonder discussie snel veel geld beschikbaar. Eén van de lessen van natuurrampen is, dat je elkaar dan hard no dig hebt en dat het asociaal is je af te keren. Wie dat beseft, zal er geen moeite mee hebben om al vóór de nood aan de man is samen een financiële buffer op te bouwen. Het heeft de voorkeur dat via de overheid te doen. Dat is het goedkoopst. Daarom ligt een uitbrei ding van de Wts naar zout water voor de hand. Wet op de tegemoetkoming bij schade door rampen moet ook zout water dekken (Het commentaar van vrijdag 22 september verwijst naar een lezing van hoogleraar stedenbouwkundig ontwerpen Han Meyer voor het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen. Die lezing over de toekomst van het Delta gebied in de Burgerzaal van het oude stadhuis in Middelburg is niet vrijdag, maar vandaag, zaterdag, om 15.30 uur.) Althans, in die gevallen waarbij de panelen deels met een subsidie van de gemeente worden betaald. BEN vindt dat dan de eis moet worden gesteld dat gekozen wordt voor egale panelen, dus zonder zichtbare aluminium randen of een grid in een andere kleur. Een meerderheid in de raad leek het deze week best met hem eens te zijn. CDA en VVD gaven dat zelfs toe. Ze lieten zich echter overhalen door wethouder Adrie van der Maas, die zei dat er nogal wat haken en ogen zitten aan het voorstel van de lokale partij. Het gaat hem bo vendien wat ver om je als gemeente te bemoeien met het soort zonne panelen dat inwoners plaatsen. Faasse vond dat onzin. „We hebben toch ook een welstandscommissie We willen geen panelen met zichtbare aluminium randen die zich bemoeit met hoe huizen eruit zien?" Dit weerwoord haalde weinig uit. De meerderheid verwierp een motie van BEN. Inwoners mogen gewoon zelf blijven bepalen welke panelen ze op hun dak leggen. ALMANAK In een tijd dat twee op de drie huwelijken eerder door de rech ter dan door de dood beëindigd wordt, mogen we alleen maar de loftrompet steken voor echtpa ren die het samen wél uithouden tot hun diamanten, briljanten en zelfs platina huwelijksfeest. De krant maakt hiervoor ruimte en burgemeesters en wethouders komen graag taart eten. Wethou der Jack Werkman van Sluis valt morgen wat dat betreft met zijn neus in de boter. Hij bezoekt twéé jubilerende echtparen. Eentje is toch wel bijzonder. Het briljanten stel uit Eede woont in de Scheidingstraat. Verkeersremmers komen terug Saw J i 1 i Lintje voor Gerard Freijser Gemeente zoekt mantelzorgers BORSSELE Brandweer viert 75-jarig bestaan Wie rijlessen volgt bij Sjoerd Re- mery (44) uit Kou- dekerke, kan er haast wel zeker van zijn dat het rijbe wijs na het eerste examen binnen is. In fe bruari 2015 zakte voor het laatst een leerling van hem voor het eerste exa men. „Ik ben er trots op", zegt Remery, eigenaar van rijschool 4U. „Al zegt zo'n slagingspercentage natuur lijk niet alles." Het geheim? „Ik laat leer lingen pas examen doen als ze er echt klaar voor zijn." Maar zo werken lang niet alle rijscholen. Volgens brancheorganisaties Vereni ging Rijschool Belang en de Federatie Autorijschool Ma nagement laat de kwaliteit van rijlessen vaak te wensen over. Sommige scholen stunten met prijzen. Re mery: „Ze maken reclame met pak ketten van duizend euro. Ik kan ook leerlingen lokken door te zeggen dat ze na vijftien lessen examen kunnen doen. Maar dan kan ik ook meteen een herexamen aanvragen. Zulke rijscholen lijken heel goed koop, maar als je zes keer examen moet doen, dan ben je uiteindelijk duur uit." Afrijden in tien lessen is een my the, weet Remery. „Ik heb wel eens een leerling die al zijn hele leven gek is van auto's en op een trekker heeft gereden, maar de meeste jon geren zitten voor het eerst achter het stuur." Het beginniveau van de leerlingen is zelfs lager dan vroeger, denkt hij. „Vroeger hadden de meeste jongeren eerst op een scha kelbrommer gereden. Nu zeggen ze tijdens de eerste les: 'oh, heeft een auto drie pedalen?" Gemiddeld hebben de leerlingen van Remery 35 klokuren rijles, voor ze examen doen. „Dat is iets minder dan het landelijk gemiddelde, maar in Zeeland is het natuurlijk ook makkelijker rijden." Hij merkt vaak dat ouders denken dat hun zoon of dochter wel met minder lessen toe kan. „Er zit een taboe op. Iedereen zegt altijd dat-ie maar twintig les sen gehad heeft, en als mensen zak ken, dan zeggen ze vaak dat het on terecht was. Ik heb nog nooit mee- Zeeuwen geven de leefbaarheid van hun buurt gemiddeld een 7,6, zo blijkt uit een steekproef die het CBS vorig jaar heeft gedaan. Dat is het zelfde cijfer als in 2015. De hoogste cijfers worden door Zeeuwen, Friezen en Drenten ge geven. Overigens zijn de verschillen klein. Inwoners van Zuid-Holland zijn met een 7,3 het zuinigst in de beoordeling van hun buurt. Friezen en Zeeuwen zijn ook het minst bang slachtoffer te worden van cri minaliteit in hun buurt (1,5 pro cent). In Zeeland zijn naar verhouding minder mensen die aangeven veel overlast te ervaren in hun buurt. Dat kan gaan om bijvoorbeeld verkeers overlast, rommel op straat of over last door buurtgenoten. In Zeeland zegt 39 procent Veel overlast' te er varen, landelijk is dat percentage 43,1- Hondenpoep blijft in de top van vormen van overlast staan. Sinds 2012 is het percentage Zeeuwen dat zegt hiervan veel last te hebben af genomen van 20,1 naar 15,4 procent. 72 procent van de Zeeuwen vindt dat mensen in hun buurt prettig met elkaar omgaan. Van de Zeeu wen zegt 43,9 procent 'in een gezel lige buurt met veel saamhorigheid' te wonen. zaterdag 23 september 2017 n Zonnepanelen op daken zijn goed voor het milieu, maar be paald niet altijd een streling voor het oog. Als het aan fractievoor zitter Mark Faasse van Betrok ken Noord-Beveland (BEN) ligt, worden er in zijn gemeente enkel nog 'mooie' panelen op het dak gelegd. Rob Paardekam Wissenkerke - Mark Faasse, raaslid BEN Tip? redacfie@pzc.nl WISSENKERKE Aan de Dorpsweg in Wis senkerke komen binnen kort weer nieuwe ver keersremmers. Dat zegt wethouder Anja Slenter. BEN-raadslid Peter de Neef klaagde over het feit dat in de straat weer hard gereden wordt sinds enkele versmallin gen zijn weggehaald. „Verkeer vanuit de Akker rand kan bijna niet meer veilig de Dorpsweg op." Volgens Slenter gaat het om een tijdelijke maatre gel. r. imm RILLAND Gerard Freijser (foto) uit Rilland is gisteravond in het zonnetje gezet door burgemees ter José van Eg- mond. Zij ver raste hem met een koninklijke onderscheiding. Freijser mag zich nu Lid in de orde van Oranje Nas sau noemen. Hij is al sinds 1980 lid van de vrijwillige brandweer. Mo menteel is hij chauffeur en hoofdbrandwacht. Ook begeleidt hij chauf feurs en pompbedienden in opleiding. GOES Goes zoekt mantelzor gers die rond 10 novem ber, Dag van de Mantel zorg, in het zonnetje kun nen worden gezet. Dit doet de gemeente door een geschenkje thuis te laten bezorgen bij de aangemelde mantelzor gers. Het wordt afgele verd door een coach van het mantelzorgpunt van het SMWO. Info en aan melden via goes.nl/dag- vandemantelzorg. In het dorp Borssele wordt vandaag het 75- jarig bestaan van de brandweerpost gevierd. Bij de post aan de Quis- tenburg is tussen 10.00 en 16.00 uur van alles te doen voor kinderen en volwassenen. Zo kan de jeugd meedoen aan een brandweerspel of in de huid van een brand weerman kruipen. dat kan niet Cornelleke Blok STOP Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137