Een groot, geel, luisterend oor Naturistenzwemvereniging geniet in Vrijburgbad 7 Zwemvereniging Delta Natuur bestaat zondag 25 jaar. Leden van de vereniging zwemmen elke zondag samen. In hun blootje. Zwemmen in je blote kont. Voor leden van naturistenzwemver eniging Delta Natuur is dat al een kwart eeuw 'blootgewoon'. Mike van Lieshout, voorzitter van de club: „Naakt zwemmen geeft een gevoel van ultieme vrijheid." Om het jubileum te vieren houdt de vereniging zondag een bijeenkomst voor leden en oud-le den in de brasserie van het Vrij burgbad in Vlissingen. Om 18.00 uur gaan de leden zwemmen en dan zijn ook niet-leden welkom om een keer mee te doen. Volgens Van Lieshout is dat zeker het pro beren waard. „Het gevoel van naakt zwemmen is niet goed met woorden uit te leggen. Je moet dat gewoon een keer ervaren. We heb ben wel eens vaker mensen gehad die de drempel om mee te doen heel erg hoog vonden. Maar die willen nu niks anders meer," ver telt hij. Revolutionair Delta Natuur is in 1992 opgericht door naturisten die elkaar kenden van naturistencamping Zeelandia in Ritthem. „Deze mensen trok ken de stoute schoenen aan en gingen praten met het voormalige Sportfondsenbad. Het was echt een sprong in het diepe, het was in die tijd een revolutionair idee" vertelt Van Lieshout. „Het zwem bad was heel enthousiast en stelde hun drie baden en personeel be schikbaar voor de naaktzwem mers. Zo is Delta Natuur ont staan." Van Lieshout kijkt terug op een aantal geweldige jaren in het Sportfondsenbad. „Alle drie de ba den lagen daar naast elkaar, dus het sociale contact tussen iedereen was echt geweldig." Sinds 2003, na de sluiting van het Sportfondsenbad, zwemmen de leden in het Vrijburgbad. „De stap naar het andere zwembad was best even wennen voor ieder een. De totaalbeleving was daar toch even anders, omdat alle zwembaden apart van elkaar lig gen. Maar alles went en we hebben het nu prima naar ons zin." Het imago van naturisten heeft de laat ste jaren heel wat deukjes opgelo pen. „De samenleving, vooral de We dragen het naakt recreëren een warm hart toe jeugd, wordt steeds preutser. Dat zie je bijvoorbeeld heel goed bij sportverenigingen. Daar werd vroeger altijd gewoon naakt ge doucht. Tegenwoordig is dat niet meer de standaard. Mensen oorde len bovendien vaak heel snel, zon der dat ze het zelf hebben erva ren." Bij Delta Natuur zwemmen ook steeds minder kinderen mee. „Vroeger hadden we vaak nog ge zinnen met kinderen. Tegenwoor dig willen kinderen rond de twaalf jaar al niet meer zwemmen in hun blootje." De toekomst voor de zwemver eniging ziet er niet heel rooskleu rig uit. De subsidie van de ge meente voor het zwembad dreigt te verdwijnen, waardoor vereni gingen een hogere huursom moe ten gaan betalen. „Als onze leden straks de hoofdprijs moeten gaan betalen om wekelijks een uurtje te kunnen zwemmen, is het over en uit. Wij hebben zelf geen inkom sten van bijvoorbeeld een kantine en we willen de lidmaatschaps- kosten ook niet verhogen. Mensen kunnen dan voor een lagere prijs lid worden van een landelijke na turistenvereniging. Dat kan het einde betekenen voor onze vereni ging-" Van Lieshout zou het zonde vin den als het naturisme verloren gaat. „Wij dragen als vereniging het naakt recreëren een warm hart toe. We hebben een gezellige groep en ik hoop dat we hier nog jaren mee door kunnen gaan." De leerlingen van de school voor voortgezet speciaal onderwijs hebben sinds februari volop actie gevoerd om een praatpaal in de wacht te slepen. De jongeren met hoor- en taalproblemen wilden het sinds juli buiten werking ge stelde communicatiemiddel een tweede leven geven als anti-pest- symbool. Hun inspanningen zijn dus beloond. Karla Peijs onthulde de mobiele praatpaal gisteren sa men met de leerlingenraad. De oud-commissaris van de Koningin in Zeeland is onder meer lid van de raad van toezicht van de ANWB en heeft er mede voor gezorgd dat de praatpaal naar de school kwam. Elektrobedrijf Paree in 's-Heer- enhoek heeft de paal omgebouwd tot een 'luisterend oor'. Ook heeft het bedrijf het gele gevaarte voor zien van opnameapparatuur. Leerlingen kunnen met een druk op de knop een idee, klacht of zieleroersel inspreken. De bood schappen kunnen vervolgens wor den beluisterd door medewerkers van de school. Volgens schoolmaatschappelijk werker en aanspreekpersoon bij pesten Angela Hoogesteger van Auris moet binnen het team nog worden besproken hoe dat zal worden aangepakt. „Ik denk wel dat wij de opnames zullen gaan schiften", zegt Hoogesteger. „Maar de paal staat op wieltjes, hij kan dus rouleren door het gebouw en worden gebruikt voor bijvoor beeld rollenspellen of tijdens de sociale vaardigheidsles." Gedeputeerde Jo-Annes de Bat, die in een 'een-tweetje' met Peijs heeft gezorgd dat de paal bij Auris terechtkwam, sprak de eerste boodschap in. De Bat zei te wen sen dat de paal een plek wordt waar leerlingen die het moeilijk hebben terechtkunnen en dat er „daarna iemand is die je komt hel pen." zaterdag 23 september 2017 'Naaktzwemmen is blootgewoon' Jari Klapwijk - Mike van Lieshout, voorzitter Delta Natuur Gedeputeerde Jo-Annes de Bat spreekt de eerste boodschap in. Rechts Angela Hoogesteger van Auris. fotolucoggel Leerlingen van het Auris Col lege in Goes die hun hart willen luchten, kunnen dat voortaan in een ANWB-praatpaal doen. Speciaal voor de school is een afgedankt exemplaar omge bouwd tot een 'luisterend oor'. Luc Oggel Goes Mike van Lieshout van naturistenzwemvereniging Delta Natuur: „Naakt zwemmen geeft een gevoel van ultieme vrijheid." foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 134