Kamperland krijgt hogere windmolens Literaire middag in Ellemeet Akkoord over ecolodges Zonnemaire 6 Huur kostendekkend voor Zeeuwland Ook eigenaar Zeeuwland is tevre den. Directeur Marco van der Wel: „Aan de dorpshuizen verdienen we niks, maar we komen er ook niks aan te kort. Met de nieuwe huur zijn onze kosten van beheer en on derhoud afgedekt. En uiteindelijk ligt er toch een behoorlijk lage huur voor de gemeente." De gemeente deed de dorpshui zen in 2007 over aan woningbouw vereniging Zeeuwland om ze daarna weer terug te huren. Dat contract liep in augustus af. Kostendekkend Voormalig Zeeuwland-directeur Antoine de Ceuster heeft altijd ge zegd dat in een nieuw contract de huur voor zijn corporatie kosten dekkend diende te zijn. In het nieuwe contract, dat op r januari in gaat en tot 31 december 2027 loopt, is dat geregeld. De gemeente Schouwen-Duive land was in het oude contract ver plicht te blijven huren, ook al komt een dorpshuis bij gebrek aan activi teiten leeg te staan. In het nieuwe contract staat voor de gemeente een ontsnappingsclausule, al is de be- Met de nieuwe huur zijn onze kosten van onderhoud en beheer afgedekt hoeft daaraan een stuk minder ge worden. Van Burg: „De dorpshuizen doen het de laatste jaren een stuk beter. Ik keek op van Noordgouwe. Toen ik daar was, waren alle zalen bezet met gym, badminton, de dorpsraad en een yogagroep. Het gaat dus goed. En natuurlijk is het in Elle- meet minder druk dan in Nieuwer- kerk. Maar dat hou je." De gemeente heeft dan wel de mogelijkheid om de huur van een slechtlopend dorpshuis op te zeg gen maar dat zal toch niet zo maar gaan, legt Van der Wel uit. „Behalve de huurovereenkomst met de ge meente hebben we een samenwer kingsovereenkomst met gemeente én de stichting Dorpshuizen geslo ten. Als een dorpshuis slecht func tioneert proberen we daar met z'n drieën eerst wat aan te doen. Als dat niet lukt, mag de gemeente het contract opzeggen." Jannewekken Het nieuwe contract geldt voor de elf dorpshuizen die onder beheer van de stichting vallen. Voor Ou- werkerk, Nieuwerkerk en Scharen- dijke gaat Zeeuwland identieke contracten opstellen. Voor het gebouw aan het Janne wekken in Zierikzee is het oude contract, in afwachting van verhui zing van de Beatrixschool, met drie jaar verlengd. Het contract met het Multifunctioneel Centrum in Zie rikzee is beëindigd. Camperwind wil de vijf huidige molens in de Jacoba Rippolder vervangen door vier hogere. Daar tegen was en is veel verzet. Om wonenden vrezen bijvoorbeeld voor slagschaduwen en meer ge luid. De vier nieuwe turbines worden 25 meter hoger dan de molens die er nu staan. Die steken 125 meter de lucht in. Volgens burgemeester en wet houders van Noord-Beveland vol doet de locatie aan het Omge vingsplan Zeeland en de Verorde ning Ruimte Provincie Zeeland. Het is aangewezen als 'concentra tielocatie' voor windturbines, on geacht de hoeveelheid en de hoogte. Voor het veranderen van het windturbinepark is in oktober 2015 een landschapstoets uitge voerd. Daaruit blijkt dat het ver anderen van het windturbinepark landschappelijk gezien geen we zenlijk verschil uitmaakt met de bestaande situatie. Hoewel alle 118 bezwaren (waarvan 203 identiek) zijn afge wezen, hebben belanghebbenden nog de mogelijkheid om naar de Raad van State te stappen. De bouw van de nieuwe molens wacht op toestemming van de mi nister van Defensie vanwege de mogelijke verstoring van de ver keersleidingradar van het vlieg veld Woensdrecht. ELLEMEET Liefhebbers van dich ten en gedichten kunnen zaterdag 14 oktober hun hart ophalen bij strandpaviljoen Corazon in Elle meet. Op het strandpaviljoen staan de hele middag dichters op de plan ken: leerlingen van scholenge meenschap Pieter Pontes Zeeman, Bas Jongenelen, Frank Fabian van Keeren, Martijn Neggers en als klap op de vuurpijl komt de in Zierikzee geboren dichter des vadersland, Es ter Naomi Perquin. De dichters dragen voor uit eigen werk, gerelateerd aan zee, zout, Zeeland en Schouwen-Duiveland. Tussen de gedichten door is er live muziek. Toegang is gratis. Campinghouder Deïst wil zijn camping Ecomaire uitbreiden met deze ecologisch verantwoorde va kantiehuisjes. Dat is een moeizaam proces. Zeven jaar geleden maakten buurtbewoners, de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland en de vereniging Stad en Lande be zwaar tegen het uitbreidingsplan van Deïst. Zij vonden de ecolodges een bedreiging van het open karak ter van de polder. Ook vonden ze het plan een bedreiging van de duisternis die daar 's nachts nog heerst. Nadat de bezwaren waren weer legd, zette de gemeente zich dit voorjaar aan de omgevingsvergun- ning. De onderhandelingen over de wijze van exploitatie van de huisjes hebben echter nog tot deze maand geduurd. Grevelingendam Zowel de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland als het provincie bestuur moet nog akkoord gaan met het bouwplan. Er ligt een an der, vergelijkbaar plan. Dat voorziet in de bouw van dertig ecolodges aan de Grevelingendam. IN DE REGIO Dweilband festival van Scheldegalm Concert Koninklijke Harmonie Vredesviering in kerk aan deWestwal MIJN DORP, MIJN STAD ZATERDAG ZONDAG zaterdag 23 september 2017 SD Flexibel contract voor dorpshuizen Heel tevreden is wethouder Jac queline van Burg van de ge meente Schouwen-Duiveland met het nieuwe huurcontract van Zeeuwland. Van Burg moet weliswaar wat meer huur gaan betalen voor de dorpshuizen, maar ze kan er ook vanaf als een dorpshuis niet wordt ge bruikt. Ton van den Nouweland Zierikzee -Marco van der Wel, Zeeuwland Luc Oggel Kamperland De gemeente Schouwen-Duive land en campinghouder Niek Deïst zijn het eens geworden over de exploitatie van vijftig ecolodges in de polder van Zon nemaire. Het plan ligt vanaf 2 oktober ter inzage. Ton van den Nouweland Zonnemaire HANSWEERT Muziekvereniging Scheldegalm en haar dweilband Scheldedweilers houden morgen het jaarlijkse dweil bandfestival in Hansweert. Het evenement be gint om 11.00 uur. Dweilband Schel dedweilers verzorgt dan de muziek tij dens de viering van woord en commu nie in de katholieke kerk. VLISSINGEN De Koninklijke Har monie Ons Genoe gen geeft morgen een concert op de Oude Markt in Vlis- singen. Het Leerlin genorkest treedt op om 14.30 uur en speelt daarna samen met het Har monieorkest muzi kale hoogtepunten uit de film Tarzan. Vanaf 15.00 uur is het Harmonieorkest te horen met onder andere composities van John Williams, dconcerten zijn gratis toegankelijk. GOES Naar aanleiding van de Dag van de Vrede wordt mor gen in Goes een vredesdienst ge houden. De viering begint om 10.00 uur en is voor ieder toegan kelijk. De dienst vindt plaats in de kerk aan de West- wal 42. GOES Marjan Berk verzorgt morgen vanaf 15.00 uur een le zing in Slot Oostende in Goes. Berk schrijft elke week een column in onder meer de PZC. Kaartjes zijn verkrijgbaar via stichtinghistorischslotoostende.nl. BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Art Quilts; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Burghse Kerk, 13.00-16.00 Burendag, 20.00 uur: Irish Treasures; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 20.00 uur: Dans avond Four Sea sons; OUWERKERK Watersnoodmu seum, 10.00-17.00 uur: Foto expositie Jakarta, de mensen achter de zeemuur; RENESSE Centrum, 10.00- 17.00 uur: Markt, 21.00 uur: Fjoertoer; 22.00 uur: Optre den Copy Cat; Strand Duinwekken 5,12.00-17.00 uur: Zeehondensafari met zeekajak; ZIERIKZEE Brogum, 21.00 uur: Blues Night met Colonel Jetski en Six Strings Down; FiZi, 20.00 uur: L'amant Double Poortambacht, 10.00-15.00 uur: Bu rendag; BURGH- HAAMSTEDE Burghse Kerk, 15.00 uur: Theater concert Andermans Veren; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familie- rondvaart Laag Water; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10.00- 11.30 uur: Kerk dienst Christenge meente; SIRJANSLAND Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Crèche; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Kedi, 20.00 uur: My Cousin Rachel; 't Luitje, 13.00-15.00 uur: Zeehonden- rondvaart. MARJAN BERK IN SLOT OOSTENDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 133