SP-afdelingen niet rijp voor gemeenteraadsverkiezingen Wedstrijdje met kinderpostzegels valt verkeerd EUWS 11 Willi enorme uitdaging is om voor de die ren en natuurissues een meerder heid te krijgen. We gaan weer een initiatiefwet tegen onverdoofd slach ten van dieren indienen." „Ik vind dat wij als getuigenispartij veel voor elkaar hebben gekregen, dus wij blijven die principiële partij. U zult niet een ander manier van werken aantreffen. Wij geloven heel sterk dat die expressieve manier van politiek bedrijven ons op de lan gere termijn veel vruchten zal afwer pen." „We zullen buiten de orde dingen aan de orde stellen. Voorbeeld daar van is dat we foto's toonden tijdens een algemeen overleg terwijl dat niet mocht. Een baksteen aanbieden aan de staatssecretaris van Landbouw vanwege de medewerking aan de bouw van megastallen. Toen moest het reglement van orde van de Tweede Kamer erbij worden gehaald om te kijken of dat allemaal wel mocht. Je loopt voor de troepen uit en wordt belachelijk gemaakt, soms daalt het daarna in en heeft iedereen het geweten." „Wij geloven niet in het aanschuren tegen de macht. Wij zijn wars van compromisme: het eens worden om dat het moet en daar goeie sier mee maken. Onze houding wordt ook ge waardeerd. Mensen zien dat je wél wat bereikt in de rol als aanjager en luis in de pels. Men ziet dat je daar door groter wordt en dingen voor el kaar krijgt omdat je een bedreiging vormt voor de andere partijen." „Ik vind het een blijk van enorm ver trouwen dat wij daar al aan toe zijn, en dat vind ik mooi. Ik begrijp ook dat sommige kiezers in de veronder stelling zijn dat je de meeste invloed hebt als je regeert. Ik wil ze duidelijk maken dat je ook vré-se-lijk kunt vallen. Kijk naar de PvdA. Dan heb je niets bereikt. Dan sta je met vuile en ook nog lege handen. Dat willen wij dus niet. En men begrijpt dat deze constellatie van partijen die nu een regering vormen absoluut niet onze idealen deelt." „Wij horen niet bij de partijen die niet willen regeren. Wij worden zo gezien omdat de buitenwereld ge looft in het frame dat er alleen maar te regeren valt met CDA en WD, terwijl er veel andere smaken waren. En als die andere smaken - zoals een coalitie op duurzaamheid - niet seri eus worden genomen, word je door het voldongen-feit-denken in het kamp gezet van partijen die niet wil len regeren." „Ja, op 28 oktober is dat zo. Ik had niet voor mogelijk gehouden in het begin dat ik vijftien jaar politiek lei der zou zijn. Destijds had ik wel het gevoel dat we met iets unieks bezig waren. We voelden dat we een be paald momentum te pakken hadden, we haalden op een haar na een zetel. Ik had niet kunnen voorspellen dat zo veel mensen lid zouden worden en trouwe kiezers." „Ik denk niet dat het nog vijftien jaar in de Tweede Kamer zal worden, maar ik wil wel op allerlei manieren betrokken blijven. Zolang ik het ge voel heb dat mensen willen dat ik het doe, doe ik het met heel veel ple zier. En uiteraard ben ik bezig met nieuwe talenten die het in zich heb ben. Het zou natuurlijk geweldig zijn als iemand het uiteindelijk van me kan overnemen." „Nee, dat is dom toeval. Ik vind het heel lastig om erover te spreken om dat het zo privé is. Daar heb ik het liever niet over. Het is politiek niet relevant." „Nee, zo denk ik niet. Het gaat me goed af." ALKMAAR In Hoorn, Den Helder, Alkmaar en Rijswijk kunnen mensen komende maart bij de ge meenteraadsverkiezingen niet stemmen op de Socialistische Par tij. De afdelingen zijn er in de ogen van de SP-top niet klaar voor. Ook andere afdelingen worden uitgesloten. De SP-top weigert te zeggen welke dat zijn. De partij telt r6o afdelingen. Partijsecretaris Hans van Heij- ningen wil niet ingaan op een 'tus senstand', omdat het landelijk be stuur nog met dertien andere afde lingen in gesprek is over deelname. Op 5 oktober worden alle knopen daarover doorgehakt. Deze week bleek al dat de lokale afdeling Hoorn, die daar meebe- stuurt, van de SP-top in maart niet mee mag doen aan de gemeente raadsverkiezingen. De afdeling is i Landelijk bestuur vindt SP in Hoorn, Den Helder en Alkmaar te zwak in de ban gedaan, omdat 'de lokale afdeling op dit moment te kwets baar en onvoldoende geworteld is in de samenleving'. Mathé van Stralen, fractievoor zitter in Hoorn, sprak daarop tegen deze krant hardop uit dat hij twij felt aan de richting die voorzitter Ron Meyer en de rest van de top kiezen voor de SP. Gisteren kwamen Den Helder, Alkmaar en Rijswijk bij de afval lers. „De landelijke partij stelt een pakket aan eisen op voor deelname aan de gemeenteraad", vertelt Peter Dirks van de Helderse SP desgevraagd. „Het is geen katten- pis om voor vier jaar in de raad te zitten. Je moet wel kennis van zaken hebben en goed en capabel zijn." Dirks heeft begrip voor het deel nameverbod voor Den Helder, laat hij weten. Een aantal Twentse basisscholen stuurt de kinderen vanaf maandag wel op pad, maar doet niet mee met de competitieve elementen van de jaarlijkse verkoop. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft bedacht dat groepen met de meeste verkochte zegels als beloning kaar ten krijgen voor pretpark Duinrell. Verder is er een minister van Kin derpostzegels. In werkelijkheid is dat een bekende Nederlander, met als persoonlijk assistent YouTuber Dylan Haegens. Leerlingen moeten raden om welke BN'er het gaat. De bedoeling is dat ze dagelijks een videobood schap met aanwijzingen in de klas bekijken. De boodschap wordt af gesloten met verkooptips van Dy lan. Belangrijkste bezwaar van een aantal leerkrachten en schooldirec ties is dat aan een goed doel een wedstrijd wordt verbonden. „Win nen hoort bij sport. Maar bij een goed doel hoort motiveren. Wij proberen kinderen te leren dat ze uit zichzelf iets doen voor een goed doel. Nu wordt de gedachte 'voor wat, hoort wat' ingebracht", zegt directeur Hanneke Overmeer van de Alfonsusschool in Enschede. Een tweede bezwaar is dat de actie veel tijd vergt. „Wij proberen onze lestijd te bewaken", zegt directeur Mick Geurts van basis school De Borgh in Hengelo. „En dan is er zo'n bekende vlogger die de kinderen ophitst. Waarom?" Nieuw aan de actie is dat leerlin gen via een app bestellingen kun nen doorgeven. Dat is makkelijker voor de leerkrachten, zegt Irene Gouwens van de Stichting Kinder postzegels. „Leerkrachten vinden al die formulieren nogal ingewikkeld. Met de app zijn ze daar vanaf." Gouwens is het eens met critici dat je kinderen moet motiveren. „De nieuwe opzet is alleen bedoeld om de actie leuker te maken. Als kinderen online bestellen, krijgen ze een complimentje van een coach Winnen hoort bij sport, bij een goed doel hoort motiveren of een vaantje. Bij meerdere bestel lingen reageren we opnieuw: bij dit bedrag zorg je ervoor dat een kind in een ver land naar school kan gaan. Zo maken we ze bewust waar ze dit allemaal voor doen", aldus Gouwens. De jaarlijkse opbrengst van de actie is ruim 9 miljoen euro. Doel van dit jaar is om 400.000 arme kinderen te helpen. Koop nu je |llT/Ml5 kaartje met 1 OKT2Q17 korting. oo® #kcj20 zaterdag 23 september 2017 GO y Marianne Thieme is vol gende maand al vijftien jaar leider van de Partij voor de Dieren: „Ik had het niet voor mo gelijk gehouden." FOTO GUUS SCHOONEWILLE De kernvraag is, nu u 2,5 keer zo groot bent: blijft de Partij voor de Dieren een getuigenispartij of gaat u compromissen sluiten om din gen voor elkaar te krijgen? Wat is expressieve politiek bedrij ven? Waarom sluit u geen compromis sen die u een stapje dichter bij uw doel brengen? 56 procent van de Partij voor de Dieren-kiezers wilde in de cam pagne dat uw partij gaat regeren. Er is nu een groep constructieve partijen die wel wil regeren en een groep partijen die het niet wil. U bent nu vijftien jaar politiek lei der van de Partij voor de Dieren. Dat is van een Jan Marijnissen- achtige lengte. Wilt u het nog vijftien jaar doen? U bent de derde fractievoorzitter die in korte tijd een relatie op breekt. Heeft dat te maken met de hectiek van het Binnenhof? Is het niet moeilijk die tegenstel ling: dat u zo'n overwinning boekt en persoonlijk een nederlaag lijdt? „Wilt u kinderpostzegels kopen?" foto cees van der wal De actie Kinderpostzegels is een aantal basisscholen in het verkeerde keelgat geschoten. Er is een vernieuwde opzet met wedstrijdelementen. Josien Kodde Enschede/Hengelo —Hanneke Overmeer, directeur Alfonsusschool in Enschede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11