fabrieksgebouw - maar bij de Ruhr zelf, inmiddels breed en bedaard, blijft alles kleinschalig. Kleinschalig? De Baldeneysee is een groot stuwmeer vlakbij Essen, waar de Ruhr in- en verderop uitstroomt. De rivier is hier een boa constrictor die een everzwijn heeft ingeslikt. De nabijheid van de dichtbevolkte Kohlenpott is rond het meer onmiskenbaar, het wemelt van de watersporters en recreatieve voor zieningen. We nemen een kijkje in de monumentale Villa Hügel waar drie generaties van de Krupp-dynastie woon- Uit& thuis den, iconische staal- en wapenmagnaten van het Ruhrgebied. Ik zou hier uren kunnen dwalen; dochter kijkt nieuws gierig rond, maar houdt daar snel mee op. Ik moet denken aan die keer dat ik haar als kind meenam naar het Museum Speelklok in Utrecht. „Wanneer gaan we weg, pap?" vroeg ze na twee minuten. „Jawel hoor, best interessant", zegt ze in Villa Hügel. „Maar ik sta liever in het Rijksmuseum." Beleving Het Ruhrgebied is een gigantische sa menklontering van aan elkaar gegroeide steden, maar aan de groene oevers van de rivier, onze reisgenoot, merken we daar de vierde dag weinig van. Dat de metropool toch vlakbij is, zien we vanaf een oude watertoren in Mülheim an der Ruhr. Alles in dit Aquarius Wassermu seum heet 'beleving'. Het zou ook eens niet. Het begint verplicht bovenin bij het uitzicht, dan dalen bezoekers naar lagere verdiepingen waar ze alle, werke lijk alle aspecten van water beleven. „Het maken van een spijkerbroek kost 9400 liter water", zegt Fenna. „Goed om te weten." Voor het eerst deze dagen vraagt ze of ze de routekaart mag zien. Even denk ik aan oplevende betrokkenheid, maar ze wil weten hoe ver het nog is. Zo'n 12 kilometer, kind. Bij Duisburg is het gedaan: levensmoe verliest de Ruhr zich in de Rijn. We staan erbij te kijken, al was het flink zoeken naar die plek. Er staat een 25 meter hoog rechthoekig oranje kunstwerk, de Rhein- orange. „Je raakt toch gehecht aan zo'n rivier", zegt ze. „Ja, dit was het dan." Mijn stem is schor. „Na de scheiding ben ik dichter bij je gekomen. Nu komt er wat meer afstand." „Zo gaan die dingen. Niet erg toch." „Maar ik wil deze reisjes zo graag blij ven doen." „Doen we." „Maar dan met een zwembad." 41 Heen en weer Op de pont over de Ruhr voelt dochter Fenna zich'best oké'. „Pap..." „Mm?" De reis Utrecht-Winterberg is 310 autokilome ters. De treinreis van Utrecht naar Winterberg (over stap in Oberhau- sen en Dortmund) kost €44 p.p.. Terug vanuit Duisburg (geen overstap): €24. De fietsen Fietsverhuurbedrijf RevierRad (revierrad.de) zet de fietsen klaar in Winterberg en ontfermt zich er 230 km later weer over in de vestiging bij het station van Duisburg. De fietsroute Alles over de RuhrtalRadweg: ruhrtalradweg.nl (Nederlands). Flier is ook de spiraal- fietsroutekaart te bestellen (€9,95), inclusief adressen van restaurants en op fietsers ingestelde slaap- mogelijkheden. De bewegwijzering is matig. Behalve de routekaart is een gewone we genkaart aan te raden. Daarnaast is van de site de gps-track te downloaden. Laad deze in Google Maps; dat zal onderweg van pas komen. 501 zaterdag 23 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 114