Vcicler en dochter fietsen samen de Ruhr af, een route van 230 kilometer, van Winterberg tot Duisburg. 'Je raakt toch gehecht aan zo n rivier.' s dit het? Op de noordhelling van de Ruhrkopf (696 meter) bij Winterberg wellen wat druppels uit de rotsen. Aan weerszijden loopt er in halve cirkels een muurtje naartoe. Een verweerde zerk, een gedenkteken, meldt: Ruhrquelle, 1849. De bron van de Ruhr en het jaar dat de stenen werden gemetseld. Twee oudere dames zitten op het muurtje met een paraplu boven het hoofd. Ze bekijken de twee zojuist aangekomen fietsers met een vertederde glimlach. Samen met mijn dochter van 23 maak ik een fiets tocht langs de Ruhr, van hier - de bron - tot waar ze bij Duisburg uitmondt in de Rijn. „Die denken dat je mijn opa bent", zegt Fenna, terwijl ze geïrriteerd haar regenjas uitschudt. Ze had zich een ander begin voorgesteld. Iets met zon. Met minder inspanning. Ik kijk om me heen. Het woud klimt op tegen de hellingen van het Rothaargebirge, een bries brengt geuren aan van vochtig loof. Naast het muurtje tiert een weelde aan bloemen en in de verte, boven Hochsauerland, breekt de bewolking. Het stroompje verandert verderop al in een baldadig beekje. Sommige toppen van het middelgebergte hebben iets van vulkanen met groene hanenkammen. Fietsen is een cadans die maar doorgaat, en terwijl dat gebeurt, terwijl de benen malen, worden gedachten lichter en on nozeler. Dat is wat je wilt: dat gedachten uitwaaieren en zo hun zwaarte verliezen. Fenna zoekt iets dergelijks niet. Zij ziet heus wel hoe sierlijk de bossen de vette weilanden omzomen en dat de bruine koeien een fijne stijlbreuk zijn in het overdadige groen, maar ze vraagt zich af of deze route toch niet meer iets is voor oude mensen. De onrust waart in haar rond. De RuhrtalRadweg kent over de 230 kilometer een verval van 650 meter, dus het heftige klimmetje nabij het dorp Assinghausen komt als een verrassing. „Afzien voor de lol, nooit iets van be grepen", snauwt ze mij boven toe, waar ik hijgend sta te wachten. „Tief op!" brult ze tegen een vlieg die afkomt op haar bezwete wangen. magazine 47 Tekst EGBERT JAN RIETHOF Foto's EGBERT JAN RIETHOF, VVV RUHRGEBIED WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 111