Onderwaterparadijs Gastvrijheid Vertraagd De wereld van Hans Avontuur MIJN ONTBIJT Google het maar eens: Cook Islands. De schellen vallen je van de ogen. Zo ziet het aards paradijs eruit: palmbomen, parel witte stranden, hotel kamers drijvend op het water, altijd mooi weer en de aller-, aller-, allerblauw- ste lagunes van de wereld. Wat je echter niet ziet, is dat de eilandengroep in de Stille Zuidzee wordt bedreigd. De belangrijkste bron van inkomsten, het toerisme, hangt er nauw samen met de koraalriffen. En die zijn kwetsbaarder dan ooit. Daarom treft de regering van de Cook Islands geen halve maatregelen. Na een aanloop van enkele jaren is 's werelds grootste beschermde natuurpark in het water gecreëerd: Marae Moana, heilige plaats in de oceaan. Voortaan wordt 2 miljoen vierkante kilometer (25 x Nederland en België samen) bij wet beschermd. Rondom elk van de vijf tien eilanden is een zone van 50 nautische mijlen ingevoerd waar geen commerciële activiteiten mogen plaatshebben, zoals visserij of boren naar olie en gas. Natuurlijk hebben de Cook Islands een belang bij het behoud van de natuur. Maar dat geldt op zoveel plaatsen op onze aardbol. Daarom alle lof voor een landje met minder dan 22.000 inwoners, dat de rest van de wereld laat zien hoe je maatregelen treft om je leefomgeving én je economie (lees het toe risme) te beschermen. Een kijkje nemen in het nieuwe oceaanpark vergt financiële draagkracht en zitvlees, want veel verder kun je vanuit Nederland nauwelijks reizen. En dat vliegen naar de andere kant van de wereld is dan weer slecht voor de opwar ming van de aarde en het zeewater, een van de belangrijkste oorzaken van het afsterven van koraalriffen. Desondanks prijken de Cook Islands, net als het nabije Frans Polynesië, op menig bucketlist. De archipel bestaat voor een groter deel uit water dan uit land en alleen hoofd eiland Rarotonga heeft een serieus binnenland dat zich leent voor stevige wandelingen. En voor de rest? Voor de rest is het de ultieme bestemming voor wie droomt van Robinson Crusoe-gevoel, maar dan met luxe en comfort. Zoals gezegd: google het maar eens. 41 magazine 45 reizen Vergeet in de stad het hotelontbijt. Zoek een adresje waar de locals hun dag beginnen. H hans.avontuur@persgroep.nl Rijdend door prachtig Noord- Albanië heb ik de afgelopen dagen zonder brokken de slechtste wegen getrotseerd. En net nu ik over strak asfalt rijd, paffffffffffff, een lekke band. Verd... Het is bijna donker en zaterdagavond. Geen hulp te krijgen natuurlijk. Ik kijk om me heen en zie dat ik - o wonder - recht voor de deur van een hotel sta: Havana. Hoewel de zwoele naam iets doet vermoeden van kamerverhuur per uur, blijkt het een nieuw, strak, modern en luxueus hotel te zijn dat in een wereldstad niet zou misstaan. Maar ik ben in Grille, op het platteland, aan de route van Tirana naar Podgorica. Ik word met open armen ontvangen, krijg voor 40 euro een mooie comfortabele kamer met ontbijt. En de lekke band? 'Maakt u zich geen zorgen meneer.' Ik geef me over aan het moment, zet mijn motortas op mijn kamer en zoek een plaatsje op het terras voor de deur. De temperatuur is nog altijd aan genaam en jonge Albanezen uit de omgeving komen er een drankje doen en een uitstekende pizza eten. Vier, vijf, zes keer komt er iemand naar mijn tafeltje die me 'welkom in Albanië' heet. Als ik de volgende dag naar mijn motor loop, staat de band weer keihard. Een rekening krijg ik nooit te zien. 'Natuurlijk niet meneer, dat hoort bij onze service. Goede reis!' Bucketlist Zowel boven als onder water zijn de Cook- eilanden een droom. Volgens AirHelp, een bedrijf dat passagiers helpt bij het krijgen van compensatie, hebben bijna 114.000 reizigers die deze zomer vanaf een Nederlandse lucht haven vertrokken, recht op een vergoeding. Dat zijn er 20.000 meer dan in de zomer van 2016. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 109