SPECIAL: Canarische Eilanden Cruises! 754 844 of bel ons 088 - 70 70 600 StlP 13 Cruise Canarische Eilanden Madeira ^""ïfüïïïïïïü Cruise Canarische Eilanden Deluxe REGIO VERSUS LAND Acht jaar geleden ont moette ik Nadal Paulet in Isavarre, een dorpje in een vallei van de Pyreneeën. Nadal was 82 jaar en we spraken over de Burgeroorlog. Toen hij elf was, werd zijn vader in 1938 door soldaten van generaal Franco gefusil leerd. Nadal Paulet sprak de taal van de vallei, een gesloten Catalaans. Spaans had hij nooit gesproken. Spanje, twee valleien verderop, was een vreemd land voor hem. Paco Carmona is nu 82 jaar. Ge boren in Sevilla, de hoofdstad van Andalusië. In 1965 als timmerman met zijn vrouw en twee jonge dochters verhuisd naar Catalonië, net als twee miljoen andere Anda- lusiërs op zoek naar werk. Hij had een oom in de Burgeroorlog verlo ren, ook omgebracht door soldaten van Franco. Paco is de opa van mijn kinderen. Net als zijn on langs overleden vrouw, Ange les, heeft hij in 50 jaar nooit één woord Catalaans gespro ken. Dat is zijn taal niet. Nadal en Paco zijn allebei Catalonië. Een regio - een land, volgens de Catalanen zelf- met net zoveel ge zichten als heel Spanje, de staat waar het als een van de zeventien autonome regio s toe behoort. Spanje bestaat eigenlijk niet. Het is een schiereiland met verschillende volken. De Catala nen, Basken en Galiciërs hebben zelfs hun eigen taal. Zelf durfde ik pas een jaar of tien na mijn emigratie Catalaans te praten. Spaans, met wereldwijd 440 miljoen sprekers, was veel handiger dan het kleine Catalaans met 10 miljoen sprekers. Maar voor mijn journalistieke werk was het nuttig ook Catalaans te praten. De meesten die zeggen Catalaan en niet Spanjaard te zijn, zijn op recht. Dat is zoals zij zijn opge voed. Het Catalaans is in het gezin, op school en het werk altijd hun eerste taal geweest. Spaans hebben ze ook geleerd, al spreken sommi gen dat met een zwaar accent. De afkeer van Spanje is te verge lijken met de aversie die Nederlan ders lang hadden tegen Duitsers. De wrok jegens de bezetter. Bijna 40 jaar lang mochten de Catalanen onder Franco hun taal niet spre ken, hun cultuur niet vieren. In het democratische Spanje dat na de dood van Franco in 1975 ont stond en in de Grondwet van 1978, kunnen de meeste Catalanen zich wel vinden. Ze hebben hun vrij heid terug, een eigen regering en op school wordt weer in het Cata laans onderwezen. Als nationalistische collega's of vrienden tegen Spanje ageren, zeg ik hen altijd dat ze zich juist be voorrecht moeten voelen dat ze tweetalig zijn. Velen switchen heel eenvoudig tussen de twee ta len, leven zonder enig probleem in die twee werelden. Maar de laatste jaren zijn enkele politici er met die volksaard van door gegaan. In plaats van verant woording af te leggen over de cor ruptie, bezuinigingen en crisis die er óók in Catalonië waren, verleg den zij slim de aandacht naar on afhankelijkheid en een heus refe rendum daarover. Daarbij werden ze geholpen door de Spaanse pre mier Rajoy, die met zijn Spaans- nationalistische Volkspartij (PP) nooit iets van een Spanje van ver schillende volkeren heeft willen weten. Toch, de Catalanen die demon streren, zijn niet alle 7,5 miljoen Catalanen. In het huidige parle ment in Barcelona hebben de on afhankelijkheidspartijen wel een kleine meerderheid in zetels, maar in stemmen bleven ze bij de ver kiezingen op 47,8 procent steken. In Catalonië zijn ongeveer even veel Nadal Paulets als Paco Carmo- na's. De laatsten voelen zich steeds ongemakkelijker in hün land, hun regio. Zij willen geen extra gren zen, geen nieuwe taalbarrières. Maar meedoen in een referendum hadden ze misschien best gewild. Dan hadden ze 'no' kunnen stem men, tegen onafhankelijkheid. normaal nu v.a. normaal 899 nu v.a. (ma. t/m vr. 09:00-21:00, za. 09:00-17:00 zo. 10:00-18:00) reizen vrijdag 22 september 2017 GO Spanje? Dat bestaat niet, Catalonië wel Correspondent Edwin Winkels woont al bijna 30 jaar in Catalo nië. Vaak wordt hem gevraagd wat hij eigenlijk is: Nederlander, Spanjaard of Catalaan? Een ver haal over een schizofrene, re belse regio. Of land. Edwin Winkels Barcelona Catalanen zwaaien met de estelada, de vlag van de onafhankelijk heidsbeweging. FOTO REUTERS «.••'Uummh-,'1,"1;'""»'-Ti1Tl !ncl. vliegreis en transfers 8-daagse cruise o.b.v. volpension Ind. servicecharge/fooien t.w.v. €70 p.p. én tafel dranken t.w.v. minimaal €115 p.p De ultieme cruisebeleving! ner Gran Canar Al A 8 dagen Semi All Inclusive per AIDAprima Madeira Lanza rote Füerteve iZ Ind. vliegreis en transfers 8-daagse cruise o.b.v. volpension Ind. servicecharge/fooien t.w.v. €70 p.p. én tafel dranken t.w.v. minimaal €115 p.p Hét luxe schip van AIDA Cruises Maak deze winter een prachtige 8-daagse cruise per 4* AIDAsol en ontdek 4 Canarische eilanden en het Portugese bloemeneiland Madeira. Aan boord van dit schip ervaart u dé ultieme cruise-beleving met diverse restaurants, een zwembad met spa en spetterende shows in het theatrium. Naast de vlucht en transfers zijn ook de fooien/servicebijdrage en tafeldranken tijdens de buffetmaaltijden bij de cruiseprijs inbegrepen, wat zeer uniek is!Boek snel en profiteer tijdelijk van €50 korting per boeking! nov. dec. jan. feb. mrt. Binnenhut Buitenhut v.a. 754 v.a. 904 VOL v.a. 874 v.a. 774 v.a. 914 v.a. 874 v.a. 1024 v.a. 924 v.a. 1084 Balkonhut v.a. 964 v.a. 944 v.a. 974 v.a. 1104 v.a. 1164 Verwen uzelf met deze luxe 8-daagse cruise per 4*+ AIDAprima naar de Canarische Eilanden en Madeira Deze winter heeft u volop de tijd om de eilanden Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote en Gran Canaria te ontdekken. Als kers op de taart vaart u ook naar het kleurrijke bloemeneiland Madeira! De reis is inclusief vliegreis, transfers, 8-daagse cruise o.b.v. volpension, fooien/servicebijdrage én tafeldranken. En dat allemaal voor een enorm scherpe prijs v.a. €844. Boek vandaag nog, want u ontvangt tijdelijk €50 korting per boeking! nov. dec. jan. feb. mrt. apr. Binnen Buiten Veranda hut hut hut v.a. 854 v.a. 934 v.a. 974 v.a. 844 v.a. 924 v.a. 964 v.a. 874 v.a. 954 v.a. 994 v.a. 1024 v.a. 1124 v.a. 1154 v.a. 1064 v.a. 1164 v.a. 1204 v.a. 1024 v.a. 1124 v.a. 1164 Veranda comfort v.a. 994 v.a. 984 v.a. 1014 v.a. 1174 v.a. 1224 v.a. 1184 stipreizen.nl zie stipreizen.nl/cralpb Kijk voor nog méér voordelige cruises op onze website! zie stipreizen.nl/cratfb Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hutexd. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing.zie de website voor meer informatie. De kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13