'Vioolactivist' wil in Amerika blijven Nederlandse jihadiste wil terug naar huis 8 Duizenden Nederlanders dementeren al op jonge leeftijd. Over de impact daarvan verschijnt vandaag, op Wereld Alzheimer Dag, het boek MIST. Dieke Broersma vertelt hoe het gezin worstelt met de ziekte van haar man. DEMENTIE OP JONGE LEEFTIJD ALBA VEILIG NEW YORK Wuilly Arteaga, de 'vioolactivist' die het gezicht werd van de demonstraties te gen de regering van Venezuela, overweegt politiek asiel aan te vragen in de Verenigde Staten. De 23-jarige Arteaga kreeg wereldfaam omdat hij tijdens protestacties tegen het bewind van president Nicolas Maduro in de frontlinie melancholieke versies van het volkslied bleef spelen in wolken van traangas. Tijdens een confrontatie met de politie werd Arteaga opge pakt en in de gevangenis ge gooid. Hij werd er mishandeld. De jonge musicus, inmiddels vrij, gaf deze week in New York een concert om aandacht te vragen voor het schenden van de mensenrechten in Venezu ela. Hij liefst zou hij in de Ver enigde Staten gewoon zelf een baan willen vinden, maar een asielaanvraag is ook mogelijk omdat hij in zijn vaderland te lefonisch en via de sociale me dia met de dood wordt be dreigd. „Ik ben nerveus en maak me zorgen. Ik weet niet wat er met mijn leven gaat ge beuren", zei hij tegen persbu reau AP. BRUSSEL „Ik wil graag terug naar Nederland, voor de toe komst van mijn kinderen." Dat zegt een Nederlandse jihadiste in Syrië. De zwangere vrouw verblijft met haar kind in een vluchtelingenkamp in de buurt van de Syrische stad Raqqa. De vrouw (23) gaf een ano niem interview aan de Belgische tv-zender VRT. De jihadiste en haar zoon (r) woonden tot voor kort in Raqqa, de IS-'hoofdstad' die bijna is veroverd door Koer dische strijders. IS-vrouwen en hun kinderen worden vastge houden in vluchtelingenkamp Ain Issa, hun mannen in een ge vangenis. Het is voor het eerst dat een Nederlandse vrouw van uit het kamp een interview geeft. Er zijn nog zo'n 190 Ne derlanders in het strijdgebied. De vrouw reisde in 2013 naar Syrië. „Het enige waar ik nu aan denk, is het welzijn van mijn zoon. We slapen hier op een ma tras op de grond, er waren ziek tes rond en de winter komt eraan." irk Baron (37) maakte van praten zijn beroep. Jaren lang presenteerde hij programma's bij Omrop Fryslan. Nog steeds geniet hij van gesprekken met mensen. Maar zijn spraak gaat achteruit. „Dat was zijn grootste angst", vertelt zijn partner Dieke Broersma (35). „Dat maakt hem boos, verdrietig en mach teloos. Hij vraagt: ik weet het niet meer, wie helpt mij?" Niemand kan hem helpen. Dat is de pest van Alzheimer. Voor de bui tenwereld past Dirk niet in het klas sieke dementieplaatje van een lief, oud mannetje dat de weg kwijt is. Hij is fysiek gezond en sport graag. Dirk is een van de t2.ooo Nederlanders jonger dan 65 jaar met een vorm van dementie. gesteld wordt. Zijn vader kreeg op precies dezelfde leeftijd de diagnose. Dirk zag hem aftakelen in een ver pleeghuis en overlijden op zijn 44ste. Dieke: „De ziekte loopt parallel aan die van zijn vader. De laatste tijd gaat hij hard achteruit. Dirk verliest con tinu functies." Ze voelt al eerder dat er iets niet goed is. Op zijn werk maakt hij fou ten met namen. „Hij verhaspelde woorden. De voetbalclub 'Heracles' noemde hij 'Hercules'. Hij kon niet meer tegen wisselende diensten. Met de ervaring van zijn vader wist ik hoe de ziekte zich ontwikkelde." In januari 2013 krijgen ze een zoon. Twee jaar later een dochter. „Toen de jongste werd geboren, wist ik genoeg. Dirk was wel bij de bevalling, maar ook weer niet. Tegen vrienden had hij het steeds over een 'hij', terwijl we een dochter kregen. Hij kon de onregelmatigheden van de voedin gen niet aan, werd gedesoriënteerd wakker. Zijn antwoorden sloegen soms nergens op." Dieke weet wel beter. Testen bevesti gen haar vermoeden. Op oudejaars dag 2015 worden ze gebeld. „De arts zei: we kunnen er niet meer omheen. Het is écht zo. De eerste tien jaar van onze relatie hebben we geleefd. We wilden de wereld zien, deden veel leuke dingen en lieten de kinderen meegenieten. Nu gaat ons leven vol ledig een andere kant op. We zouden minstens 80 worden, maar die tijd moeten we nu in een paar jaar stop pen. Ik prijs me gelukkig dat we die tijd nog krijgen." Dieke vertelt haar verhaal in MIST, een boek over partners van jonge de menterenden, dat vandaag gepresen teerd wordt. Het gezin heeft een casemanager die de weg weet naar de juiste hulpverlening om het ziekte proces te begeleiden. Maar over het algemeen mist ze een vangnet voor gezinnen. „Er is weinig kennis over wat er achter de voordeur gebeurt. Wat de ziekte doet met ons leven. Welke impact het heeft op een jong gezin. Veel mensen kunnen iets over de ziekte vertellen, maar niemand kan mij vertellen hoe ik mijn kinde ren door dit proces heen sleep. Ze zouden 24 uur bij ons thuis moeten meelopen. Ik loop tegen muren op." donderdag 21 september 2017 GO Wuilly Arteaga. fotoap Alba geniet van een stuk meloen. De albino orang-oetan (5) werd begin dit jaar gevangen door dorpelingen op Kalimantan (Indonesië). Ze woont nu in een opvangcen trum. Een stichting wil Alba met nog drie orang-oetans naar een bosrijk eiland brengen, waar ze veilig kunnen wonen, foto epa aoa is de in zijn hoofd Tonny van der Mee Hij is pas 35 jaar als de diagnose N»j»t de entree *»n de Krwsherenfcepet is de infeni neer de tuin. Volj de bewe|wijrerin( neer de tuinkemer. MIST; partners van jonge mensen met dementie in beeld, Dorris Duurland, Tineke Reijbroek en Rob Vrolijk. Te bestel len door 28,45 euro over te maken naar NL92 RABO 0314 2394 05 t.n.v. MIST Tilburg, o.v.v. naam en adres. De huisarts oppert een burn-out.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8