z h 'Ik heb in de stoptrein in mijn broek geplast' I Vier de feestdagen met Kras Kras.nl/kerstreizen 7 URINOIR PLASPROTEST Ml e dacht dat er 50 vrouwen zouden komen. Of mis schien wel 100. Maar dat ruim I r.000 vrouwen op Facebook zouden aangeven dat ze morgenavond naar het Leidse- plein in Amsterdam wilden ko men om mee te doen met de door haar bedachte 'plasactie', dat had Cathelijne Hornstra niet ver wacht. Er volgde overleg met de ge meente en ze blies de actie af. Want, zegt Hornstra: „Ik wilde op een ludieke manier aandacht vra gen voor een serieus onderwerp: veilige plasplekken voor vrou wen. Maar dan moet het natuur lijk geen onveilige bijeenkomst worden." Het is een gniffelonderwerp, met de woordgrap vervaarlijk dicht op de loer. Maar het gebrek aan openbare toiletten voor - met name - vrouwen is ook een thema dat veel, heel veel lo smaakt. Zie de media-aandacht, zie de commentaren op Twitter en Facebook, zie de overweldi gende respons op Hornstra's ini tiatief. Verbazing Hornstra vernam vol verbazing het oordeel van de (mannelijke) rechter in de zaak die Geerte Pie- ning had laten voorkomen. Zij kreeg een boete wegens wildplas- sen op het Leidseplein, maar maakte bezwaar omdat er geen vrouwentoilet in de buurt was. De rechter vonniste dat ze desnoods maar in een urinoir, de zogeheten plaskrul, had moeten wateren. Hornstra: „Belachelijk. Ik ben het zelf even gaan proberen in zo'n plaskrul, maar een vrouw kan daar helemaal niet plassen. Al thans, niet zonder dat je billen on der de rand uitsteken." In Het Parool zegt de Amster damse Karin Reijm desgevraagd: „Als vrouw plassen in de piskrul? Ja, daag! Ik vind het zó vies. Ik zou er echt nooit in gaan zitten. Dat je dan je broek uittrekt, je benen wijd doet en iedereen je kukeleku ziet." Hornstra: „Sterker nog: op Face book schreef een vrouw dat ze be boet was vanwege openbare ze denschennis, omdat haar edele delen onder de rand van de plas- Als vrouw plassen in een plaskrul? Ja, daag! Ik vind dat zó vies. En iedereen ziet je zitten. krul te zien waren tijdens het plas sen." Daar wilde ze dus tegen in actie komen, met andere vrouwen. Om de beurt aan de slag in de plaskrul, wat media-aandacht en klaar is Ca thelijne. Maar ruim 1.000 aanmel dingen - dat was echt te gortig. Nu hoopt ze dat iedere vrouw naar de dichtstbijzijnde plaskrul banjert en daarvandaan een foto op sociale media als Facebook en Instagram zet. Klein woordgrapje dan: de plaspost. Waarom leeft dit onderwerp zo erg, is de vraag aan Gerard van Es van de Dutch Toilet Organisation. „Jarenlang voelden wij ons niet vrij om over dit onderwerp te praten. Iedereen plast, maar niemand spreekt er graag over. Voor met name vrouwen is het nijpender ge worden, vooral in de binnenste den. Vroeger gingen ze gemakke lijk tussen de geparkeerde auto's, maar die worden uit steeds meer stadscentra geweerd. En er zijn ook minder bosjes om even je behoefte in te doen." Lachen Van Es' organisatie streeft ernaar dat overal in Nederland genoeg, schone openbare toiletten zijn. „Veel dingen in dit land zijn bij wet geregeld, maar dit niet. Daarom moest ik een tijdje geleden ook wel lachen rond de discussie over genderneutrale toiletten. Ik dacht: laten we eerst zorgen dat er genoeg openbare wc's zijn, dan kij ken we daarna wel wie waar gaat zitten. Probleem is dat het rijk vindt dat horeca en winkels dit moeten regelen, terwijl zij juist op de gemeente wachten. Wij stellen: gebruik een deel van de toeristen belasting om openbare toiletten te realiseren. Winstgevend zijn ze niet, belangrijk wel. In veel landen is dat geregeld. Bizar dat dit bij ons niet zo is." Bekentenis Ik moet u iets be kennen. In de stoptrein Rotterdam-Den Haag heb ik in mijn broek geplast. Het gebeurde tussen Schiedam Centrum en Delft-Zuid. Een flinke plas in een, godzijdank, diep donkerblauwe broek. Ik keek gegeneerd om mee heen en dra peerde met ge speelde nonchalance het AD op mijn kruis. Ik passeerde gra zende koeien in uit gestrekte weiden met zeeën van ruimte voor een plas of vlaai. Misschien is het in uw ogen een al te in tieme onthulling, maar ik kon er niks aan doen. Ooit besloot de NS Sprinters uit te rus ten zonder wc. En daar zit je dan, met ter gende aandrang. Je bent overgestapt uit een intercity, waarin een rode sticker op de wc- deur met Defect je laatste restje hoop op een plas heeft weggevaagd. Dus maak je de afweging: durf ik de expedi tie aan naar de toiletten in de stationshal (volle roltrap af, uitchecken, trap op, 70 cent in de automaat) of waag ik de gok richting Delft, waar een afspraak wacht? Het werd de laatste, fatale keuze. Ik ben 59, niet incontinent, maar te oud om mijn blaas in volle toestand te controleren. Hoe kan het dat je in dit beschaafde land je zelf in zo'n deplorabele toestand terugvindt? Het antwoord is eenvoudig: Nederland kent veel te weinig openbare wc-voorzieningen. Niet alleen in de trein, waarvan de toiletten ogen en ruiken alsof er een kudde buffels doorheen is gejaagd. Ook in de stad (dorpen kennen gelukkig bosschages en oude eiken) is een humane toiletgang nagenoeg onmogelijk. Mensen in nood zoeken hun heil in cafés waar bij wc-gebruik een consumptie verplicht is. Hollandse koopmansgeest in zijn treurigste vorm. Het ouderwetse pissoir is destijds zijnde 'onhygiënisch' uit het straatbeeld verdwenen. Nederland innovatieland? Wat onze meest primaire behoefte betreft zijn we terug in de middeleeuwen. Toen pisten we ook in de gracht. (Arno Gelder) of bel 088-0885 886 donderdag 21 september 2017 GO 'Dan zitje daar en ziet iedereen je kukeleku' Weinig rechterlijke uitspraken die zo veel losmaken als de boete voor de wildplassende vrouw die op geen openbaar toilet terecht kon. Een oproep op Facebook van Cathelijne Hornstra voor een piasprotest was zo'n succes, dat ze de actie uit veiligheidsoogpunt moest schrappen. Jeroen Schmale Amsterdam Ti, y Plassen in een openbaar urinoir - de zogeheten plas- krul - zoals een rechter adviseerde, is voor vrouwen geen optie, foto olaf kraak —Karin Reijm Verslaggever Arno Gelder weet uit eigen ervaring hoe het is als er ner gens een open baar toilet te vinden is. Kerst aan de Moezel sdgnv.a. 379 Kerst in Berlijn Potsdam 5 dgn v a. 409 Kerst aan de Bodensee 7 dgn v a. 459 Kerst in Zuid-Limburg sdgnv.a. 479 Singlereis Kerst in Leipzig en Dresden 6 dgn v a. 489 Feestdagen Noord-Italiaanse meren 12 dgn va. 739 Feestdagen Klassiek Spanje 14 dgn v a. 1009 Incl. reis per Comfort Class of Top Class touringcar, verblijf in goede hotels, dagelijks ontbijt, diner, excursies en feestelijke extra's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7