I L 7 Nieuwe stichting Sint Baaf s staat voor een grote uitdaging Een nieuwe stichting neemt het onderhoud van de monumentale Sint Baafs in Aardenburg onder haar hoede. zv Veertien glas-in-loodra- men bevat de Sint Baafskerk in Aarden burg. Die bestaan elk uit dertienhonderd ruitjes. En de sponningen daartus sen, die moeten binnenkort wor den vervangen. Het is natuurlijk prachtig om hier diensten te kunnen houden, beamen griffier Dick de Pooter en kerkrentmeester Rinco de Koeijer van de protestantse gemeente. Maar om ook eigenaar te zijn van het deels dertiende-eeuwse ge bouw, dat 'hing als een molen steen om onze nek', vertelt De Pooter. „Leden van onze gemeente wilden het niet meer. De finan ciële druk en risico's werden te groot. Er stond een fusie op de rol tussen de hervormde gemeenten in Sint Kruis en Aardenburg en de gereformeerde kerk in Aarden burg. Maar die mocht pas door gaan als we het eigendom van de kerk op afstand zouden zetten." Dat is inmiddels gebeurd. De fu sie tot 'Protestantse Gemeente te Sint Kruis en Aardenburg' vond eind juni plaats, en de Stichting Vrienden van de Sint Baafs is nu eigenaar van de kerk. Althans: van het achterste deel. Het voorste stuk is in eigendom bij de Natio nale Monumenten Organisatie (NMO). Een erfenis uit de weder opbouwperiode, legt De Pooter uit. „In de oorlog was de kerk be schadigd. Het Rijk betaalde mee aan herstel, maar eiste dat de helft van het gebouw in haar eigendom kwam." Daar kreeg de landelijke Naast de glas-in-lood- ramen is het voegwerk aan restauratie toe. En de leistenen van het dak liggen los overheid later spijt van - die draaide immers ook op voor de onderhoudskosten. „Daarom heeft de NMO dat deel van de kerk vorig jaar overgenomen." De Aarden burgers hebben wel het recht dat stuk - met de bijzondere kleine grafkelders, de sarcofagen - te ge bruiken en te verhuren. „Belangrijke taak van het nieuwe stichtingsbestuur, dat nu nog grotendeels bestaat uit men sen die ook betrokken zijn bij de protestantse gemeente, is de zoek tocht naar geld voor het onder houd van de kerk", licht De Pooter toe. „Alleen al op korte termijn is anderhalf miljoen euro nodig, ver deeld over drie ongeveer even grote kostenposten. Naast de glas- in-loodramen is het voegwerk van vooral het onderste deel van de buitenkant aan restauratie toe. En de leistenen van het dak liggen los." De inzet van veel vrijwilligers helpt om de kosten te drukken. Alleen al op korte termijn is er anderhalf miljoen euro nodig Maar dan nog zijn de bedragen niet op te hoesten. „We gaan ervan uit dat we tien procent zelf beta len", zegt De Koeijer. „De rest ho pen we via schenkingen, fondsen en subsidies binnen te krijgen." De eigen middelen worden aange vuld uit onder meer de opbreng sten van de verhuur van het ge bouw. „Eigenlijk alles waarvoor kerkgebouwen gebruikt worden, gebeurt hier regelmatig", verklaart De Koeijer. De protestantse ge meente houdt er wekelijks een dienst, en er zijn regelmatig con certen, met de Stichting Bach-Co- mité Aardenburg als grote gebrui ker. „Daarnaast exposities, huwe lijken, recepties, begrafenissen. En we zijn van mei tot september zes dagen per week 's middags open voor spontane bezoeken." De Pooter en De Koeijer verwach ten verder wel wat van het plan voor samenwerking met het Archeolo gisch Museum. Dat verhuist naar een pand grenzend aan de tuin van de Sint Baafs. Straks kunnen combi tickets worden gekocht, en de ge meente Sluis hoopt geld te vinden om de beroemde sarcofagen in de kerk te restaureren. „We hebben nog praktische punten op te lossen, maar daar werken we graag aan mee", ver klaart De Pooter. „Het is heel simpel: hoe meer bezoekers, hoe beter." donderdag 21 september 2017 Oude kerk is mooi, maar loeiduur Martijn de Koning Aardenburg -Dick de Pooter -Dick de Pooter, griffier De Stichting Vrienden van de Sint Baafs is eigenaar van het achterste deel van de kerk. De Nationale Monumenten Organi satie heeft het voorste deel in bezit. A Sint Baafs in Aardenburg heeft veertien glas-in-loodra- men die elk uit dertienhonderd ruitjes bestaan. TA Dick de Pooter (L) en Remco de Koeijer (R) van het kerkbe stuur. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79