Cederhof: op naar de volgende 40 jaar SGB aanwinst rijker na aankoop emplacement van station Baarland Goes steekt weer extra geld in voorziening 7 Wethouder Derk Alssema vindt dat Goes nog altijd voor een dubbeltje op de eerste rang zit als het per jaar ruim zes tot betaalt. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Sport- en recreatiecentrum Om nium in Goes moet in handen van de gemeente blijven. Dat stel len burgemeester en wethouders voor aan de gemeenteraad. Ze willen de komende twee jaar nog eens vier ton extra in de voorzie ning steken. Het gaat dan om twee ton per jaar extra in 2018 en 2019. Daar mee kunnen voorziene tekorten worden opgevangen. Eerder was al 150.000 euro per jaar extra be schikbaar gesteld. Het totaalbe drag dat de gemeente de ko mende twee jaar in Omnium steekt komt daarmee op 625.000 euro per jaar. Wethouder Derk Alssema vindt dat nog altijd een aanvaardbaar bedrag voor wat volgens hem een mooie en be langrijke voorziening is. „We zit ten in feite nog steeds voor een dubbeltje op de eerste rang." De gemeente is momenteel de enige aandeelhouder en dat blijft zo als het aan B en W ligt. Er is ook onderzoek gedaan naar het (deels) afstoten van het sport- en recreatiecentrum, maar daar zou den te veel nadelen aan kleven. Zo zou de gemeente invloed ver liezen op een voorziening die als maatschappelijk heel waardevol wordt beschouwd. Dat zou kun nen leiden tot een ongewenste stijgingen van de toegangsprijzen en tarieven voor verenigingen. Over de toekomst van het tropisch bos gaan we gesprekken voeren Bovendien zouden potentiële overnamekandidaten de enorme kapitaalslasten die op het gebouw rusten (een miljoen euro per jaar) niet willen overnemen. Die zou den alsnog voor rekening van de gemeente komen. Uitgaven Het voorstel is nu om Omnium in eigen hand te houden, maar wel in te zetten op een efficiën tere bedrijfsvoering. De directie gaat daar een plan voor maken dat in het eerste kwartaal van 2018 klaar moet zijn. Uit onderzoek is gebleken dat het aan de inkom stenkant wel goed zit. Het zijn vooral de uitgaven die zorgen voor een financiële disbalans. Met name de genoemde kapitaal slasten en de personeelskosten drukken zwaar op de begroting. ,Maar in z'n algemeenheid kun je zeggen dat Omnium goed pres teert", vindt de wethouder. Omnium verkeert al langere tijd in zwaar weer. Vorig jaar ging het weliswaar iets beter, maar werd nog altijd een verlies van drie ton geleden. Met name het tropisch bos trekt minder bezoe kers dan was voorzien. „We gaan gesprekken voeren over hoe het daarmee verder moet", zegt Als sema. Het plan om Omnium in eigen hand te houden (de raad moet daar uiteraard nog mee akkoord gaan) zal tot opluchting leiden bij directie en personeel van het sport- en recreatiecentrum. Zij reageerden eerder teleurgesteld op het feit dat de gemeente de mogelijkheden tot privatisering ging onderzoeken. De ruim honderdveertig ouderen die gistermiddag in het restaurant van Cederhof het 40-jarig bestaan van het zorgcentrum vierden, hoefden zich niet te vervelen. En dan hebben we het nog niet eens over de prijzen die directeur Eelke de Jong weggaf bij Rad van Avon tuur en de vele hapjes en drankjes die werden rondgebracht. „Maandag hebben we al een galadiner voor ongeveer zeventig bewoners gehad, met een optre den van Wim Steenbakker. Voor vandaag hebben we alle externe cliënten uitgenodigd, mensen die bijvoorbeeld in De Flat wonen, thuiszorg krijgen of maaltijden via tafeltje-dek-je krijgen", legt team leider thuiszorg Stefan Wisse uit. Cederhof is veertig jaar gele den ontstaan door het samengaan van bejaardentehuizen Vredebest in Wemeldinge en Pomona in Ka pelle. De afgelopen jaren is de ou derenzorg behoorlijk veranderd. Volgens Bram Wesdorp, voorzit ter van de Raad van Toezicht, heeft Cederhof daar als kleine organisatie goed op inge speeld. Bijvoorbeeld door kleine kamers samen te voegen tot in to taal veertig tweekamerapparte menten en een verbouwing van de keuken en het restaurant. Door de kleinschaligheid en waar nodig sa menwerking met andere organisa ties is Wesdorp er van overtuig dat Cederhof ook de komende jaren zelfstandig blijft. De feestweek wordt vrijdag af gesloten met een feest voor het personeel en de 200 vrijwilligers. Het gaat om een stuk spoor bij sta tion Baarland, inclusief het oude emplacement. Volgens SGB-voor- zitter Rinus de Bart is de aankoop van essentieel belang voor de con tinuïteit van de toeristische atrac- tie. Door de grond te kopen, kun nen de treinen blijven rijden en is SGB niet afhankelijk van huurcon tracten die moeten worden ver lengd. In de loop van de jaren heeft SGB veel stukjes grond onder het spoor aangekocht. „Om te bezuinigen, heeft de NS in de jaren tachtig de len van het spoor verkocht aan par ticulieren. Zo ook hier aan de be woners van het voormalig station Baarland. De spoorlijn zou worden opgeruimd en dan konden ze er bijvoorbeeld een tuin van maken." Zover is het nooit gekomen. De Bart is blij dat de Joop Huissen, ei genaar van het voormalig stations gebouw, een deel de grond wilde verkopen toen hij z'n huis te koop zette. De aankoop is mogelijk ge maakt door Zeeland Refinery, die er 15.000 euro voor uittrok. Borsele betaalde 6.000 euro. Zowel Tanne- guy Descazeaud, directeur van de raffinaderij, als burgemeester Ger- ben Dijksterhuis hebben als nieuwbakken Zeeuwen al een band met SGB. De burgemeester begon z'n eerste dag met een trein- ritje en voor Descazeaud was het eerste gezinsuitje toen hij twee jaar geleden in Goes kwam wonen. Het perceel blijft voorlopig in de huidige staat. In de toekomst kan er een omloopspoor worden aange legd, zodat ook stoomtreinen kun nen doorrijden tot Baarland. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit Goes - Tel: 0113 - 21 66 77 donderdag 21 september 2017 BE Afstoten Omnium lijkt van de baan Rob Paardekam Goes -Derk Alssema, wethouder Een dansje wagen op livemu ziek, je laten verbazen door de magische trukendoos van de goochelaar of vol spanning af wachten welke gelaatsken- merken de sneltekenaar uit vergroot. Joeri Wisse Kapelle De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) is weer een aanwinst rij ker. Deze keer geen monumen taal gebouw of bijzondere loco motief, maar een stukje grond in Baarland. Joeri Wisse Baarland n Onu Ad Blom is getekend door sneltekenaar Herman Nauta. fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71