I xs w i Sommige Zeeuws-Vlaamse basisscholen vinden nu al geen vervangers Basisscholen dreigen in de problemen te komen als er een griepgolf uitbreekt onder leraren. Invallers worden steeds schaarser. Rem van den Bosch fotografeerde een jaar lang elke dag een andere onbekende vrouw naakt. ZEELAND8 donderdag 21 september 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl v 1 Ook kinderen van kermisexploitanten moeten naar school. De Rijdende School gaat mee. Zo ook in Terneuzen waar Juf Sara van der Linden les geeft aan Kaylee Mobran, Britt Kroon en Bert de Jongh junior (vlnr). fotoboaztimmermans zeeland 4 Cornelleke Blok Vlissingen Voor sommige basisscholen zijn nu al geen invalleerkrachten te vinden. „Dat geldt bijvoorbeeld voor dun bevolkte gebieden in Zeeuws- Vlaanderen", zegt directeur Eric Reekers van het Transfercentrum Primair Onderwijs Zeeland (TCOZ). Dit centrum zorgt voor tij delijke vervanging van personeel in opdracht van 23 van de 27 Zeeuwse schoolbesturen. De pool moet voorkomen dat leerlingen naar huis gestuurd worden als hun leerkracht ziek is. Het TCOZ heeft op dit moment vijftien procent meer aanvragen dan vorig jaar, voornamelijk van wege langdurig zieke leraren. Na de zomervakantie wordt de invalpool normaal gesproken aangevuld met twintigers die net hun hbo-di- ploma op zak hebben. Maar dat is dit jaar niet gebeurd, omdat ze al een vaste baan gevonden hebben, of meteen ingezet zijn als inval- De scholen moeten alle zeilen bijzetten om interne oplossingen te bedenken -Eric Reekers kracht. Reekers voorziet later dit schooljaar problemen als leraren massaal ziek worden of afwezig zijn vanwege een studiedag. Die 'pie ken' komen elk jaar terug vooraf gaand aan de schoolvakanties. Ree kers: „In die periodes moet op de scholen veel geregeld worden en stijgt de werkdruk. Dan zijn er meer vervangingen nodig. De scho len zullen op die momenten alle zeilen moeten bijzetten om interne oplossingen te bedenken." Stagiairs moeten tijdelijk ingezet worden als leerkracht, of parttimers moeten tijdelijk meer gaan werken om hun afwezige collega te vervangen. „Vervangende leerkrachten heb ben nu de luxe om te zeggen dat ze alleen bij een bepaalde school wil len invallen. Of een school in de problemen komt is afhankelijk van de ligging, de bereidwilligheid van het eigen personeel en van de naam van de school." Reekers vreest dat de tekorten op de lange termijn nog verder zullen oplopen. „In andere delen van het land gebeurt dat al. In Amsterdam regelt het transfercentrum nu bij voorbeeld al geen kortdurende ver vangingen meer." De Algemene Onderwijsbond (AOb) waar schuwde deze week ook al voor problemen door een tekort aan in vallers in het hele land. Naar school op de Kermis I I Tekort invalleerkrachten dreigt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67