Lopen als een kievit 7 Club Schouwen-Duivelanders loopt binnenkort Nationale Diabetes Challenge Samen aan de wandel voor de Diabetes Challenge. Een clubje Schouwen- Duivelanders doet dat al maanden, door weer en wind. Met lagere suikerwaarden, soms minder kilo's én meer fitheid als resultaat. Lopen? Johan Goemans uit Zonnemaire vindt er niets aan. „Ik heb er de schurft aan eigenlijk. Maar het werkt wel." Dus doet hij mee aan de Nationale Diabetes Challenge. Samen met 38 andere Schouwen-Duivelandse 'helden'. Sinds ze zijn gaan lopen, is de gezamenlijke bloedsuiker- waarde al met 52 punten gedaald. „En dan is nog niet eens bij ieder een gemeten", zegt Janet Vleeshou wer van fysiotherapiepraktijk Fy- sant. Samen met man Jaco is ze drij vende kracht achter de challenge, waar ze vorig jaar voor het eerst loopgroepen voor opstartten. Sim pelweg kilometers maken, met als einddoel het Nationale Diabetes Challenge Festival in Papendal. Waar deelnemers uit heel het land op zaterdag 30 september hun laat ste kilometers gezamenlijk lopen. Om daarna, hopelijk, wandelend de winter in te gaan. Van de 39 deelnemers zijn er 20 diabeet. De rest loopt mee voor de support of om andere redenen. Zo als Martin de Wit uit Scharendijke, die geen suikerziekte maar een schouderprobleem heeft. De huis arts adviseerde hem meer te bewe gen waarna hij zich aansloot bij de mm mm ywnJöi club. „Het loopt vlotter met zo'n groep. We gaan echt door weer en wind." De één verliest wat kilo's, de ander kan met minder medicijnen toe. Maar één ding hebben alle lo pers gemeen. „Je wordt er fitter van dan als je thuis blijft zitten. Ik ben blij dat ik dit doe." Drie keer in de week wordt sa- men gelopen. Er is een vlotte groep die een flinke afstand aflegt en een kalmere groep die een kleiner rondje pakt. In beide gevallen tik ken de deelnemers haast onge merkt de kilometers weg. Jaco: „Toen we dit jaar begonnen, waren er mensen bij die maar net 2,5 of drie kilometer haalden. En dan was het op. Maar inmiddels loopt ieder een minstens vijf kilometer." Via een hip horloge worden de gege vens van de deelnemers geregis treerd en doorgesluisd naar de Bas van de Goor Foundation. Deze or ganisatie, opgericht door voorma lig topvolleyballer Van de Goor, Inmiddels loopt iedereen minstens vijf kilometer onderzoekt het effect van bewe ging op diabetes. Die wetenschappelijke begelei ding én de resultaten die worden geboekt, zijn voor de gemeente re den het project drie jaar lang finan cieel te steunen. Fantastisch, is het collectieve oordeel. Janet: „Al is het alleen maar omdat we dit nu in de winter al kunnen gaan promoten. We weten zeker dat er een vervolg komt." donderdag 21 september 2017 SO Kilometers door weer en wind Esme Soesman Zierikzee Vv.?; A Diabetici en hun supporters maar ook diëtiste, ambulanceverpleegkundige, ergotherapeute en andere betrokken zorgverleners lopen regelmatig mee. FOTO DIRK JAN GJELTEMA Marianne Franke FOTO DIRK JAN GJELTEMA Ze hebben dit jaar meer regen gehad dan zon. En toch hielden ze vol. Al was dat lang niet altijd makkelijk, zegt Marianne Franke uit Zierikzee eerlijk. Ze heeft weieens overwogen te stop pen, maar de Vleeshouwers trokken haar toch weer mee. „Ze weten de juiste snaar te raken. Geweldig wat ze doen." Mét resultaat. Zo daalde de HbA1c, ofwel bloedsuikerwaarde, van Franke in een paar maan den tijd van 6,1 naar 5,7. En haalde ze aanvankelijk amper de vier kilometer, in middels loopt ze als een kie vit over de dijk. -Jaco Vleeshouwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63