II II 5 Gescheiden plastic toch verbrand Premier Mark Rutte is het eens met de Amerikaanse president Donald Trump: de VN moet op de schop. Maar met Trumps oorlogstaal is de premier minder blij. Gisteren ondertekenden de vijf be trokken landen op de residentie van de Nederlandse ambassadeur bij de VN in New York afspraken over het opzetten van een speciaal tribunaal in Nederland. Waar Rutte het onderwerp in de grote VN-ver- gaderzaal ingetogen aansneed, sloeg een felle Oekraïense presi dent Porosjenko kort daarvoor met zijn vuist op tafel toen hij sprak over berechting van de daders: „De raket kwam uit Rusland." Tandeloos Rutte noemde nucleaire kwesties 'opnieuw een grote zorg'. Eerder op de dag, midden in de crisis rond een nieuwe nucleaire test van Noord- Korea en oorlogszuchtige repliek uit kernmacht Amerika, onderte kenden ruim 120 landen een ver drag dat kernwapens verbiedt. Geen van de landen die kernwa pens bezitten heeft zich bij het ver bod aangesloten, dus het is voorals nog een tandeloos stuk papier. Nederland heeft meegepraat, maar het verbod uiteindelijk niet ondertekend. Dat kan niet vanwege afspraken binnen de NAVO, is het argument. De huidige spanningen veranderen niets aan dat besluit, re ageert Rutte. „Het gaat om een wat naïeve actie om de wereld vrij te maken van kernwapens." Vredesorganisatie PAX, een van de voorvechters van het verdrag, roept Nederland op zich toch in te zetten voor de doelen die erin zijn vastgelegd. „Bijvoorbeeld door met dit ver drag in het achterhoofd tijdens haar voorzitterschap in de Veiligheids raad volgend jaar, nieuwe gesprek ken te beginnen over de situatie tussen de VS en Noord-Korea." nen te kijken, moeten we als ver enigde naties een stap naar buiten zetten." Dat staat wel in scherp contrast met het verhaal waarmee president Trump dezelfde vergaderzaal eer der deze week bij vlagen schokte. Het is ieder voor zich, was de bood schap van een speech over 'soeve reiniteit'. Daarin meldde hij ook dat Noord-Korea het risico loopt van de kaart te worden geveeegd. Rutte heeft 'een wenkbrauw opge trokken' bij de woorden die Trump sprak. Geen enkel land kan de problemen alleen aanpakken. We hebben elkaar nodig „Maar hij zei ook goede dingen. Dat hij de secretaris-generaal on dersteunt in zijn pogingen de VN te moderniseren", observeerde de premier voordat hij zelf de wereld leiders in New York toesprak. Hij bracht onder meer de crash van vlucht MH17 ter sprake. „Het is heel belangrijk voor Nederland, en de familie van de slachtoffers, dat er gerechtigheid komt voor degenen die zijn omgekomen op vlucht MH17." Rutte kondigt aan zich hard te ma ken voor een sterkere Verenigde Naties als Nederland in 2018 lid wordt van de Veiligheidsraad, het orgaan dat beslist over de grote cri ses in de wereld. In een toespraak voor de jaarlijkse vergadering van alle VN-lidstaten blikte hij vooruit. „Hervorming en modernisering zijn cruciaal", zei Rutte. Het is een hele opgave om van de bureaucra tische brij van VN-organisaties en verschillende nationale belangen een efficiënt en effectief werkend geheel te maken, maar Rutte wil een poging wagen. Ook de Ameri kaanse president Trump deed deze week een oproep de VN drastisch te reorganiseren. „We besteden niet genoeg aan dacht aan de vroege stadia van de ontwikkeling van conflicten. Dat moet veranderen", zei Rutte, die preventie van conflicten een prio riteit voor Nederland noemde. Internationaal „De problemen waar de wereld vandaag mee te maken heeft - kli maatverandering, migratie, voed selveiligheid, terrorisme en cyber crime - zijn per definitie internati onaal. Geen enkel land kan ze al leen aanpakken. We hebben elkaar nodig", zei de Nederlandse pre mier. „In plaats van meer naar bin- Het huidige systeem van in zamelen van plastic levert nauwelijks winst op voor het milieu, blijkt uit een gisteren verschenen rapport van het Centraal Planbureau (CPB). Volgens de onderzoekers wordt het ingezamelde plastic verwerkt tot een nieuw basis product van 'matige kwaliteit dat beperkt bruikbaar is'. Dat leidt uiteindelijk tot het als nog verbranden van het ge scheiden afval. Het planbu reau pleit ervoor om het inge zamelde plastic beter te sorte ren, waardoor de kwaliteit van de gerecyclede kunststof omhooggaat. „Dit leidt welis waar tot hogere kosten, maar ook tot meer milieuwinst", aldus het CPB. De bijdrage van het recyclen van plastic aan de reductie van de CO2- uitstoot is beperkt. Het gaat om hooguit 0,15 procent van de totale uitstoot in Neder land. In Nederland bestaat restafval voor ongeveer 14 procent uit kunststof. Kunst stof zwerfafval bestaat voor 90 procent uit verpakkingen. Niemand wil oorlog, ook de president niet Bijna heel Raqqa veroverd op IS Meer dan 80 procent van de Syrische stad Raqqa is in handen van milities die door de VS worden gesteund in de strijd tegen Islamitische Staat (IS). Dit melden de waarne mers van het Syrische Obser vatorium voor de Mensen rechten. Een alliantie van Koerdische en Arabische mi lities heeft in juni de aanval op Raqqa, de 'hoofdstad' van het IS-kalifaat, geopend. De milities krijgen luchtsteun van de VS en ook van com mando's op de grond. Verzet vonnis Srebrenica Arrestaties na bomaanslag Aanslag op boot: 18 jaar donderdag 21 september 2017 GO Premier Mark Rutte spreekt de VN toe: „Hervorming is cruciaal." fotoanp Rutte: 'VN moet sterker worden' —Mark Rutte Karlijn van Houwelingen New York DEN HAAG Nikki Haley, de Amerikaanse VN-ambassadeur, over de speech van president Trump, waarin hij dreigde met de vernietiging van Noord-Korea. SUPERLENIG SYRIË Doe het hem maar eens na! De 12 jaar oude Palestijnse jon gen Yousef Al-Bahtini toont zijn acrobatische vaardigheden op een havenmuur in Gaza-Stad. Hij is inmiddels ook ge vraagd om zo twintig meter te rollen voor Guinness World Records, fotoafp DEN HAAG De Staat gaat in cassatie tegen de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag dat Neder land aansprakelijk is voor de dood van ongeveer 350 mos limmannen na de val van de Bosni sche moslimen clave Srebrenica in 1995. Het verzet van de Staat bete kent dat de Hoge Raad, de hoogste rechter, de zaak op nieuw tegen het licht zal houden. LONDEN In verband met de bomaanslag in de Londense metro zijn gisteren op nieuw twee aan houdingen verricht. In totaal zijn er nu vijf arrestanten. In Newport pakte de politie mannen van 48 en 30 jaar op. WORMER De 28-jarige Milco G. uit Purmerend is door het gerechts hof in Amsterdam veroordeeld tot een celstraf van acht tien jaar. Hij is schuldig bevonden aan het plegen van een aanslag met een zelfgemaakt explosief op een woonboot in Wor- mer in 2015. Daar door kwam de 53- jarige bewoner om het leven. Zijn 51-ja- rige vrouw raakte zwaargewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5