Geen bommen maar woorden Cool, maar vee te lang 7 Judi Dench is weer in topvorm longkanker overleed. Zij waren 30 jaar met elkaar getrouwd. „Ik heb toen drie films achter elkaar gemaakt", zegt de actrice, die in middels een relatie heeft met een eigenaar van een dierentuin. „Door voortdurend te werken - tussen de films zaten maar een paar vrije dagen - heb ik mijn verlies destijds kunnen verwer ken. Nu speel ik mijn rollen vooral uit nieuwsgierigheid. Ik voel me erg bevoorrecht om mij te mogen verdiepen in de levens van anderen. Zeker als deze mensen echt hebben geleefd, zo als koningin Victoria VICTORIA ABDUL Kingsman: The Golden Circle City of Ghosts Documentairemaker Matthew Heineman bood met zijn met een Oscar genomineerde Cartel Land (20T5) een ijzingwekkende blik in de levensgevaarlijke drugshandel rond de Mexicaans-Amerikaanse grens. Opnieuw begint Heine- mans film op een gewelddadige plek: Raqqa, Syrië. Zijn eigen opnames worden aangevuld met die van de prota gonisten. Zij filmen en schrijven met gevaar voor eigen leven over de bezetting van hun stad door IS. Zo maakten ze als amateurjourna- listen via website Raqqa is being slaughtered silently wereldkundig hoe hun woonplaats veranderde in de hel. Omdat hun ooggetui genverslagen ook IS bereikten, moest de kerngroep vluchten naar Turkije en later Duitsland. Heineman filmt hen op ver schillende onderduikadressen, waar ze onvermoeibaar en met behulp van het materiaal van ach tergebleven locals het nieuws blij ven versturen. Hoe voelt het om altijd op je hoede te moeten zijn? Hoe deal je met de dood van ach terblijvers? Hoeveel verdriet en angst kan een mens eigenlijk aan? Heineman registreert van dicht bij, doch steeds respectvol, hoe deze moedige mensen omgaan met hun onmogelijke situatie. - M.N. Piekfijn geklede Britse spionnen krijgen te maken met een wrede vijand die hun thuisbasis weg vaagt en veel collega's elimineert. Overblijvers Eggsy (Egerton) en Merlin (Mark Strong) zoeken hun heil bij Amerikaanse elitecollega's die als dekmantel whiskey produ ceren. Samen zetten ze alle zeilen bij om de tegenstander het hoofd te bieden: een vrouwelijke drugs handelaar (fulianne Moore) die een snode manier gevonden heeft om miljarden mensen te gijzelen. Zo wil ze wereldwijde legalisatie van haar drugs afdwingen. Het is aan Eggsy en zijn bond genoten om alle onheil af te wen den. Maar wie is werkelijk te ver trouwen? Los van een paar bij zonder coole actiescènes zijn het vooral Moore, haar griezelige fif- tiesuniversum en - verrassing! - Elton John die de hoogtepunten vormen in dit tweede Kingsman- verhaal. Wel jammer dat deze af levering zeker drie kwartier te lang is. Enkele verhaallijntjes eruit en het avontuur was even strak geweest als de door de Kingsman gedragen maatpakken. - M.N. donderdag 21 september 2017 GO FOTO ANTHONY HARVEY/ WIRELMAGE Judi Dench had weinig bedenktijd nodig toen ze gevraagd werd voor Victoria Abdul. Zij snurkt, slurpt haar soep zo snel mogelijk naar binnen en straalt geen enkele levens vreugde meer uit. Koningin Victo ria wordt door regisseur Stephen Frears in zijn film aanvankelijk niet bepaald flatteus voorgesteld. De hoogbejaarde vorstin lijkt aan het einde van haar Latijn. Totdat zij tijdens een stomvervelende plechtigheid in de ogen kijkt van een knappe Indiase bediende ge naamd Abdul. Het is - wat haar betreft - vriendschap op het eer ste gezicht. Of misschien wel meer. Zo begint Frears The Queen) zijn nieuwe royaltydrama Victoria Abdul over een tot voor kort doodgezwegen vriendschap van de Britse monarch. Opnieuw mag Judi Dench koningin Victoria spe len, nadat zij dat eerder in 1997 had gedaan in Mrs. Brownde film die draaide om haar band met een Schotse jachtopziener. Victoria Abdul heeft meer om het lijf, omdat het deze keer gaat om een Indiase moslim die vooral ergernis oproept bij de hofhou ding. Victoria lapt alle protocollen aan haar laars en lijkt totaal in de ban van de charmante Abdul. DRAMA Regie: Stephen Frears. Hoofd rollen: Judi Dench, Ali Fazal en Eddie Izzard. Victoria bloeit op door Abdul. FOTO PETER MOUNTAIN Frears snijdt, hoewel zijn film zich rond 1890 afspeelt, diverse actu ele problemen aan. Vreemdelin genhaat, angst voor andere cultu ren en religieuze vooroordelen worden behandeld. Verrassend genoeg bevat dit drama ook veel humor, waardoor het nooit top zwaar wordt. Maar de bittere af loop gaat door de ziel. De film wordt natuurlijk gedragen door Judi Dench, die weer in top vorm is. Zij maakt van Victoria een nieuwsgierige, open, stand vastige vertolking die zeker een Oscarnominatie verdient. -A.Z. DOCUMENTAIRE Regie: Matthew Heineman Een van de gevluchte Syri sche amateurjournalisten. FOTO PERISCOOP FILM ACTIE Regie: Matthew Vaughn Hoofdrollen: Taron Egerton, Colin Firth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51