Time-out achter de tralies tf> 6 Opnieuw vertolkt Judi Dench koningin Victoria in een film. Na Mrs. Brown (1997) speelt zij de Britse vorstin nu in Victoria Abdul, over haar omstreden vriendschap met een Indiase bediende. „Ik ben ervan overtuigd dat zij hierdoor langer heeft geleefd.' Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Tulipani Wind River Mother! FILMNIEUWS Hans Zimmerin bios Stemmen op beste Europese film Judi Dench (82) drukt haar neus bijna op de poster van de film Victoria Adbul. De zwaar bijziende ac trice wil eens goed bekijken wie er alle maal op staan. „Aha, dat ben ik zelf', roept zij blij verrast wijzend op de vrouw met het kroontje. „Ik had me zelf even niet herkend." De Oscarwinnares maakt er geen geheim van dat zij bijna niets meer ziet. In Venetië, waar haar jongste film zijn wereldpremière kreeg, zegt ze: „Een paar jaar geleden kreeg ik filmscripts opgestuurd in een heel groot lettertype waarmee ik wel overweg kon. Mijn versies waren tien keer dikker dan die van mijn tegen spelers. Tegenwoordig moet ik al mijn teksten laten voorlezen. Zo kan ik gelukkig blijven werken." Ondanks haar respectabele leeftijd is stilzitten niets voor Dench. „Wel nee, dan stompt een mens af. Ik wil nog zoveel mogelijk werken. Ik pro beer, voor zover mogelijk, mijn rollen te variëren." Om daar lachend aan toe te voegen: „Hoewel dat deze keer niet helemaal is gelukt." Opnieuw speelt zij de Britse mo narch Victoria (1819-1901), nadat zij haar eerder in Mrs. Brown (1997) had vertolkt. In die film werd haar relatie met een Schotse jachtopziener uitge diept. Het nieuwe filmdrama toont Victoria op latere leeftijd, als zij op bloeit door toedoen van een Indiase bediende met wie zij een innige Van stilzitten stompt een mens af. Ik wil nog zoveel mogelijk werken vriendschap opbouwt die niet wordt gewaardeerd door haar omgeving. Na haar overlijden worden vrijwel alle bewijzen van deze verhouding ver nietigd. Pas in 2010 komt de affaire boven water. Voor regisseur Stephen Frears stond een ding vast: zijn film zou nooit zijn gemaakt als Dench de rol niet had geaccepteerd. „Ik zou niet weten wie haar anders had moeten spelen. Zij is de enige die de capaci teiten bezit om dit aan te kunnen." Zelf had Dench weinig bedenktijd nodig om opnieuw de Britse mo narch te spelen. „Het is een prachtig verhaal met helaas een verbijste rende afloop. Deze vriendschap is ruim een eeuw lang weggemoffeld. Het toont een andere kant van Victo ria, die bij veel mensen angst inboe zemde. In het begin van de film heeft zij alle levenslust verloren. Maar door haar band met Abdul, door wie zij met een andere cultuur kennismaakt, veert zij weer op. Ik ben ervan over tuigd dat zij langer heeft geleefd door deze vriendschap. Zij was daarvoor aan het verpieteren." Bij Dench zeifis daar geen sprake van. Ondanks haar visuele beperkin gen maakt zij een montere indruk. Haar filmagenda is nog altijd boorde vol. Zo zal zij eind dit jaar te zien zijn in een nieuwe versie van Murder on the Orient Express, de nieuwe Agatha Christie-verfilming. „Heerlijk om te doen. Ik hoefde op de set mijn trein- coupé amper te verlaten." Haar werk geeft de zeven keer voor een Oscar genomineerde Dench energie en troost. Dat laatste kwam haar goed van pas toen haar echtge noot Michael Williams in 2001 aan Blessed Benefit Niet snel zien we in onze bioscopen een verhaal uit het Midden-Oosten waarin het leedwezen van een ge wone burgerman op komische wijze wordt gepresenteerd, ver weg van doorgaans dramatische stereotypen. Bovendien weet hoofdrolspeler Ahmad Thaher, een karakteristiek fi guur met lichtjes in zijn ogen, droog komische situaties onderkoeld uit te spelen. Aannemer Ahmad probeert in he dendaags Jordanië zijn hoofd boven water te houden. Maar heel geslepen is hij niet. Zo kan het gebeuren dat hij een niet helemaal legale laptop deal van z'n neef financiert en daarna in de kraag gevat wordt. Ahmad ver dwijnt voor drie maanden achter slot en grendel als fraudeur. Hoewel hij stomverbaasd is over de arrestatie, zijn veroordeling en alles wat daartussenin is gebeurd, begint hem al snel te dagen dat er misschien ook wel voordelen kleven aan dit ver plichte verblijf. Hij snapt de mores van het gevangeniswezen al snel, krijgt elke dag eten en hoeft zich geen zorgen te maken over een echt genote met eisen of openstaande re keningen. donderdag 21 september 2017 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) It €789.000 2 (-) Bella Donna's €189.000 3 (2) American Made €182.000 4 (3) Girls Trip €162.000 5 (-) Mother! €153.000 DRAMA Regisseur en Oscarwinnaar Mike van Diem paart Nederlands doorzettings vermogen en Italiaanse uitbundigheid in dit romantische drama over een Zeeuwse tuinder die in Italië zijn geluk zoekt en vindt. Gijs Naber speelt de titelrol vol overtuiging. MISDAAD Elizabeth Olsen maakt indruk als een onervaren FBI-agent die in Wyoming te maken krijgt met de moord op een Indiaanse vrouw. De misdaad toont aan hoe slecht het met de positie van deze bevolkingsgroep in Amerika is gesteld. HORROR Jennifer Lawrence speelt in deze film van regisseur Darren Aronofsky een vrouw in een afgelegen landhuis die langzaam haar verstand dreigt te ver liezen. Het hoe en waarom kan op vele manieren worden uitgelegd. GO CONCERT De concertfilm Hans Zimmer: Live in Prague wordt op 23 ok tober in 22 Ne derlandse bios copen vertoond. Het optreden bevat filmmu ziek uit Gladia tor, The Dark Knight, The Lion King, Inception, Interstellar, The Da Vinci Code en Pirates of the Caribbean. PRIJZEN Op ww.europe- anfilmawards.eu kunnen liefheb bers stemmen op de beste Eu ropese film van 2017. Er kan ge kozen worden uit A Monster Calls (Spanje), Frantz (Duits land), The Other Side of Hope (Finland), Bridget Jones's Baby (Enge land), Fantastic Beasts (Enge land), Like Crazy (Italië) en The Commune (Denemarken). mij troost en energie Ab Zagt 44 Judi Dench DRAMA Regie: Mahmoud al Massad Hoofdrollen: Ahmad Thaher, Maher Khammash - Marieke Nieuwdorp Aannemer Ahmad belandt per ongeluk in de gevangenis. FOTO PARADISO ENTERTAINMENT E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50