Eigen versie van Mozarts Requiem 5 ;.0i Klassiek Lofzang op het leven Veldhuis en Kemper liÉT v.yV v4 SsSS Mozartfestival Canada, eind dit jaar. „Het wordt een story telling tour, waarbij ik praat met het publiek in een huiskamersetting. Er zullen kaarsen zijn en wijn." Fenomenaal Jordan is ook enthousiast over haar optreden in Middelburg, morgen. Vorig jaar stond ze in De Piek in Vlis- singen en kan zich dat concert nog goed herinneren. „Het was fenome naal. De zaal zat zo vol, dat mensen amper konden ademen. Ik weet niet wat het is met de Nederlanders, maar ze houden van mij en ik hou van hen." Niet alleen de mensen, ook Ne derland zelf spreekt de zangeres erg aan. „Iedereen die ik ken houdt van het land. Nederland is op veel gebie den verder dan de rest van de we reld." Haar optredens in Nederland, waaronder Middelburg, Den Haag, Arnhem en Breda, zullen er iets an ders uitzien dan de rest van haar tour. „Niet alle nummers zijn bekend hier, dus ik speel een selectie van Racine en covers. Het optreden zal wat meer 'jammie' zijn, met alleen een bas, drum en gitaar. Ik wil het een beetje anders aanpakken, zodat mensen die me vorig jaar ook gezien hebben niet hetzelfde voorgeschoteld krijgen. Ik hoop dat iedereen een geweldige tijd heeft en zich amuseert. Dat doe ik zelf namelijk ook." Cabaret Het wordt een bijzondere uitvoering van Mozarts laatste, onvoltooide werk. Dirigent Patrick van der Linden heeft het Requiem namelijk be werkt. Hij heeft er zijn eigen versie van gemaakt. Vlissingen krijgt dus een wereldpremière. Dirigent en musicus Patrick van der Linden koesterde de diepge- Patrick van der Linden wilde proberen dit werk te vervolmaken wortelde wens om het Requiem van Mozart te onderzoeken en wilde proberen dit werk te vervolmaken. Zijn wens is vervuld en tijdens het Mozartfestival kan het publiek luisteren naar het resultaat. „Patrick zag in een uitgave van het Requiem van uitgeverij Baren- reiter een versie van Joseph Eybler, een leerling van Mozart. Hij vond deze veel beter dan die van Süss- mayr, de leerling waaraan Mozarts weduwe Constanze had gevraagd om het Requiem af te maken, en dan de verbeteringen van compo nist Levin. Patrick is daarom naar Wenen gegaan om dit in de biblio theek te onderzoeken en hij heeft daar alle manuscripten bestu deerd. Deze studie resulteerde in zijn eigen versie: hij voert in de vier delen van het Dies Irae van de versie van Levin een andere orke stratie in. De koordelen worden uitgevoerd in de versie van Eybler. Zo is dit werk dus nog nooit uitge voerd", vertelt ZVE-voorzitter Ro semary van de Velde-Nieuwen- huize. Tijdens het festival wordt naast het Requiem van Mozart de There- sienmesse van Haydn uitgevoerd. Dat is een gebruikelijke combina tie, benadrukt Van de Velde: „Mo zart en Haydn kenden elkaar goed en bewonderden ook eikaars werk. Bovendien is er ook een praktische reden: deze werken kennen de zelfde orkestbezetting en ze moe ten gezongen worden door koor en vier solisten." Het concert wordt op beide da gen van het Mozartestival uitge voerd. Op zaterdag 23 september is het in Vlissingen de enige activi teit. Het programma in Goes, een week later, is uitgebreider. Om de jeugd te stimuleren zelf te gaan musiceren, wordt een Mozartcon- cours gehouden. Jongeren van vier tot twintig jaar treden daarbij op in de Grote Kerk in Goes. Daarna vindt de kindervoorstelling Mo menta Mozart plaats. „Het is een educatieve voorstelling, geschre ven door muziekdocent Arjen Uit- beijerse. De voorstelling gaat over het ontstaan van het Requiem, dus het moment dat Mozart de opdracht krijgt een requiemmis te schrijven voor een graaf die het dan wil uit brengen onder zijn eigen naam. Mozart krijgt hier een aanzienlijk bedrag voor, maar hij wordt ziek en sterft. Constanze geeft dan Süssmayr de opdracht het werk af te maken. Zij wil het hele bedrag innen. Koor en orkest vertolken delen uit het Requiem en leden van het koor vullen de rollen in van Mozart, Constanze, Süssmayr en boodschapper." Het programma in Goes wordt afgesloten met het concert. donderdag 21 september 2017 PZ TLX;.- --""X.; Q r Sass Jordan, met Chris Cadell and the wreckage, De Spot Middelburg, aanvang 20.30 uur. Voor meer informatie: despotmid- delburg.nl Sass Jordan: „Het lijkt me ver schrikke lijk om zo beroemd te zijn als bijvoor beeld Justin Bieber." FOTO PAUL BERGEN Cappella Amster dam brengt onder leiding van Daniel Reuss het laatste werk van Heinrich Schütz. De compo nist werkte tien jaar aan zijn ingetogen Der Schwanenge- sang, een samenvat ting van al zijn eer dere werken. De compositie, veruit de langste psalm zetting ooit, is één grote lofzang op het leven. Schütz,meer dan een halve eeuw verbonden aan de hofkapel van Dres den, nam met deze compositie afscheid van de wereld. Zondag 24 sept, St. Jacobskerk Vlis- singen, 15.30 Als nou eens iemand voor je op een rij zet waar het om gaat in het leven? Wat je wel en wat je beter niet kunt doen? Dan houd jij tijd over voor de leuke dingen in het leven. Dat is de ge dachte van cabaretduo Veldhuis en Kemper in hun nieuwste programma Geloof ons nou maar. Na een periode van bezinning staan Remco Veld huis en Richard Kemper weer op de planken met deze try-out. Dinsdag 26 september, dorpshuis Renesse, 20.15 uur Mozart spreekt tot de verbeel ding. Als wonderkind en muzi kaal genie. Er zijn liederen en zelfs een film over hem ge maakt. ledereen die de film Ama- deus heeft gezien, kent de pas sage waarin hij doodziek delen uit zijn Requiem dicteert. Het Zeeuws Vocaal Ensemble (ZVE) en het Ars Musica Orkest zullen tijdens het Mozartfestival op 23 en 30 september deze composi tie vertolken. Maar dan anders... Jeanette Vergouwen Mozartfestival, zaterdag 23 sep tember, premièreconcert, Sint Jacobskerk Vlissingen, 20.00 uur. Zaterdag 30 september, Grote of Maria Magdalenakerk in Goes Mozart Concours (9.30 -14.00 uur), Momento Mozart (15.30 uur) en slotconcert (20.00 uur). Meer informatie: zeeuwsvocaal- ensemble.nl Op het Mozartfestival wordt de door Patrick van der Linden bewerkte versie van het Requiem gespeeld, foto hans van der woerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49